کرزی: دست نشانده امریکا بوده نمی توانم

 

کرزی: دست نشانده امریکا بوده نمی توانم

راديو آزادی

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان می گوید که امریکا بخاطر اورا را مورد حملات لفظی قرار داده است که می خواهد وی فرمانبردار واشنگتن باشد.

آقای کرزی در صحبت با روزنامه فرانسوی له فیگارو گفته است:
"
امریکایی ها که به صورت پنهانی به کرزی حمله می کنند ، با چنین کار خود مرتکب اشتباه می شوند و این مساله به منفعت هیچکس نیست که رییس جمهور افغانستان دست نشانده امریکا باشد."

حامد کرزی در ادامهء این مصاحبه گفته است که تقلب در جریان انتخابات برای رشد دموکراسی افغانستان، اجتناب ناپذیر است.

روزنامه همچنان سخنان آقای کرزی را در مورد برادر کوچکش احمد ولی کرزی نشر کرده است. آقای کرزی گفته که تا حالا شواهدی موثق را در باره اتهامات بر ولی کرزی از سوی امریکا دریافت نکرده است.

رییس جمهور کرزی که یکی از کاندیدان پیشقدم در انتخابات می باشد در ادامه این مصاحبه گفته است که اگر دوباره بحیث رییس جمهور انتخابات شود، امیدوار است که در جریان صد روز مذاکرات صلح با طالبان را آغاز کند.

اما کرزی تاکید کرده است، وی با آن عده عناصری مذاکره نخواهد کرد که خواهان قطع روابط شان با القاعده نیستند و هم به قانون اساسی افغانستان احترام نمی گذارند.

وی همچنان به صورت ضمنی با اشاره ای تایید کرد که عربستان سعودی در تلاش های مذاکرات حکومت افغانستان با مخالفین بنیاد گرا نقش میانجی را داشته است.

روزنامهء له فیگاروی فرانسوی به نقل از کرزی نوشته است که وی فکر می کرد، بارک اوباما بیشتر از جورج دبلیو بوش رییس جمهور اسبق امریکا روی مذاکره با طالبان حساب خواهد کرد تا به این وسیله به بحران هشت ساله در افغانستان راه حل جستجو شود.

وی در پاسخ به سوال در مورد مذاکرات با طالبان گفت:
"
این چیزیست که من در صد روز اول انجام خواهم داد. اما من تغیرات را در طرز تفکر رییس جمهور اوباما در مقایسه با جورج بوش می بینیم.

حامد کرزی در این مصاحبه تاکید کرده است است که باید محتاط بود و عربستان سعودی هم باید بخاطر داشته باشد که هیچ سوال برای گفتگو با آن عده طالبان وجود ندارد که روابط خودشان را با القاعده قطع نکرده و از پذیرفتن قانون اساسی افغانستان اجتناب کنند.

نظر به نتایج قسمی آرای انتخابات که تا حالا اعلان شده، حامد کرزی 48.6 در صد آرا را بدست آورده و در صدر جدول کاندیدان ریاست جمهوری قرار دارد.
حامد کرزی برای جلوگیری از رفتن انتخابات به دور دوم باید بیش از پنجاه در صد آرا را کسب کند.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *