مسكو: ناتو حق ندارد از خاك روسيه براي انتقال تجهيزات به افغانستان استفاده كند

 

 

مسكو: ناتو حق ندارد از خاك روسيه براي انتقال تجهيزات به افغانستان استفاده كند

مقامات روسيه به دنبال تعليق همكاري‌هاي مسكو با ناتو شديدا به اين سازمان هشدار دادند كه آنها نمي‌توانند از راه‌هاي ارتباطي اين كشور براي انتقال منابع و تجهيزات به افغانستان استفاده كنند.

اميد وطن _ افغانستان

"زمير كابولوف" سفير روسيه در افغانستان در مصاحبه‌اي با روزنامه "لس‌آنجلس تايمز" كه امروز سه شنبه منتشر شد، اظهار كرد: ناتو حق ندارد از راه‌هاي ارتباطي روسيه براي انتقال منابع و تجهيزات خود به افغانستان استفاده كند، زيرا روسيه تمام همكاري‌هاي نظامي خود با اين ائتلاف غربي را به حالت تعليق در آورده است.

سفير روسيه در كابل در مصاحبه‌‌اي كه در كابل پايتخت افغانستان صورت گرفت گفت كه تنش‌هاي افزايش‌يافته بين روسيه و غرب در ارتباط با حمله اخير به گرجستان مي‌تواند مسكو را به مرور ديگر توافقات اينچنيني راهنمايي كند.

لس‌آنجلس تايمز در ادامه از كابولوف پرسيد كه آيا تعليق همكاري‌هاي نظامي روسيه با ناتو منجر به لغو توافقنامه ماه اپريل در مورد ترانزيت منابع و تجهيزات به افغانستان مي‌شود يا خير كه وي در جواب گفت: البته، چرا نه. اگر تعليق در همكاري‌هاي نظامي ادامه يابد اين امر امكان دارد، اين (استفاده از راه‌هاي ارتباطي) يك همكاري نظامي است.

وي در ادامه گفت كه هيچ كس نمي‌تواند با روسيه در قسمتي از جهان همكاري داشته باشد اما در بخش ديگري از جهان عليه آن اقدام نمايد.

سفير روسيه در كابل در پايان تاكيد كرد: روسيه درصدد ايجاد اختلال در تلاش‌هاي ناتو در افغانستان نيست ولي ما ترجيح مي‌دهيم كه ناتو كارش را تكميل نمايد و پس از آن از اين منطقه جغرافيايي غيرطبيعي خارج گردد.

سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) داراي 53 هزار نيروي امداد امنيت بين‌المللي معروف به آيساف در سراسر افغانستان است.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *