ازمیلاد النـّبی “ص” در شهر ونکوور کانادا تجلیل بعمل آمد — ثمير خواجه

 

ازمیلاد النـّبی "ص"  در شهر ونکوور کانادا تجلیل بعمل آمد

 

ثمیرخواجه گزارشگرتلویزیون آئینۀ افغان

 

نمازگزاران مصلی محترم حاجی عبدالصبور خدایار، همراه با خانواده هایشان و جمعی از افغانهای مقیم برتش کلمبیا، مراسم جشن ميلاد پيامبر گرامي اسلام، حضرت محمد "ص" را روز بیست و ششم فبروری سال روان در رستورانت دایمند واقع در شهرک برنابی با
 ختم قرآن عظیم الشان، برگزار نمودند.

در این محفل، بعد از آنکه چند آیـۀ مبارک توسط مولانا محمد خان، امام مصلی برنابی تلاوت شد؛ شاعر شهیر کشور ما محترم اسحاق" ثنا" گردانندگی پروگرام بدست گرفته به تفصيل مطالبي را پيرامون اين مناسبت فرخنده به سمع حضار رسانیده و اشعاری از سروده هایش را در وصف میلاد سرور کائنات بخوانش گرفت.

 متعاقباً، سید مسعود بدخش، سابق استاد دانشگاه کابل، طی صحبتی که مبلاد حضرت رسول اکرم "ص" با وجودش عالمی را از گمراهی نجات بخشیده صحبت نموده، دين مبين اسلام را در حال رشد و ترقي در قاره هاي مختلف جهان دانسته  و عمل انتحاري را كه منجر به قتل ‪هفده و زخمی شدن دها تن از هموطنان مسلمان در روز میلاد مبارک  در شهر کابل شده است، عمل نادرست و مغایر دین مقدس اسلام و شریعت غرای محمدی دانست.

در مراسم، محترم حاجی عبدالرحمان، جشن ميلاد حضرت محمد "ص" را خجسته خوانده اين ميلاد پر بركت را به همه مسلمانان تهنیت گفت و اميد آن نمود تا دلهاي جملگي مسلمانان سرشار از نشاط گردد. محترم حاجی عبدالرحمان در سخنانش همه انبیاء کرام را به نوعی مسلمان دانسته، اما  آنها را با درجات مختلف تشریح نمود.

در این محفل، شاعر مستعد، محترم کریم نستوه و محترم ذبیح خواجه یکتن از متنفذین هموطن ما در شهر ونکوور با دکلمه های سروده ها و اشعار انتخابی شان و با تفسیر زیبایی که بزرگترین خصیصه هدیه خداوندی که تنها به پیامبر اسلام عطا شده است و آن رحمت واسعه الهی است، توضیحات کوتاه ارائـه نمودند.

جشن تولد سرور کائنات، رسول اکرم " ص" با صرف طعام و دعائیه توسط قاری شفیق الله پادشاه، بخاطر آرامی، سعادت و خیر و فلاح مردم افغانستان خاتمه یافت.

                                                                    ثمیرخواجه  

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *