گزارش از بازیهای المپیک در ونکوور — امان معاشر

 

گزارش از بازیهای المپیک در ونکوور

 

بيست و يکمين دوره بازي‌هاي المپيک زمستاني  روز جمعه دوازدهم فبروری در شهر ونکوو کانادا  آغاز شد که با استقبال فراوان علاقه مندان  روبرو شد.

 

 


در عکس امان معاشر با دو تن ورزشکاران باریهای المپیک که از کشور اوزبیکستان تشریف آورده اند

 

درآغاز این مراسم میشل ژان ملکه اعلی کانادا، استپن هارپر نخست وزیر کانادا و برخی دیگر از چهره های سرشناس سیاسی و ورزشی کانادا ، نماینده گان  بیش از هشتاد کشورجهان و حدود پنج هزار ورزشکار  و شصت هزار اشتراک کننده اشتراک نموده بودند .   .
«وین گرتزکی»، قهرمان افسانه ای هاکی کانادا و جهان به همراه سه ورزشکاردیگر کانادا مشعل المپیک را  برگزاری مراسم افتتاحیه، حمل کرد.
هنرمندان اقوام بومی کانادا با اجرای رقص و موسیقی سنتی از ورزشکاران المپیک زمستانی سال ٢٠١٠ استقبال کردند. بیش از ٢٧٠٠ ورزشکار شرکت کننده دربازی های المپیک زمستانی در ٨٦  بازیهای  ورزشی برای دستیابی به مدال رقابت نمودند.تنها تیم ایالات متحده با ٢١٦ ورزشکار، ١٢۳ مرد و ۹۳ زن دراین دوره از المپیک زمستانی شرکت کند.

همچنين کاروان ورزشکاران روسيه نیزيکي از بزرگترين کاروان هاي حاضر در بازي هاي 2010 ونکوور نموده بود.  در این مسابقات علاقه مندان المپیک از سراسر جهان براي تماشاي ، خود را به شهرهاي ونکوور و ويستلر  مر بوط برتش کلمبیارسانده‌ بودند تا از نزديک  اين رقابت‌ها  را تماشا کنند.
تکت هاي  بازي‌ها از ماه‌ها قبل به فروش رسيده  بود و استدیوم ها و محل هاي برگزاري مسابقه‌ها پر بوده ، در وقت مسابقه با شور وشعف ذایدالوصف بدرقه یگردید.مسابقات اساسی آنها هاکي روي يخ،  اسکيت سرعت و دیگر بازی های روی یخ، در شهر ونکوور و اسکي در ويستلر برگزار شد.در ایام اجرای مسابقات  مردم درشهر ،کچه ،بازار ،خانه، رستورانت، موسسات تعلمی وتحصلی و جاهای کارشان ناظر مسابق بودند . چهره شهر تغیر نموده بود همه جا رنگ وزیب المپک را داشت . جاده ها اذدهام از بیننده بود تلویزون های بزرگ در هر گوشه و کنارجریان مسابقات را مستقیم نشان میداد. من جریان را گاهی با خوشی و گاهی با تاسف نظاره میکردم . زیاد آرزو داشتم ورزشکاران هموطن من هم دراین  بازی با پرستیژ جهانی اشتراک میکردند.  قصۀ المپیک،  چون اشتراک زنده در روند تاریخ  و افتخار بر همه  است.  برایم خوش آیند می بود اگر بیرق افغانستان هم از صحن استدیوم ورزشی عبور میکرد ودها هزار در داخل استدیوم بر مراسم عبور نیز  تعظیم بجا می آورد و میلیون ها تماشاچی در تلویزونهایشان آن را میدیدند. بخاطر آنکه وبرای هر کشور، المپیک علاوه بر جنبه ورزشی آن، یک عامل تبلیغاتی بسیار مؤثر در معرفی آن کشور است.من زیاد ارزو دارم که جرایان و واقعه ها را از همه پیشتر انعکاس دهم . اما عدم حضور ورزشکاران هموطنم در این جشن بزرگ جهان یاس و نا امیدی را برایم پیش کرد.باز هم طاقت توانستم با کمرۀ خود طرف بازگاه ها رفتم برایم از هم جالب تر کشور خودم وبعدآ همسایه هایم بود از کشور های همسایه مثل: ایران، پاکستان، تاجکستان ،قرغزستان، اوزبیکستان و دیگران ورزشکاران جهت اجرای مسابقه آمده بودند . اما ورزشکاران اوزبیکستانی از همه بیشتر و بهتر می درخشیدند و هموطنان آنها نیز از گوشه وکنار به منظو ر تشویق آنها با بیرق اوزبیکستان جمع شده بودند. عدۀ از ورزشکاران بازی های روز یخ را در تلویزونها تماشا نموده بودند اما، در اينجا از نزديك  رقابت‌ کردند .مربی تیم بازی  روی یخ از کشور اوزبیکستان گفت:( ورزشکاران کشور های آسیایی با در نظرداشت موقعت اقلیمی در اینجا برد ندارد. اما مهم آنست در این بازی های با پرستیژ دنیا، بیرق کشورخود که افتخار و غرور ملی آنهاست در اهتزاز در آورند.)
در این بازی بزرگ المپیک زمستانی ورزشکاران کانادا با بدست آوردن چهارده مدال طلا  افتخار موفق ترین میزبان تاریخ بازی  های المپیک زمستانی را در کسب مدال طلا کمائی کرد .بازی المپیک با  جشن بزرگ روز بیست هشتم فبروری خاتمه یافته  مشعل المپیک رسمآ بدست شهر دارشهر سوچي روسيه که ميزبان بيست و دومين دوره بازيهاي المپيک زمستاني در سال 2014 است داده شد. قرار است روز دوازدهم ماه مارچ مسابقات جهانی المپیک برای معیوبین نیز در شهر زیبایی ونکوور کانادا برگذار شود.

امان معاشر،خبرنگار  آزاد

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *