حامد کرزى: نگهدارى اين خاک وظيفۀ افغانها است

 

حامد کرزى: نگهدارى اين خاک وظيفۀ افغانها است

 

کابل (پژواک ٢ سرطان ٩٠)

 

 رئيس جمهور حامد کرزى، از اعلام خروج عساکر امريکايى از افغانستان استقبال نموده، ميگويد که مردم افغانستان، خاک خود را به همت بازوى جوانان خود نگه ميکنند. حامد کرزى در نشست خبرى امروز (٢ سرطان) در قصر رياست جمهورى گفت که مردم افغانستان از مصيبت هاى ٣٠ ساله ايکه متاسفانه هنوز هم از آن بطور کامل بيرون نرفته اند، تجارب زياد آموخته اند. وى افزود که مردم افغانستان از تاريخ پنج هزار ساله و از تجارب ٣٠ سال گذشته آموخته اند که اين خاک تنها و فقط بدست اولاد آن نگهدارى شده مىتواند و بايد هم نگاه شود.

رئيس جمهور کرزى، اعلان اوباما را در مورد خروج عساکر آن کشور خيرمقدم گفته، علاوه نمود: (ما اين اقدام نيک آنها را به خير آنها و افغانستان ميدانيم و از آن پشتيبانى ميکنيم.)

بارک اوباما رئيس جمهور امريکا شب گذشته اعلام کرد که طى يک سال آينده، ٣٣هزار عسکر امريکايى، بايد از افغانستان خارج گردند. وى که ستراتيژى جديد کشورش را در مورد افغانستان بيان ميکرد، گفت که بازگشت نيروهاى امريکايى از افغانستان، در ماه جولاى آينده آغاز و تا آخر سال روان ميلادى، ده هزار سرباز خارج خواهد شد. رئيس جمهور امريکا افزود: (خروج نيروهاى امريکايى از افغانستان، تدريجاً انجام شده، با آغاز پروسۀ انتقال امنيت به نيروهاى افغان، فعاليت نيروهاى امريکايى از حالت جنگى، به نيروى کمکى تبديل خواهد شد.)

مرحلۀ اول برنامۀ انتقال مسووليت از نيروهاى خارجى به نيروهاى افغان در ولايات کابل، بدون ولسوالى سروبى، پنجشير، باميان و شهر هاى هرات، لشکرگاه، مهترلام و مزارشريف آغاز مى گردد و بعداً به ولسوالى ها نيز گسترش مى يابد. رئيس جمهور حامد کرزى در نشست خبرى امروز تصريح کرد: (ما اين اقدام امريکا را به ملت افغانستان و نگهدارى خاک را به بازوى تواناى خود جوانان افغانستان مبارکباد ميگوييم.)

وى گفت: (مردم افغانستان، خاک خود را به همت بازوى جوانان خود نگه ميکنند، از جوامع جهانى و خدمتى که به مردم افغانستان کرده اند، سپاسگذارى ميکنيم و هيچگاهى جايى که به مردم افغانستان خدمت شده باشد، از آن چشم پوشى نمى کنند.) حامد کرزى علاوه کرد که پروسه انتقال قدرت به حاکميت افغانستان در توافقاتى که افغانستان با جامعه جهانى داشته، آغاز ميشود و انشاالله چندى بعد، اين پروسه از ولايات و شهر هاى با امنيت مردم و حکومتدارى و به اختيار افغانها آغاز خواهد شد.

رئيس جمهور کرزى خاطر نشان ساخت که انتقال مسووليت هاى امنيتى به اطمينان کامل، باور و عقيده راسخ مردم افغانستان، تا سال ٢٠١٤ ميلادى تکميل ميشود. وى ميگويد که مردم افغانستان، مردم با سپاس و مشکور هستند و خوبى را فراموش نمى کنند، اما در عين حال ميخواهند که اين خاک به درستى و به خوبى آباد شود و همکارى بين افغانستان و جامعۀ جهانى به ترتيبى باشد که وضع به منفعت مردم افغانستان و هر دو جناح محفوظ باشد.

کرزى ابراز اميدوارى نمود که مردم افغانستان، قسمى که تاريخ ثابت کرده، کشور خود را به طرف آيندۀ بهتر، خوبتر و مترقى تر رهنمايى نمايند. او افزود: (پروسه انتقال و خروج نيرو هاى خارجى از افغانستان به اين معنا است که نيرو هاى افغان تقويت بيشتر شده؛ از گوشه و کنار افغانستان مى شنويم که مردم اعتماد بيشتر به اردوى افغان، به پوليس و نيروهاى امنيتى خود دارند.)

رئيس جمهور کرزى گفت که نگهدارى اين خاک وظيفۀ افغانها است. قسمى که هر ملت ديگر خاک خود را خودش نگهدارى ميکند، افغان ها طورى که در تاريخ ثابت کرده اند، به نگهدارى خاک خود افتخار مينمايند. وزارت دفاع ملی نيز، از تصميم اوباما مبنی بر خروج سربازانش ازافغانستان استقبال نموده و گفته است که آنرا احترام می گذارد.

در عين حال طالبان مسلح خروج نيروهاى امريکايى را يک گام سمبوليک عنوان نموده، ميگويند که اوباما در حالى از اخراج ده هزار سرباز در سال روان خبر ميدهد که نفرت مردم امريکا در مورد جنگ افغانستان، افزايش يافته است. قابل ذکر است که حدود يکصدهزار سرباز امريکايى در افغانستان مستقر اند. رئيس جمهور بارک اوباما در سال ٢٠٠٩ميلادى، حين اعلام ستراتيژى جديد خود در مورد افغانستان گفته بود که از سال ٢٠١١، خروج نيروهاى خود را آغاز خواهد نمود.

تاکنون حدود ٢٥٠٠سرباز خارجى در افغانستان کشته شده و حدود ١٥٠٠تن آنها را امريکايى ها تشکيل ميدهند. در اين اواخر انتقادها از طرف ملت و کانگرس امريکا در مورد کشته شدن سربازان امريکايى و مصارف زياد امريکا در افغانستان، افزايش يافته است.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *