رامسفیلد گفته است: 200 میلیون دلار به علی سیستانی دادیم تا عراق را تسلیم ما بکند — عبدالله عابد کابلی

 

رامسفیلد گفته است: 200 میلیون دلار به علی سیستانی دادیم تا عراق را تسلیم ما بکند

 

فرستنده : عبدالله عابد کابلی

منبع: اخبار جهان اسلام

 

به گزارش اخبار جهان اسلام به نقل از المسلم: دونالد رامسفیلد وزیر دفاع سابق آمریکا در کتاب خاطرات خود که اخیرا به چاپ رسیده است می گوید ما 200 میلیون دلار به سید علی سیستانی مرجع شیعه ی عراق رشوه دادیم تا فتوایی صادر کند که جنگیدن علیه ما حرام است و عراق را تسلیم ما کند ناظران سیاسی بر این باورند این اعتراف رامسفیلد یکی از بزرگترین شجاعتها در تاریخ آمریکا است که یک مقام آمریکایی در این حد این چنین اعترافی در مورد همکاری مراجع شیعه با آمریکا می کند .رامسفیلد در فصلی از کتابش به عنوان رابطه ی قوی از روابط محکم خود باسیستانی قبل و بعد از جنگ عراق سحن می گوید. رامسفیلد گفت: روابط دوستانه ی وی با علی سیستانی به سال 1987 یعنی به زمان آماده شدن سیستانی برای تحویل گرفتن وظیفه ی مرجعیت از آیت الله خوئی بر می گردد .

وزیر دفاع سابق آمریکا گفت: تماس وی با سیستانی از طریق نماینده ی خود در کویت ، جواد المهری صورت می گرفت.

در ادامه گفت: ما هدایایی به دوستانمان در عراق که قیمت آن 200 میلیون دلار بود و در رأس این افراد علی سیستانی وجود داشت تقدیم کردیم . و بعد از اینکه سیستانی این هدایا را قبول کرد رئیس جمهور وقت آمریکا جرج بوش دستور داد دفتری ویژه در سازمان جاسوسی آمریکا به نام دفتر روابط با سیستانی افتتاح گردد و ژنرال بازنشسته سایمون یولاندی را به عنوان رئیس این دفتر تعیین کرد که روابط با سیستانی از طریق این دفتر انجام می شد .

و بالفعل این دفتر افتتاح شد و از ثمرات این دفتر صادرشدن فتوایی از طرف سیستانی بود که در آن گفت : حمله کردن به نیروهای ناتو که به مرزهای کویت رسیده اند شرعا حرام است .

رامسفیلد به دیداری که قبل از جنگ عراق با سیستانی صورت گرفته بود اشاره کرد و گفت : ژنرال سایمون یولاندی از طریق فرزند بزرگ سیستانی محمد رضا با وی تماس گرفت و یولانید همراه گروه خود از واشنگتن به قصر رضوانیه که رئیس جمهور فقید عراق صدام حسین از آن استفاده می کرد آمدند و با هم یک دیدار کوتاه و سریع در آن کاخ انجام دادند. در همان زمان یولاندی با من تماس گرفت و گفت انتظار نداشتم دیدار با سیستانی به این راحتی صورت بگیرد زیرا مرجعیت درعراق به خاطر جایگاه معنوی ای که دارند بسیار با احتیاط گام بر می دارند .

وی افزود : من در آن زمان با کانال فاکس نیوز نیز در بغداد به صورت پخش مستقیم مصاحبه ای انجام دادم و بعد از این مصاحبه با گروهی از هلی کوپتر های نیروهای ناتو به نجف رفتیم و آخر شب به نجف رسیدیم ، هنگامیکه سیستانی مرا دید به طرفم آمدو مرا در آغوش گرفت و چندین بار مرا بوسید درحالیکه من روبوسی با مردان را نمی پسندم . و در آن دیدار در مورد بسیاری از قضایا که لازم بود نظر دوستان خود به ویژه سیستانی را بدانیم سخن گفتیم.

رامسفیلد گفت: ما با سیستانی به این توافق رسیدیم که وی فتوایی صادر کند که شیعه را از جنگ با ما و مقاومت در برابر اشغالگران باز دارد که همین کار را کرد . و واقعا این فتوی نقش بسیار بزرگی در حفظ جان سربازانمان و عدم دریافت زیانهای بزرگ داشت.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *