اسانژ: ظرف دو هفته، متباقی اسناد محرم به نشر خواهد رسید

 

 

اسانژ: ظرف دو هفته، متباقی اسناد محرم به نشر خواهد رسید

 

منبع: سایت محترم استقلال

 

جولیان اسانژ بنیان گذار صفحهء انترنتی ویکی لیکس گفته است، دو هفته بعد متباقی اسناد محرم جنگ افغانستان را افشا خواهد کرد. 

شبکهء ویکی لیکس اخیراً بیش از 70 هزار اسناد محرم وزارت دفاع امریکا را در مورد افغانستان افشا کرد. 

این در حالی است که وزارت دفاع امریکا از این شبکه تقاضا کرده تا اسناد باقی مانده را افشا نه کند، زیرا جان امریکایی ها و افغان های که با قوای امریکایی همکاری کرده اند، با خطر مواجه می شود. 

در پاسخ به این سوال که شبکهء ویکی لیکس اسناد باقی مانده را نشر خواهد کرد یا خیر، اسانژ گفت:
« کار نیمه پیش رفته و در ظرف دو هفته به نشر خواهد رسید.» 

با وجود اعلام نشر اسناد باقی مانده توسط ویکی لیکس، دیوید لپن سخنگوی پنتاگون ابراز امیدواری کرده تا مسوولین این صفحهء انترنتی اسناد باقی مانده را نشر نه کنند. 

آژانس خبری فرانس پرس به نقل از لپن نوشته است که نشر اسناد باقی مانده خطر بیشتر را برای قوای امریکایی ایجاد خواهد کرد. 

اسانژ گفته است، ادارات که به خاطر نشر چنین اسناد شرمسار می شوند، همیشه می خواهند تا این اسناد به نشر نرسد.

فرانس پرس به نقل از اسانژ نوشته است که وی تمام اسناد باقی مانده را به استثنای نام تعداد از گروه های بی گناه که در معرض خطر هستند، نشر خواهد کرد. 

اسنادی که از سوی ویکی لیکس به نشر رسید، شامل اتهاماتی است که گویا آی اس آی یا سازمان استخبارات نظامی پاکستان به صورت مستقیم از طالبان حمایت می کند و مردم بی گناه در جریان عملیات نظامی قوای خارجی در افغانستان به قتل می رسند. 

علاوه بر آن، ویکی لیکس نام های مخبرین افغان را افشا کرده که به نوشتهء آژانس خبری فرانس پرس، جان آنها را به خطر مواجه ساخته است. 

به گفتهء آسانژ، 15 هزار سند نشر نا شده در برگیرندهء نام بعضی افراد است و روی همین دلیل، همهء این اسناد خط به خط از نظر می گذرد و بعداً به نشر خواهد رسید. 

ویکی لیکس تا حال افشا نه کرده که این اسناد را از چه کسی به دست آورده است، ولی بردلی منینگ، یک مامور استخبارات نظامی که فعلاً دستگیر شده است، مظنون به دادن این اسناد به ویکی لیکس است. 

این اسناد معلومات جنگ نیرو های ناتو به رهبری امریکا را بین سال های 2004 میلادی الی 2009 میلادی در بر می گیرد.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *