با پاسداشت فرهنگ ملی خود ، به پیشواز نوروز رفتیم !! — غوث الدين مير

با پاسداشت فرهنگ ملی خود ، به پیشواز نوروز رفتیم !!

 

« گزارشی از شعبۀ ادبیات کانون فرهنگی وهمپیوندی افغان در اتریش »

 

غوث الدين مير

 

همانطوریکه هممیهنان عزیز مان اطلاع دارند ، کانون فرهنگی ، همبستگی و همپیوندی افغانهای مقیم کشور اتریش ، همه ساله از سنت های اصیل و بومی مردم خویش با احترام پاسداری و تجلیل بعمل می آورد ، تا این آئین های مردمی و پسندیده در غربتسرأ بدست فراموشی سپرده نشود.

 


     امسال نیز ، کانون با گامی فراختر از گذشته ها ، به استقبال آئین نوروزی رفت و بمناسبت این روز خجسته ، کنسرت جالب و دیدنیی را با هنر نمایی هنرمند با استعداد کشور محترم عبید جوینده بنمایش گذاشت .

     درین محفل بعلاوۀ جمعیت کثیری از شخصیتهای علمی ، فرهنگی سیاسی کشور مان هم از اتریش و هم از کشور های همجوار اتریش ، تعداد چشمگیری از هموطنان عزیز ما اشتراک ورزیده بودند .

  محفل به گویندگی دو جوان ، هریک بانو خالده « دلزاده » و آقای عبدالله « افضلی » آغاز و سپس آقای « میر » پیام تبریکی سال نو 1398 هجری شمسی هیأت رئیسۀ کانون فرهنگ را بحاضرین ابلاغ و اضافه نمودند : فرهنگ ستیزانیکه آرزوی نابودی نوروز را داشتند ، با جهانی شدن روز نو روز و ثبت آن در تقویم سازمان ملل متحد ، این آرزوی شوم خود را بگور بردند . وی یاد آوری نمود که کانون فرهنگ افغان به بزرگداشت هشتم مارچ روز بین المللی زن فصلنامۀ بانو را با صحافت زیبا و فوق العاده چاپ و به نشر رسانید .

 


 متعاقباً آقای ماستر یورگن بو شوکی نمایندۀ ریاست ناحیۀ 21 و خانم مونا دوستدار عضو شورای ناحیوی ناحیه 22 شهر وین پیامهای همبستگی و شادباش های خود را بمناسبت نوروز ابراز و چنین گفتند : ما افتخار داریم که از سالهای سال با کار و تلاش انسانی آقای میر آشنا هستیم و امسال افتخار عضویت این کانون را کسب کردیم .

 


متعاقباً آقای جوینده ، در حالیکه از پشت پرده های لژ با آواز دلنشینش تماشاچیان را از ورود خود آگاه میساخت ، محفل را صدای کف زدنهای ممتد حاضرین به هیجان آورده بود .

    شایان یادآوریست ، همانطوریکه نوروز پیام آور همبستگی ، همدلی ، محبت و برادریست ، تمام اقوام و ملیت های کشور عزیز مان که درین محفل شرکت داشتند با پاسداری ازین روز ، چه همدلانه و صمیمانه دور هم به شادی و سرور پرداختند و در هیچ دلی کینه ای و در هیچ سیمایی کدورتی بمشاهده نمیرسید . اینهمه نزدیک شدن ها را میتوان ثمرۀ جد و جهد همیشگی آقای میر دانست ، با سپاس از ایشان که نمیگذارند شعله های فرهنگ و شاد زیستی ما به خاموشی و سردی گرائید .

 ضمناً با درود و سپاس فراوان ازاعضای انجمن آقایان هریک ، جناب عبدالله افضلی و جناب محترم آقای استاد کوکچه، محترم کریمی استالفی و اقای ماستر هرنز شئون لایتنر که با همکاری و رهنمود های بی شائبۀ شان ما را در رنگینی محفل یاری رسانیده اند .

 در ختم محفل جوایزی باساس قرعه کشی از طرف ادارۀ بیمۀ کانصب کامپلیت شامل حال دوستانی عبارتند از محمد عثمان پوپل برندۀ جایزۀ اول بقیمت 600 ایرو برای دوشب در یکی از هوتل های پنج ستاره دو نفره . خانم ندأ افشار برندۀ یک سیت موبائیل و هوسی دلزاده برندۀ دو قطعه تکت کنسرت ، بلال فاروق برندۀ یک قطعه کارت رایگان تلفون به افغانستان و محترمه سحر جان امیر با دریافت یک جلد فصلنامۀ بانو برنده شناخته شدند ، که با شادمانی و ابراز امتنان پذیرفتند .

 محفل با توزیع رایگان فصلنامۀ بانو تا ساعاتی از نیمۀ شب ادامه ، که هر بخش آن زیبایی خود را داشت خاتمه پذیرفت ، کانون فرهنگ افغان در اتریش به هموطنان گرامی ثابت ساخت که با پاسداشت فرهنگ ملی خود صادقانه به پیشواز بهار دل انگیز شتافت . بااحترام  

 


 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *