چرا علیه قصرنشینان وثروت اندوزان که عاملان اصلی انتحار اند فتوی نه میــدهید ؟ — سکندر تخاری

 

چرا علیه  قصرنشینان وثروت اندوزان که عاملان اصلی انتحار اند  فتوی نه میــدهید ؟

 

نوشته و تحلیل از سکندر تخاری

 

آقای شیخ عبدالعزیزبن عبدالله الشیخ مفتی بزرگ عربستان سعودی که پس از وفات عبدالعزیزبن عبدالله بن بازازسوی ملک فهد پادشاه فقید عربستان سعودی به مقام مفتی اعظم عربستان توظیف گردید ه است بروز پنجشنبه ۲۵ اکتوبر سال ۲۰۱۲ میلادی مطابق با نهم ذی الحجه ۱۴۳۳ هجری قمری به پیشگاه بیش از دو میلیون مسلمان که از اکنافی عالم برای ادای فریضه حج بیت الله یکی از ارکان اساسی دین اسلام وارد عرفات شده بودند طی یک سخنرانی مذهبی گفت که هر کسی دست به انجام حملۀ انتحاری می زند هرگز از سوی خداوند بخشیده نخواهد شد. وی همچنین تأکید کرده است که، هیچ رابطۀ میان اسلام و افراط گری نیست و اسلام دین صلح، دوستی و برادری است.مفتی اعظم عربستان سعودی از تمامی مسلمانان جهان خواسته است تا اختلاف های شان را کنار گذاشته و به کمک یکدیگر بشتابند ، هنوز این سخنان از زبان آن شیخ محترم بیرون نه آمده بود که از سوی مجامع سیاسی و حکومات مذهبی در جهان با شور و شعف بینظیری مورد استقبال قرار گرفت . و آنرا راه حل مشکلاتی دانیستند که جهان اسلام بر آن دُچار گردیده است . از سوی دیگر یک روحانی شیعه مذهب عربستان "حجت‏الاسلام شیخ حسن صفار"،امام جمعه قطیف، نیزبا انتقاد از این‌گونه اقدامات، خاطرنشان كرد: رخدادهای اخیر در كشورهای اسلامی و درون مساجد و اماكن عمومی برای مسلمانان بسیار ننگین است.وی اختلال و ضعف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی امت اسلامی را دلیل این اقدامات برشمرد و اظهار داشت: عملیات تروریستی در تضاد آشكار با اسلام است.این روحانی شیعی تصریح نمود: چگونه یك انسان ادعا می كند مسلمان است و می خواهد به اسلام كمك كند در حالی كه نمازگزاران را در یك مسجد به خاك و خون می كشد.وی افزود: گروههای تروریستی تنها به كشتار غیرنظامیان بی گناه می پردازند و به دشمنان اسلام كاری ندارند.شیخ حسن صفار با انتقاد از عالم نماهای تكفیری، صادركنندگان فتواهای كشتار مسلمانان را شریك قاتلان و انتحاری ها توصیف كرد .

 بدون شک که این سخنان آقای عبدالعزیز مفتی بزرگ عربستان و شیخ صفار امام جمعه شهر قطیف درست و بجا میــبا شــند اما در این هردو فتوا و موعظه ها به این پرسش زیرین و بنیادی پاسخ ارائیه نه گردیده است که بستر اصلی این عمل ننگین چه بوده و چرا کسی یا کسانی که اصولأ بنابر احکام صریح وواضیح دین مبـــین اسلام تاهنوزبه سن بلوغ نرسیده ودربرابراجرای فرائیض مذهبی  هیچگونه مسؤلیتی ندارند دست به چنین عمل ننگین و ضد اسلامی میزنند ؟ وچرا به جایی  مجریان این  ترورهای کور و خشونت های درد ناک که نوجوانان نورسیده محسوب میشوند، فرزندان آمران اصلی و فتوی دهنده گان این پروژه های ازترورودهشت افگنی دربزرگترین مراکزعلمی و اکاد میــک مشغول تعلیم و آموزش های بلند مشغــول آموزش های عالی اند ؟ چنانچه به اساس گزارش تازه و مستند تلویزیون جهانی BBC چندین تن از فرزندان همین جنگ سالاران که به قول استا د بزرگم  فروتن " شوالیه های مذهبی !!" در بزرگترین دانشگاهای انگلستان مشغول آموزش و فراگرفتن علوم و تکنالوژیــی جدید اند !! و تازه برخی از فرزندان آن شوا لیه های جنگی و مذهبی قصد دارند راه پدران شانرا زنده نگه دارند و در این راستا تیوریزه کردن غارتگری ،  جنایت و دهشت افگنی را  برمعادله معیوبی " علم برای علم " و "خرد برای خِرد " را بهترین خدمت به راه پدران شان انتخاب  نموده اند ! چنانچه در عنوان این نوشته مطالعه نمودید ، فتوای مفتی اعظم عربستان و همچنان سخنان "حجت‏الاسلام شیخ حسن صفار"،امام جمعه محترم شهر  قطیف عربستان ، را ناقص نامیده ام بدلیل آنکه در فتوای این روحانیون و مفتیان  نامور اعم از شیعه و سنی وابسته به سرزمین عربستان به    علت ها و ریشه های جرم کوچکترین اشاره ای نه شده است بلکه برای مبارزه با جرم ، جنایت و تروریزم معلول ها را نشانه گرفته اند که این خود بر معیوبیت و نقص اینگونه فتوی ها دلالت میکند . به باور من وجود فقر عمومی اعم از اقتصادی و فرهنگی وبصورت خلاصه  فقدان عدالت اجتماعی و اقتصادی  در جوامع بشری سبب شده است تا زندگی را برای انسان امروزی به تنوری از انتقام مبدل  سازد و طبیعی است که وقتی جوانی سرشار ازهوش ، ذکاوت و  استعداد  میبیند که روح  شگوفان  استعداد های خدا داد شان را با زولانه های از بی عدالتی و نابرابری بسته اند و هرچه زور میزنند به جایی نه میرسند و درعین حال برای بدست آوردن یک لقمه نان باید در زیر موتر ها ی مودل جدید و در پائین کاخ هاو قصرهای آسمان خراشی که با ثروت های حرام آباد ساخته اند ،  باید جان دهد طبیعی است که وارد جهان دیگری و مرزهای دیگرمصنوعی که اصلأ با باشنده گان آن آشنائی ندارد میــگردد و برای گرفتن انتقام ازچنین  زندگی نا عادلانه از دشمنان  ایمان و عدالت طالب کمک میــشود و آن دشمنــان خدا و انسان نیز که برای چنین فرصت لحظه شماری می کــنند ، جلیقه ای از انتحارو مرگ  را با یک  کلید کاذب مگر شستشوشده ء  ورؤد به بهشت را که بر وی آن اسمای از " حور بهشتی " نوشته شده اند و در زیر قصر های مرمرین  و باغ های رنگین بهشت  بی صبرانه انتظار  این نوجوان را میــکشند پس ازیک  ریاضت مختصردماغی  برتن نحیف این نوجوان میسازند . !!

باید خاطر نشان ساخت ، درست است که یک قسمتی از جرم را با چنین فتوی ها و سخنرانی ها روشن ساخته شد که خود یک گام ارزشمند و متعالی به حساب مــی آید ، اما هیچگاه نه میتوان تروریزم و دهشت افگنی را با چنین فتوی های فرمان گونه و یا هم  سخنرانی ها و خطبه های اخلاقی ریشه کن ساخت . باید ریشه ها را نشانه گرفت و سیستم عادلانه ای را در انطباق با شرائط هر جامعه و قومی برقرار ساخت . 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *