حامد كرزي انگليس را در احياي طالبان مقصر دانست

 

حامد كرزي انگليس را در احياي طالبان مقصر دانست

 

اميد وطن _ افغانستان

حامد كرزي رييس‌جمهوري افغانستان انگليس را در احياي طالبان و افزايش فعاليت‌هاي اين گروه در مناطق وسيعي از كشور مقصر دانست.

به نوشته‌ي روزنامه‌ي ساندي تايمز، حامد كرزي اين سخنان را خطاب به اعضاي پارلمان افغانستان پس از درگيري لفظي با گوردون براون، صدراعظم انگليس بر سر ارتباط كابل با قوماندانان جنگي و سردمداران مواد مخدر اظهار كرد.

آقاي كرزي گفت براون تهديد كرده درصورتي كه رييس جمهوري افغانستان دو مقام ولايتي را كه به اتهام تجارت هروئين بركنار شده‌اند، بازگرداند، نيروهاي انگليسي را از هلمند خارج خواهد كرد.

يكي از اين دو نفر شير محمد آخوندزاده، والي سابق هلمند است كه دو سال پيش تحت فشار انگليس پس از كشف 9 تن ترياك و هروئين در زيرزمين خانه‌اش از سمت خود بركنار شد.

گفته مي‌شود طالبان پس از بركناري آخوند زاده قدرت زيادي يافته اند و توليد مواد مخدر نيز افزايش داشته است. آخوندزاده يك رهبر قدرتمند قبيله‌يي است و آقاي كرزي معتقد است بازگشت وي به بازگرداندن كنترول دوباره‌ي دولت بر اين منطقه كمك خواهد كرد.

آقاي كرزي گفته است كه ما آخوندزاده را به اتهام تجارت مواد مخدر بركنار كرده و در عوض هلمند را به تاجران مواد مخدر، طالبان و تروريست‌ها سپرديم و اكنون در سرتاسر هلمند در تمام زيرزمين‌ها صدها تن هروئين مخفي است.

كرزي مخالفت انگليس را با بازگشت آخوندزاده محكوم كرد و گفت: گوردون براون به من گفت: اگر اين فرد را بازگرداني نيروهايمان را خارج خواهيم كرد.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *