ماه رمضان ماه مهماني خدا (ج) — امين الدين سعيدی

 

ماه رمضان  ماه مهماني خدا (ج)

 

پیام مرکز کلتوری دحق  لاره  و مر کزمطالعات سـتراتیژیک افغان بمناسبت حلول ماه مبارک رمضان

 

بسم الله الرحمن الرحیم

« شهر رمضان الذي انزل فيه القرآن هدي للناس و بينات من الهدي و الفرقان »


هموطنان عزیز  خواهران وبرادران  متدین!

السلام علیکم ورحمه وبرکاته!

حمد و سپاس پروردګار با عظمت که برای ما انسانها این  ماه  را ارزانی  فرموده است ، ماه رمضان  ماه خدا، ماه مهماني خدا، ماه رحمت خدا، ماه مغفرت، ماه نزول قرآن میباشد  .

به نمایندګی  مرکز کلتوری دحق  لاره  وبنام  مر کز مطـالعات سـتراتیژیک افغان فرا رسيدن ماه مبارك رمضان  را كه آغازش رحمت و تداومش مغفرت و فرجامش رهايي از آتش جهنم است، تبریک عرض داشته  وبرای همه مسلمانان  توفیق در بجا آوردن میخواهم . « وَ هُوَ شَهْرٌ اَوَّلُهُ رَحْمَةٌ وَ اَوْسَطُهُ مَغْفِرَةٌ وَ آخِرُهُ عِتْقٌ مِنَ النَّارِ »(  بيهقي)  

 

– ماه  رمضان مطابق تعریف قرآن  ماه نزول  قرآن  است  طوریکه پروردګار با عظمت ما میفرماید : « شهر رمضان الذی أنزل فيه القرآن هدى للناس و بينات من الهدى و الفرقان فمن شهد منكم الشهر فليصمه»  «بقره: 185»
«ماه رمضان
( همان ماه)  است كه در آن قرآن فرو فرستاده شده است( كتابى ) كه مردم را راهبر و ( متضمن) دلايل آشكار هدايت و ( ميزان)  تشخيص حق از باطل است پس هر كس از شما اين ماه را درك كند بايد آن را روزه بدارد».

 

-ماه  رمضان  ماه توبه و برگشتی بی آلايش بسوی پروردگار است : : در صحيح ترمذی روايت شده است که(  من تاب قبل أن تطلع الشمس من مغربها تاب الله عليه ) (آنکه تا پيش از برآمدن آفتاب از مغرب، توبه کند خداوند توبه اش را می پذيرد ).
ماه رمضان ماه بخشش ګناهان است : در حدیث که درصحيحين مسلم و بخاری ذکر ګردیده است  آمده است :«من صام رمضان إيمانا و احتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه» (هرکس ماه رمضان را با ايمان و احتساب (يقين و حساب نمودن اجر و پاداش آن) روزه دارد، تمام گناهان پيشين وی آمرزيده می شوند. )

 همچنان در حدیث دیګری آمده است « من قام رمضان إيمانا و احتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه»

( هرآنکه رمضان را با ايمان و احتساب بپادارد، تمام گناهان پيشين وی آمرزيده می شوند.)  (صحيحين مسلم و بخاری  )

-ماه رمضان ماه نزول قرآن، كلام پروردګار با عظمت ما است. بیاید  بر تلاوت دقيق و درك معاني عميقِ اين ارزشمندترين هديه‌ي الهي، بيش از بيش همت گماريم  .طوریکه در حدیثی آمده است «اقرأوا القرآن فإنه يأتی يوم القيامة شفيعا لأصحابه» يعني: در صحيح مسلم روايت شده است که: قرآن بخوانيد چونکه در روز قيامت برای ياران خويش به وساطت خواهد آمد.


-ما ه رمضان ماه شكيبايي و مبارزه با خواهشات نفساني است. در خاطر داشته باشيم كه نه تنها خوردن و نوشيدن، كه تمام نيات و افكار و اعمال ما را پروردگار مهربان مي‌داند و مي‌بيند، كه همانا او(جل‌جلاله) بر همه چيز دانا و بينا است.

– ماه رمضان، ماه احساس درد و رنج مستمندان و بينوايان و كمك بيشتر به آنها در حل مشكلات روزمره زندگي از جنبه‌هاي مختلف، علي‌الخصوص معيشتي، مي‌باشد. در انجام اين امر خطير از همديگر سبقت جوئيم كه همانا پروردگار با نيكوكاران است.

-ماه رمضان ماه نماز، دعا و تهجد است. بيش از پيش در انجام آنها تلاش نمائيم كه بي شك تزكيه جان و دل، جز با عبادتي خالصانه و عالمانه حاصل نخواهد شد. يكديگر را از دعاي خير محروم نكنيم، كه همانا بر دعاي برادر مؤمن در حق برادرش بسيار سفارش شده است.

در ماه رمضان نيز لازم است لباسي از تقوی  پوشيده و با پاي استغفار بايد به مهماني خدای متعال شتافت.

 

ماه رمضان ماه استغفار است، ماه بازگشت انسان به خدا و به خود، کشف دوباره خود، بيرون کشيدن ازغبار گناهان است .
دعوت به رمضان و فرا خواندن انسان به جوار رحمت حق بيا نگر آن است که آدم
براي خدا اهميت دارد.  اين گونه نيست که خدا آدم را خلق کرده باشد و به حال خود رها کرده باشد و مانند حيواني که در چراگاه رها مي کنند، بلکه خداوند متعال انسان را آفريده و مراقب و مواظب دائمي و هميشگي اوست تا او خود را فراموش نکند و با فراموش نکردن خود، او را نيز فراموش نکند. خدا مي خواهد با همه بهانه ها انسان، انسان بماند. دعواي خدايي نکند و خود را کمتر از  انسان نيز نداند.
ارسال رسل
و پیامبران کرام  که به تعبــير قرآن کریم  و تذکر انسان به انسان بيانگر همين امر مهم است که انسان گوهر وجود را در طاق نسيان نسپارد.


در خاتمه یکبار دیګر با استفاده ازین ما ه  خجسته، خیر  و برکت  تبریکات  خویش را بمناسبت  حلول این ماه مبارك  به كليه مردم  شریف ومسلمان افغانستان  و جهان تقدیم داشته واز خداوند  برای همه توفيق بیشتر در به جاي آوردن عبادات اين ماه ارزشمند را داریم.

اميد واثق داریم ضمن توفيق در عبادات، قابليت و ظرفيت بهره‌گيري از زلال كلام جانبخش الهي را در اين ماه كه به حق ماه ارتباط با خدا و بهار قرآن  خوانده شده است به ما عنايت فرمايد.

اميدواريم كه خداوند عليمِ و حكيم، به لطف بيكران خويش و به حلول  اين ماه مبارك، امت اسلامي  وملت شریف افغانستان را بيش از پيش در مسير عمل به تعاليم حيات بخش قرآن مجيد و سنت پیامبر  بزرگوار اسلام محمد مصطفی (صلي‌الله‌عليه‌وسلم) قرار داده و از نابساماني‌ها، مشكلات و اختلافات داخلي و توطئه‌هاي خارجي ملت  شریف ما   را  رهایی داده در امان نګهدارد.

الهی مارا قوت اعطا فرما تا به عبادت ذات الهی،اجرای اعمال خیر وخدمت به خلق الله با اخلاص وصداقت بپردازیم.

الهی برای مردم خیر اندیش و مسلمان ما قوت اعطی فرما تا وجایب خویش را کماحقه اداء بدارند.

الهی به برکت این ما ه خجسته و میمون ملت ما را قوت ببخش تا با درایت، پختګی سیاسی و دوراندیشی خداوند متعال را حاضر و ناظر دانسته و به انتخاب بهترین و خوبترین زعامت جهت خدمت به حق و مردم کشور ما، تأمین صلح و تفاهم نیک انتخاب نموده بتوانیم.

الهی از ګناهان ما بګذر و ما را هدایت نیکی و خیر کن.

ربناظلمنا انفسنا ان لم تغفرلنا و ترحمنا فنکونن من الخاسرین.

 

آمين يا رب‌العالمين

به نمایندګی ازمرکز کلتوری دحق  لاره  ومر کز مطـالعات سـتراتیژیک افغان

داکتر صلاح الدین « سعیدی » وامین الدین « سعیدی » 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *