مقاله ای به مناسبت هفته شهيد در اسلو — سوسن مصباح

 

 

مقاله ای که به مناسبت هشتمین سالگرد شهادت قهرمان ملی وطن , احمد شاه مسعود , در بزرگداشتی که در اسلو ,نروژ, به تاریخ  سیزدهم سپتامبر  , 2009 میلادی توسط سوسن مصباح قرائت شد

ارسالی خواهر محترمه سوسن مصباح

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

نخست به مناسبت هفته شهید و یادواره ی قهرمان ملی کشور , سردار شهید، احمد شاه مسعود  رحمه الله علیه ,و به روان تابناک شهداء , دورد  فرستاده، و آرزومندم خداوند بزرگ ,شهیدان مظلوم وطن را با شهدای بدر  و حنین و احد و کربلا محشور گرداند با کسب اجازه از خواهران و برادران, و استادان و بزرگان محفل بزرگداشت مقام احمد شاه مسعود ,بزرگ عرصه جنگ و جهاد در کشور افغانستان , لحظاتی از وقت گرانقدر شما را گرفته و حضور همه ی عزیزان را ارج می نهیم , به محضر شریف شمایان , عرض سلام و تحییت دارم.

به مناسبت هفته شهید , می خواهم  عرض نمایم که ,هر گاه به تاریخچه نه چندان دور از جهان اسلام اگر بیندیشیم ,واژه ی شهید و جهاد را که سالها در اوراق  کتابهای دینی و متن کتاب آسمانی ما ,به فراموشی سپرده شده بود , و دیگر .., در منابر و محافل از آن ذکری به میان نمی آمد و یا شناختی از آنها وجود نداشت ,حال به برکت جهاد و قیام و شهادت مردم افغانستان شاید برای اولین بار  از صدر اسلام ,طنین آن  به گوشهای مردم جهان  و کشورهای اسلامی رسیده و کشور افغانستان را, که رفته رفته  ,از جغرافیای ذهن مردم جهان محو می گردید ,دوباره به صورت گویا و شفاف و غرور آفرین ,ترسیم نمود.

ما از پدران خود شنیده ایم که ,علت مهاجرت ما را ,اشغال کشور  توسط کشوری بیگانه که شوروی وقت نامیده می شد ,می گویند . به صورتی که اگر آموزه ی شهادت و جهاد , در دین و فرهنگ و عنعنات ملی ما نبود ,دیگرهیچ کدام از ما دارای هویت ملی و فرهنگ و ارزشهای توحیدی و اعتقادی نبودیم. بدون تردید ,باید پذیرفت که اگر ما ,صاحب کشور و هویت ملی و فرهنگی و غرور بین المللی هستیم , اینها فقط مرهون تلاشهای خستگی ناپذیر و نثار خون های پاکی است که پدرا ن و برادران ما فرزندان دلیر و قهرمان کشور افغانستان  , درتاریخ به ثبت رسانده اند  و اکنون ,ما را مفتخر و سرافراز ساختند.

برادران و  خواهران !

 هرگز نباید از یاد برد که حضور ما  در کشورهای دور و نزدیک ,به عنوان مهاجر ,به برکت خون های پاک و زلالی است که موجب بیداری وجدانهای شایسته ی مرد جهان گردیده و دروازه ی کشورهاشان  را بر ما ,گشودند  بنابراین کدام آدم عاقل و باوجدان و بیدار ,و کدام انسان با انصاف ,می تواند به این فرشتگان آزادی بخش وطن , که تا سوختن بال و پر خویش آرام ننشستند ,تفنگ سالار گفته و آنها را جنگ طلب و ستیزه جوی نامند !؟

آری! اگر دفاع از وطن و ناموس وطن و ارزشهای ملی و دینی و فرهنگی کشور , درمقابل دشمن خون خوار , جنگ طلبی و ستیزه گری به شمار می آید , بگذارید تا ما را جنگ طلب و ستیزه جو نامند که خداوند جل الجلاله  می فرماید ؛ فضل الله المجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما؛ خداوند مجاهدان را بر انسانهای فروتن ,برتری بخشیده است و پیامبرش صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید ؛ ما من قطره احب الی الله من قطره دم فی سبیل الله ؛  هیچ چیز در پیشگاه خداوند و مردم ,برتراز قطره خون شهید نیست که در راه آزادی وسرافرازی وطن ,ریخته می شود. از این است که گفته اند ,شهداء شمعی هستند که با سوختن خویشتن ,روشن بخش محفل دیگران می باشند.

آری!!! آنها که رفتند چه فکری می کردند ,و ما که ماندیم چه می اندیشیم !!؟؟

و تو ای شهید !!

ای قهرمان وطن !!

ای که کوهها و تپه ها ,طنین قدم های تو را فراموش نخواهند کرد !

 ای حافظ ناموس وطن !!

و ای پناهگاه شیران و دلیران بیشه ی توحید!!  چرا امروز  باران نگاه تو ,زمین دلهای یاران میهن را  نمناک نمی سازد !!؟؟

ای شهید جاوید وطن  ,شکوه قامت استوار و رسای تو را ,زبان و قلم مجسم نمی کند  و بعد از تو  باید اعتراف نماییم ,که راه تو را نیمه گذاشته ایم و تو ,به ما می اندیشیدی و  ما , به جای اینکه به تو بیندیشیم ,به خود پرداخته تا دنیای خویش را به قیمت خون شمایان  ,آبادتر سازیم .

پناه می بریم به خدا ,از روزی که مسیر زندگی ما چنین گردد تا به نان و نوای دیگران ,زندگی گذرانده و تو را فراموش کنیم.

هم وطنان عزیز !!

هم میهنان گرامی !!؛  بیایید کم از کم ,خون به ناحق ریخته شده ی این قهرمان ملی وطن و جسم پاره پاره او را فراموش نکنیم . پاس بداریم حرمت خون او را  و قدر بدانیم فداکاریش را بیایید با او و شهدایی که از جان و مال و زندگی و همسر و فرزندانشان گذشتند و هم چنان در صحنه نبرد , با ستیزه گران و ستیزه جویان ایستادند ,و سینه سپر کرده و حامی کشور و میهن و وطن ماندند ,عهد ببندیم  که ای  قهرمانان ! اگر شما پرواز کردید  و به آسمانها عروج نمودید، اینک ما هستیم  و هم چنان در پیرو خون پاکتان ,بال می زنیم  و طوفانی ایجاد می کنیم  تا ناخواهان راه شما  و نامردان روزگار را ,به سرازیری قله تکبرشان رهنمون شویم و  روح شهداء را شاد کرده  که بازماندگان شما و پیروان راهتان  فاتح , قله پیروزی خواهند بود.

بیایید دست اشرار را , از به هدر دادن خون پاک شهیدان خود ,کوتاه کرده و با همبستگی و اتحاد با یکدیگر ,به آنها متذکر شویم که همچون شهیدانمان ,از جان و زندگی می گذریم و نمی گذاریم تا خون آنان پایمال شود.

بیایید خون شهدای افغانستان  و از جان گذشتگان را , گواه بگیریم که اگر چه  ما در صحنه جنگ همراه آنان نبوده ایم ,اما حال در مقابل یگدیگر که, نه، در کنار یکدیگر خواهیم ماند و نمی گذاریم قطره ای از خون زلالشان بی حرمت شده و تلاششان بی ارج.

بیایید در محضر شهدای میهن مان و شهدای اسلام ,سوگند یاد کنیم که ما هستیم و لحظه ای سکوت نمی کنیم و تا عدالت اما عصر منتظر می مانیم و به انتظار برقراری حکومت عدل الهی می نشینیم تا مستکبران را ,آنان که به نامردی مسعود های ما را به آتش کشیدند، به دادگاه عدل و عدالت ,بکشانیم.

 

والسلام

علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *