دولت كابل خواهان بررسي حضور جامعه جهاني در افغانستان…

 

دولت كابل خواهان بررسي حضور جامعه جهاني در افغانستان بر اساس توافق متقابل شد

شوراي وزيران افغانستان در نشست خود با حضور حامد کرزي رئيس جمهوري خواستار بررسي حضور مجدد جامعه جهاني بر اساس توافق متقابل شد

 

اميد وطن _ افغانستان

شوراي وزيران اعلام کرد که چارچوب صلاحيت ها و مسئوليت نيروهاي بين المللي در کشور بايد بر اساس توافق متقابل، مبني بر رعايت قوانين بين المللي و قوانين افغانستان تنظيم گردد.

شوراي وزيران همچنين تاكيد كرد: حملات هوايي غيرقانوني نيروهاي خارجي به اهداف غيرنظامي، تلاشي هاي خود سرانه و دستگيري افراد بيگناه بايد در کشور فوراً متوقف شود.

در جلسه اعضاي كابينه افغانستان قرار شد اين مسايل از سوي وزارت خارجه و وزارت دفاع پيگيري شود.

حامد کرزي در نشست شوراي وزيران اعلام کرد که در پنج سال گذشته براي بهبود اوضاع امنيتي و کمک به صلح و ثبات با قوماندانان جامعه جهاني در کشورش گفت و گو کرده است .

وي گفت: از سال 2002 ميلادي نهادهاي امنيتي هم در مورد استقرار ثبات، توسعه امنيت پايدار، تحکيم اوضاع امنيتي و مبارزه با تروريزم گفتگو کردند که اين کار همچنان ادامه دارد.

وي تاکيد کرد که طي اين مدت، توافقنامه ها و پروتکل هاي دو جانبه و چند جانبه با رهبران نيروهاي خارجي و نمايندگان جامعه خارجي به امضاء رسيد.

کرزي تصريح کرد: هدف اين بود تادر عرصه امنيت و ثبات منطقه گام هاي استواري برداشته شود و در مبارزه موثر با تروريزم که دشمن مشترک جامعه جهاني است همکاري و هماهنگي بيشتر ايجاد شود.

وي يادآور شد: پيام و خواسته هاي مردم و دولت هم به اطلاع متحدين جهاني در جنگ عليه تروريزم رسيده است، اما با تاسف و با گذشت بيش از پنج سال هنوز هم در بخش عمليات نظامي، ناهماهنگي‌ها و خودسري هايي وجود دارد.

وي اضافه کرد: ادامه اين روند باعث نگراني شده است و براي بهبود امنيت و ادامه روابط دوستانه متقابل و جلوگيري از سوء تفاهم و عدم تکرار اشتباه توسط نيروهاي ائتلاف، افغانستان مصمم است تا با جديت در اين مورد با جامعه جهاني مذاکره کند.

رييس جمهوري افغانستان يادآور شد که بدون شک اين کار باعث موفقيت دولت و جامعه جهاني در رسيدن به اهداف مشترک در افغانستان خواهد گرديد.

در نشست روز دوشنبه شوراي وزيران افزايش تلفات غيرنظاميان در حملات هوايي نيروهاي خارجي در ولايات کنر، پکتيا، نورستان، ننگرهار، زابل، کاپيسا، لغمان، هرات و ساير نقاط کشور محکوم گرديد.

اين نشست زماني تشکيل شد که در حمله هوايي شب شنبه در قريه عزيزآباد ولسوالي شيندند ولايت هرات بيش از 90 غيرنظامي كه بيشتر آنان اطفال و زنان بودند کشته و دهها منزل مسكوني تخريب شد.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *