بازهم افتخارات نو وغرورآفرين (نيکپا) — استاد صباح

 

بازهم افتخارات نو وغرورآفرين (نيکپا)

 

روح الله (نيکپا) سفيرصلح ملل متحد درافغانستان شد

 

گزارشي ازاستاد ( صباح )

 


موفقيت وسرفرازي هاي نيکپا وبخصوص مسووليت جديدوي بحيث سفيرصلح ملل متحد می‌تواند حال و هوای مردم افغانستان را که از جنگ و خشونت خسته هستند، عوض کند.

روح الله نیکپا دردو مسابقات المپیک دوهزاروهشت بیجنگ در چین و دوهزارودوازده لندن، اولين ودومين مدال درتاريخ ورزشي کشور رانصيب افغانستان نمايد. 

نيکپا برای مردم ما به یک قهرمان تبدیل شده است. درهردوالمپيک پیر و جوان در شهر کشور در مورد کامیابی روح الله نیکپا سخن زدند وافتخارنمودند. عده از خرسندی اشک می ريختند.  نيکپابعدازکسب مدال درلندن ميگويد: خوشحالم که با این موفقیت به افغانستان بازمی‌گردم. من این پیروزی را به هموطنانم تبریک می‌گویم.

روح‌الله نیکپا این جوان دلیر و غیور ، برای کشور مدال آورد و در برابر حریفان قدرتمندش پیروز گرديد. افتخاري این مدال به حدی بود که رئیس جمهور در تماس تلفونی با این ورزشکار، ضمن تبریک پیروزی اش گفت که ورزشکاران افغانستان طی سال‌های اخیر نشان دادند که استعداد کمتری از ورزشکاران دیگر کشورها ندارند و با سعی و تلاش می‌توانند بیرق افغانستان را در سکوی استادیوم‌های ورزشی جهان به اهتزاز بیاورند. پیروزی نیکپا نشان داد که مردم ما ظرفیت رقابت و کسب پیروزی را در هرعرصه‌ای دارند، مبنی بر اینکه فرصت‌ها از آنان دریغ نشود. چرا که مردم ما طی این سالها فقط جنگ و درگیری را تجربه کرده‌اند، لذا شرکت کردن در چنین مسابقاتی باعث افتخار است، چه رسد به آنکه بتوانیم مدال هم بیاوریم.

نیکپا تکواندو را از سن ۱۰ سالگی در کابل آغاز کرد. در پی جنگ هاي خانمانسوز، وي وخانوادهٔ اش اجبارن رايي غربت راپيش گرفتند ودرغربت به عضویت تیم تکواندوی پناهنده گان درآمد وي پس ازبازگشت به زادگاهش در سال ۱۳۸۳ و تمریناتش را برای آماده سازی مسابقات المپیک پی‌گرفت. روح الله نیکپا تکواندو کار انجمن بنیان گذاران تکواندو پومسه در افغانستان در مسابقات آزاد کوريا که در آن بیشتر از ۳۰ کشور شرکت داشتند، با شکست دادن ورزشکارانی از کویت، بلژیک و جاپان مقام سوم را به دست آورد. این برد زمینه شرکت وی در دور مسابقات تکواندوی آسیا در ویتنام را فراهم ساخت که در این مسابقات نیکپا حریفانی از کشورهای پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، تایلند و ایران را شکست داد و مدال نقره این دوره مسابقات را بدست آورد و سهمیه شرکت در بازی‌های المپیک را برای افغانستان به دست آورد. او در بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ با برتری مقابل خوان آنتونیو راموس اسپانیایی قهرمان دوبارهٔ جهان به مدال دست یافت. ووي با تمام افتخار ارزش ورزشی خویش را دوباره تثبیت نمود و پرچم با افتخار کشور خویش را به اهتزار درآورد و دو باره مدال را از آن خود نمود که قلب میلیونها افغان را در کشور و خارج شاد نمود و برای کشور افتخار دیگر آفرید.


صبح امروزمورخ بيست وهشت سپتمبرصحبتي تلفوني که باروح الله نيکپا فرزند برومند مردم افغانستان داشتم وموصوف مژده داد که جديدن بحيث سفيرصلح ملل متحد درافغانستان تعيين گرديده است. ما اين مسووليت پرافتخاروانساني رابه نيکپا ، خانواده ، کلکتيف ورزشي کشورومردم غررورآفرين افغانستان تبريک وتهنيت ميگويم وموفقيت ، کاميابي وبهروزي بيشتروبيشترنامبرده راتمنا داريم .

بادرودهاي وطني – استاد (صباح )

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *