قرآن کریم را نه ببوسید ونه بسوزانید بلکه مطابق حکـم آن عمل کنید! — امــیـن الـدیــن سعـیـدی

 

قرآن کریم  را نه ببوسید ونه بسوزانید
بلکه مطابق حک
ـم  آن عمل کنید!

 

تتبع ونگـارش :امــیـن الـدیــن» سعـیـدی – سعید افـغــانی«

مدیـــر مطـالعات سـتراتیژیک افغان و

مسؤل مرکز کلتوری دحق لاره-جرمنی

 

قبل از همه خطاب من به مسلمانان جهان  وبخصوص مردم متدین  ومسلمان افغانستان  که در طول تاریخ در دفاع از مقدسات  اسلامی ، قربانی داده اند ، این است که ما مسلمانان  در موارد زیادی  تنها به بوسیدن قرآن عظیم الشان،  امر نشده ایم . بلکه مأ مور گشته ایم تا قرآن کریم را بخوانیم ودساتیر واحکام آنرا مشعل  راه خویش قرار دهیم  ،احکام و دساتیر آنرا در زندگی روزمره  خویش  مورد تطبیق و رهنمای راه خویش قرار دهیم . به این امر اکیدآ مؤظف شده ایم که متن واحکام قرآن عظیم الشان  که رهنما وموجب عزت، ترقی وتعالی مسلمانان  است، مورد تطبیق قرار دهیم .

 ما مسلمانان مؤظف نه شده ایم که قرآن را ببوسیم،  ولی حتی  در همان لحظه  و بعدا بر خلاف قرآن عمل را انجام  دهیم  !
اگر شخصی در ظاهر  ظهر قرآن عظیم الشان را ببوسد، اما عملا دست به اعمال بزند که موجب تضعیف مسلمانان گردد ،  آیا این بوسیدن ها چه  ارزشی واهمیت ویا موجب چه ثواب خواهد شد ؟
علماء میگویند که احترام به مقام ومنزلت  مادر وپدر این نیست که
تنها دست های آنرا ببوسیم وآنرا به چشم بمالیم ،احترام به مقام والای مادر وپدر  زمانی براورده وتحقق خواهد پذیرفت که  به گفتار شان  عمل صورت گیرد .
من نمیگوییم که  بوسیدن قرآن در شرع اسلام
،حرام ویا
  ممنوع  است، زیرا دلیلی بر حرام ویا ممنوع بودن آن  در شرع اسلام  وجود ندارد ، ولی بر عکس دلایل قاطع در شرع اسلام وجود دارد که  پیروی از دستورات قرآن عطیم الشان  بر مسلمانان واجب است.
پروردگار با عظمت ما میفرماید :«
قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی یحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَیغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ » ( سوره آل عمران آیه :31)  ( بگو: اگر الله  را دوست می‌دارید، از من پیروی کنید! تا خدا (نیز) شما را دوست بدارد؛ و گناهانتان را ببخشد؛ و خدا آمرزنده مهربان است
.)
حکم این آیه این نیست که : اگر الله را دوست دارید  بروید قرآن را ببوسید بلکه میگوید اگر الله را دوست داریدباید  از احکام پروردگار و رسولش محمد صلی الله علیه وسلم ، پیروی کنید ، به صراحت خدمت خوانندگان  میگویم : در هیچ حدیثی پیامبر صلی الله علیه وسلم ونه خلفای راشیدن ونه سایر صحابه  اسلام  با وجود کثرت قرائت قرآن وتوجه  اهتمام شان به مقام قرآن عظیم الشان   حکم را نخواهیم  یافت که مسلمانان  م
أمور  ببوسیدن  به قرآن  شده باشند .
ولی در اکثریت مطلق سنت پیامبر صلی الله علیه وسلم وصحابه کرام  مسلمانان م
أمور شده اند که باید  به احکام قرآن عمل کنیم .
به ت
أسف باید بگویم ما مسلمانان زمانیکه قرآن را می بوسیم در همان لحظه از هدایت ودستور قرآن مخالفت میورزیم وبرخلاف آن عمل میکنیم .
اما سوزندن قرآن :

قران عظیم الشان یگانه کتابی آسمانی  است، که بطور نوشته و شفاهي نسل به نسل بدون هيچ گونه تغيير و تبديل بدسترس ما انسانها قرار گرفته است، وخود پروردگاربا عظمت  ضمانت حفظ ونگهداری آنرا کرده است . ما به این معتقدیم تازمانیکه انسان در روی کرۀ خاکی زنده اند، این کتاب آسمانی ، احکام عالی و رهنمودهای رهایی بخش آن پابرجا خواهند بود.

الله تعالی میفرماید :

﴿إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ. يعني: «ما قرآن را نازل کرديم و همانا ما نگهدار آنيم. تضمین بالاتر ازین وجود داشته نمی تواند.

وباز د جای دیګری  میفرماید : ﴿لاَ يَأْتِيهِ الْبَاطِلُ مِن بَيْنِ يَدَيْهِ وَلاَ مِنْ خَلْفِهِ.يعني: (هيچ گونه باطلي، نه از پيش رو و نه از پشت سر، به آن راه نمي‌يابد) .

خواننده محترم !

با تأسف طوریکه شما هم اطلاع دارید  حریق قرآن در ایالات فلوریدا ایالات متحده امریکا توسط یک کشیش، نوع از وقاحت واهانت که برای جهان اسلام، به مسلمانان ومتدین جهان بعمل آورده است و خلاف تمام اصول ودساتیر بشریت عمل صورت ګرفته.

من به این کشیش های شیطان  صفت و یا هرکس کې در ورای این دسایس قرار  دارد اعلام میدارم :

من به عنوان  یک مسلمان میگویم که افراد مسلمان هم قرآن را  میسوزانیم ، مثلا احیانآ اگر قرآن غلط چاپ شود ویا هم  ما قرآن را دفن میکنیم زمانیکه اوراق قرآن پاره وکهنه گردد، ویاهم آنرا در آب میندازیم . در همه  این حالت هدف ما احترام به قرآن که کتاب الله است واینکه این حافظ ومدافع  همه ادیان آسمانی است .

ولی عمل  جنایت کارانه کشیش مذکور  درشهر فلوریدا  نه تنها  اهانت به قرآن است ، بلکه وی به این عمل خویش به مقدسات واعتقادات ملیارد ها  انسان  در جهان اهانت نموده وبه اعتقادات  مردم تجاوز نموده که قابل مجازات در محکمه جهانی میباشد .

او به این عمل خویش میخواهد خشم مسلمانان را ببار ارد تا از خود واکنش نشان دهند وبعدآ مطبوعات یهـودی مسلمانان را افراطی وتروریست بنماند .
این کشیش نه تنها به اعتقادات مسلمانان  اهانت
نموده  وآنرا  خدشه دار ساخته است، بلکه با او با این عمل خویش به پیروان سایر ادیان اهانت نموده است .

در قرآن ما  11 بار نام مسیح، 34 بار نام حضرت مریم، 23 بار نام عیسی، 3 بار نام روح ، 5 بار نام نصاری و به کثرت نام پروردگار واسما الحسنی که برای پیروان  همه ادیان ابراهیمی  وغیر ابراهیمی مهم وقابل تقدس میباشد ،  به کار برده شده است .

عمل کشیش کلیسا در عمل به عالم بشریت نشان داد ، که این عمل اش به دوران جاهلیت و بربریت  می ماند .

جهان اسلام ومسلمانان در  اضافتر ۱۴۰۰  سال است که پیروان مذاهب ابراهیمی در صلح وصفا ودوستی زندگی بسر میبرد .

این عمل کشیش کلیسا فلوریدا سوال را ببار میاورید که شخص کشیش نه بلکه در لباس کشیش اوامر ابلیس  را انجام دادد  .

هیچ مسیحی معتقدی دست به این اقدام شرم آور نمی زند .سوزاندن قرآن در حقیقت سوزاندن انجیل است ، سوزان قرآن در حقیقت سوزاند ن  تورات  ،وهمه علمای اسلام و مسیحیت  این عمل  وقیحانه رد وتقبیح مینماید .

هیچ عقل سلیمی سوزاندن کتب ادیان الهی را نمی پذیرد و به روشنی پیداست که باید در پس این رفتار دستهای جنایتکار سیاستمداران شومی دیګر را صهیونستی  را باید  جستجو کرد. آنها همان طور که آقای جورج بوش پسر  نیز در دوران ریاست جمهوری اش میخواست جنگ صلیبی را براه اندازد ، امروز همان دسته از جنایت کاران هستند که میخواهند به  جنگ بین مسلمانان و مسیحیان دامن زنند. نګذاریم که این افراد فاسد مارا به افراط وتفریط بکشانند.

قرآن عظیم الشان  کتاب است که یکهزارو چارصد  سال  قبل انقلاب را در  عالم بشریت پر با نمود ، نور این کتاب چنان با قوت صلابت وبا عظمت است که تا بشر   زنده است نور آن به  خاموشی  نخواهد گراید ، قران عظیم الشان  مشعلى است كه آن خاموش نمى شود و چراغيست كه روشنى آن فرو نمى نشيند ، در يايى است كه عمق آن از تصور ها بيرون است قرآن ، كتابيست كه حق و باطل را از هم جدا مى كند ، شك و ترديد را از اذهان دور مى سازد، خواندن و شنيدن آن قلب را صيقل و جلا ء مى هد، اطمينان و آرامش  را به انسان به ارمغان می اورد . در فضيلت قرآن عظیم الشان  پیامبر بزرگوار اسلام  با زیبای  خاصی  میفرماید :  « خيركم من تعلم القرآن و علمه » ( صحيح البخارى ). ( بهترين شما كسى است كه قرآن را مى آموزد و بديگران تعليم ميدهد.  )

همچنان در حدیث دیگری از  ابن مسعود روایت است که پیامبر اسلام فرموده است «من قراء حرفاء من كتاب الله فله به حسنة والحسنة بعشرامثالها لااقول آلم حرف بل الف حرف ولام حرف وميم حرف.» (سنن ترمذى و دارمى. )
(كسيكه حرفى از كتاب خدا (قرآن) را بخواند برايش به آن ( يك حرف ) يك حسنه است وحسنه به ده چند است، من نمى گويم كه آلم يك حرف است بلكه الف يك حرف ولام يك حرف است وميم حرف ديگرى است ) يعنى تلاوت آلم سى حسنه دارد.)  

همچنان در حدیث دیگری که روای آن  حضرت عمر رضی الله عنه است آمده است که : تلاوت  قرآن قلب را جلا میدهد: «  ان هذه القلوب تعداَ كما يعد اَ الحديد اذا اصابه الماء قيل يا رسول الله وما جلاء ها قال كثرة ذكر الموت و تلاوت القرآن » (شعب ايمان بيهقى ) ( بيگمان ايت قلب ها زنگ آلود ميگردد مانند آنكه آهن در (اثر تماس) به آب زنگ آلود ميشود. ازپيامبر اسلام پرسيده شد كه جلاى آن به چه چيز هاست؟ فرمودند:به ياد آورى نمودن زياد ازمرگ وتلاوت قرآن پاك.)

قرآن کتابی است  که خالق تمام هستی آن را برای هدایت ما انسانها بر پیامبران نازل فرموده است.

پس بدون شک کامل ترین کتاب در جهان است و چون کاملترین است حتماً در زندگی ما نقش حیاتی  واساسی  دارد.

قرآن  کتابی  نیست که فقط برای هدایت مردمان که یکهزار چاصد سال قبل می  زیستند نازل گردیده باشد ، بلکه قرآن کتابی است برای بشریت ودر طول  تاریخ  بشریت تا اینکه بشریت زنده  است قرآن مورد  رهنمایی ایشان میباشد .

زمانی انسان میتواند به ترقی  اصلی وواقعی وکشفیات بزرگی  دست یابد ،که هدایات قرانی گوش فرا دهد . زمانی میتواند به سعادت  اصلی وابدی  دست یابد که  به قرآن مراجعه می نمائیم، قرآن عظیم  الشان با زیبای خاصی میفرماید : « آیا برابرند آنان که می دانند وآنان که نمی دانند؟ »

اکثریت مطلق از علما ء و دانشمندان بزرگ جهان به این امر معترف اند  که با وجود تمامی اختراعات خود، هنوز قطره ای کوچک از دریای بیکران علم الهی را کشف ننموده اند.

تجربه نشان داده است که هر کسی با قرآن دوست باشد، آن را بخواهد وبرای او ارزش قائل باشد قرآن کتابی است که جواب اعتماد اورا خواهد داد اورا تنها نمی گذارد ، در غم وشادی همراه اوست  وشادابی ونشاط را برای او به همراه خواهد آورد.

قرآن دوست نیمه راه نیست کتابی است که انسانها را به عبادت همراه با روحیه ونشاط وشادی دعوت می نماید.اگردوست انسان قرآن باشدحتماً طرفدار این دوستی خداست وچه کسی قوی تر ومطمئن تر از خداوند است وچه کسی قوی تر ومطمئن تر از خداوند در حمایت از کسی؟

انسان با زندگی با قرآن روحیه بالایی پیدا می کند.متوجه می شود که خداوند هر لحظه با او در حال گفتگو است.پس خود به خود حالت شادمانی وسرور به او دست می دهد وسبب   می شود که زندگی را با خوشی سپری نماید.

قرآن راه مبارزه با ظلم وزیر بار زور ظالم نرفتن را بخوبی به ما نمایش داده است راهی که نجات بخش توده های مردم مستضعف در طول تاریخ بوده است ومردم همواره با تکیه بر قرآن ، حضور در مساجد وشرکت در جلسات دینی توانسته اند با هم متحد شده  وعلیه کافران وظالمان مبارزه نمایند.

سراسر این کتاب آسمانی پر است از کلام شیرین  ومحترمانه که آکنده از ادب واحترام وشخصیت قائل شدن برای پدر ومادر وبزرگتران است.هرآنچه از کتب شاعران وآثار نویسندگان در باب ادب واحترام  ونزاکت می جوئیم ، همگی به یکباره در این کتاب مقدس وادب آموز آمده است. کتابی که جهت سنین مختلف ودر جوامع گوناگون با تفکرات واعتقادات مذهبی متفاوت ، کاربرد دارد.

این کتاب آسمانی نه تنها همواره وحدت ویکپارچگی مسلمانان رافراهم می کند بلکه اعتماد کلیه انسانهای روی زمین را درخواست می نماید.خداوند در این کتاب مقدس از مسلمانان می خواهد که دست برادری به یکدیگر بدهند واز هرگونه تفرقه دوری نمایند.

زیرا هرگونه جدائی از یکدیگر زمینه را برای نفوذ مسلمانان فراهم می کند وموجب برادر کشی بین مسلمانان خواهد شد.جامعه اسلامی هرگز اجازه نفاق وجدائی بین برادران مسلمان را در یک جامعه اسلامی نخواهد داد.

قرآن به عنوان تکیه گاه مسلمانان جهان وعامل اتحاد در وحدت آنان همواره دیوار محکمی در برابر خواسته های غیر مشروع استعمارگران در سطح جهان بوده است.این کتاب آسمانی نقطه قوت مسلمانان ونقطه ضعف وخار چشم دشمنان اسلام ومسلمانان بوده وخواهد بود.

دشمنان حاضرند همه چیز خود را بدهند اما مسلمانان را از در این رابطه تحقیر نمایند.

خداوند در قرآن به انسانها می آموزد که همواره حامی وطرفدار مظلومان وبر ضد ظالمان باشند.در بسیاری از آیات این کتاب مقدس مبارزه با بیداد وظلم وحمایت از مستضعفین  در سرلوحه کار مسلمانان قرار گرفته است.

لذا این کتاب را نباید سوزاند و نباید تنها بوسه کرد وبه طاق ګذاشت بلکه باید آنرا بدقت خواند، مفهوم درست آنرا درک و دساتیر آنرا رهنمای راه خویش قرار داد.                      و ما علینا الا البلاغ المبین                    پایان

 

نام مقاله : قرآن کریم  را نه ببوسید ونه بسوزانید بلکه مطابق حکـم  آن عمل کنید!
تتبع ونگارش:
 امـین الدین «  سعیـدی– سـعـیـد افـغـانی »
م
ـدیـر مرکز مطالعات ستراتیژیکی افغان ومسؤل مرکز فرهنگی دحـق لاره  – جرمنی

آدرس  ارتباطي : بــريـښــنا ليک : saidafghani@hotmail.com

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *