یما جان پيروزیت مبارک باد ! — امین الدین سعیدی – سعید افغانی

 

 

یما جان  پيروزیت مبارک باد !

 

امین الدین (سعیدی – سعید افغانی)

 

خواننده محترم !
بتاریخ  «  19می 2012 » ساعت 10 صبح برادرم بی نهایت مهربانم برهان الدین «سعیدی » طی تماس تیلفون بمن اطلاع داد که پسرم استاد بکتاش  به نفع افغانستان مسابقات را سازماندهی  کرده وپسر دیگرم  یما جان مسابقه اساس « بوکس حرفوی»  این محفل  را دارد .  

به شنیدن  این  پیام  به تمام  شوق  و علاقمندی  و توام با  آروزی کامیابی  یما جان با پسرم عزیز جان و خسربره ام  جمیل جان ، که آنها نیز سخت علاقمندان مسابقه بوکس یما جان  هستند ، عازم  محل  مسابقه  « شهر دیورن  کشور جمهوری المان » شدیم .
صالون  بزرگ مسابقه پر از تماشاچیان بود  و برادر زاده ام  بکتاش « سعیدی »  قهرمان  اروپا  و مسوول مکاتب  ورزشی « چمپن جیم »  امور مسابقات  را رهبری واداره  میکرد .
در این محفل  معاونین والی  با  تعدادی از  مسولین آن شهر، افراد  سرشنانس دولتی و سازماتهای  خیریه ، ژورنالستان ، خبر نگاران  رادیو و تلویزون و غیره  تشریف داشتند و محفل از طرف استاد  بکتاش و یک موسسه خیریه المان و اروپا  بنام « کمک به  جوانان  افغانستان » تدویر شده  بود .

 

محفل با صحبت استاد بکتاش و معاون والی آغاز شد ،  برنامه های مختلف ، دیدنی و جالب داشت،  در بخش مسابقات  هیاهوی  تماشاچیان  در تالار طنین انداز بود ، هر مسابقه هیجانی و زیبایی خود را داشت ، ولی ؛  برای  من  جالب ترین ، هیجانترین  و بهترین مسابقه بوکس ؛  مسابقه  نورچشم  یما جان بود ، که با نهایت دلیری و دسپلین ورزشی انجام  داد . 

یما جان  در حلقه  نوجوانان  که همه  گل در دست داشتند  ،  توام با  موزیک  مخصوص و هیاهوو کف زدنهای تماشاچیان که همه با صدا بلند « یما. یما . یما .»  صدا میکردند ! داخل میدان  مسابقه  شد  و با نهایت  ادب  و نظم ورزشی ؛ برای  تماشاچیان  ، داور و حریفش  احترام  کرد و  در محل  خود قرار گرفت .

 داور  اعلان  مسابقه  کرد  و یما  جان  دلیر درهیاهیوی  تماشاچیان به مسابقه  پرداخت و به فضل و مرحمت الهی  بالای حریف قوی هیکل و سرسختش پيروز شد و در موج  کف زدنها کپ  پيروزی  را بدست  آورد  .

بنآ ؛ من منحیث  تماشاچی  این مسابقه هیجانی  و کاکایش، این  نامه مبارکی  را  خدمت  نورچشم  یما جان « سعیدی »  مینگارم  و از پروردگار با عظمت برای یما جان و استاد بکتاش « سعیدی » در راه ورزش  و خدمت بشری شان  ، کامیابی ها و پیروزیهای بیشتر را همراه با  صحت وسلامتی خانواده شان  تمنا  دارم .

 یما جان عزیز و قهرمان جوان المان !
موفقیت و پيروزیت  مبارک باد !  ضمنآ  میخواهم با استفاده از موقع توجه  همه  ورزشکاران  را  به نکات چند دینی معطوف نمایم  تا به فضل  و برک الهی ، به پیروزی  بیشتر نایل  بگردنند :

 

قرآن عظیم الشان در آیه « 54  » سوره روم  میفرماید :  « اللَّهُ الَّذِى خَلَقَكُم مِن ضَعْفٍ ثُمَّ جَعَلَ مِن بَعْدِ ضَعْفٍ قُوَّةً ثُمَّ جَعَلَ مِن بَعْدِ قُوَّةٍ ضَعْفاً وَشَیْبَةً یَخْلُقُ مَا یَشَاءُ وَهُوَ الْعَلِیمُ الْقَدِیرُ»
( الله همان ذاتی  است كه شما را خلق نموده ، در حالى كه ضعیف بودید، سپس بعد از ناتوانى بشما قوت بخشید. پس از آن ضعف و پیرى قرار داد، او هر چه بخواهد، مى‏آفریند واو دانا و تواناست .) یما جان !
نباید فراموش  کرد که : اولين خصوصيت که در شخص ورزشکاروسپورتمین  مسلمان، باید وجو د داشته باشد ايمان و تقواي اوست.
از نظر دین مقدس اسلام صرف تقویت جسمی  مقام و ارزشی ندارد . آنچه که معیار ارزش  در دین مقدس اسلام است تقوا است .
قرآن عظیم الشان با زیبای خاصی در مورد  میفرماید : «  انّ اکرمکم عندالله اتقيلکم؛  گرامي ترين شما نزد الله، پرهيزکارترين شماست
.»
در این هیچ جای شک نیست که  انسان
پرهيزگار و با ايمان، هر چه قوي تر و نيرومندتر باشد، بهتر است، مگر قوي بودن  جسم  به تنهايي کافي  نبوده  و نمیتواند  ملاک ارزش واقعی  و حقیقی انسان قرار داده  شود .
 در حديث
پیامبر صلی الله علیه و سلم آمده است : « المومن القوي خير و احب من المومن  ضّعيف: انسان با ايمان قوي و نيرومند، ازانسان با ايمان ضعيف بهتر و دوست داشتني تر است»
توجه باید کرد !  در اين حديث،
ابتدا  کلمه « المومن»  آورده شده و سپس کلمه « القوي » ویا کلمه «الضّعيف » ودر حقیقت انسان با ايمان با يک انسان با ايمان  ديگر مورد  مقايسه قرار گرفته است ، نه با يک انسان  فاقد ايمان، زيرا انسان  فاقد ايمان، اسا سآ ارزشي  ندارد.
نکته جالب
توجه، اين که انسان با ايمان اگر نيرومند و سالم باشد، مي توند منشا آثار خير بيشتری را را در جامعه ببار ارد و حتي  بهتر و بيش تر عبادت و اطاعت پروردگار خویش  را بنماید .

 بنآ ؛ يک ورزشکار وسپورتمین نباید همه توجه خویش را به تقویت جسم خویش جلب نماید ، بلکه در جلب تقویت جسمی خویش ،  به قوت وپرورش روحانیت نیز توجه  واهتمام  بخرچ  دهد .
اگر انسان قادر گردد واستعداد آن را دریابد که در جنب تقویت جسمی به تقویت روحانیت  خویش نیز بپردازد، به یقین  گفته میتوانم  که نیرومندی  جسمی اش مضاعف میگردد .
سعی وکوشش بعمل ارید که قوت روحانیت که نهایت قوت نفس است در خود تقویه نماید ، وبااتکا ء به ذات پروردگار میتوانید پیروزی های عظیم دیگری را در زندگی بدست خواهد اورد ، ودر اتکا ء با ذات پروردگار در زندگی خویش کامیاب وسر بلند زندگی خواهد کرد .
انسان ورزش کار باید متقی وامین باشد ، میخواهم خدمت شما بعرض برسانیم که متقی  بودن وامین بودن دواصلی که انسانها به پیروزی های عظیمی دست میابند .
میخواهم در این جا توجه شما را به داستان حضرت موسي عليه السلام و دختران حضرت شعيب عليه السلام است جلب نمایم.
وقتي«   صفورا»  ، دختر حضرت شعيب عليه السلام مي خواهد حضرت موسي عليه السلام را
براي استخدام شدن به پدر خود پيشنهاد نماید ، به دوخصوصیت که از موسی علیه السلام دیده  بود  اشاره مینماید ومیگوید : « يا ابت استاجره انّ خير من استاجرت القوي الامين؛ پدرجان! موسي را استخدام نما، زيرا بهترين کسي که مي تواني استخدام کني، کسي است که قوي و امين باشد»

یما جان !
دوباره تکر ر مینمایم که :
بين جسم وروح ارتباط  نزديک  و نيرومندي و جود  دارد،  در دین  مقدس اسلام ، تنها به پرورش جسم توجه نشده، بلکه به موازات جسم، به روح
نيز توجه و دستورات خاص ومتعددی در زمينه تربيت و تقويت آن ارشاد گردیده است که از آن جمله :نماز ، روزه، دعا و به طور کلي همه عباداتی است که در دین اسلام بدان اشاره شده است .
 با تمام صراحت خدمت شما اعلان میدارم که تنها توجه داشتن به قوت  جسم  ارزش انساني نبوده و انسان را از محدوده حيوانيت خارج نمي سازد ، بلکه  یک  ورزش کار همانطوریکه  از نظر جسمي، قوي و نيرومند است، کوشش کند تا  از جهت علمي  و اعتقادی  نيز بايد  توانا و
نيرومند  باشد.
اگر یک  سپورت مین  خواستار  پرواز  ورسیدن به اوج  قدرت باشد  ، توجه خویش را باید  هم  به نیروی جسمی  وهم به نیروی  علمی  جلب کند ، پروردگار با  عظمت پیروزی های بزرگی  را نصیب اش میگرداند .
سپورمین وورزشکار ولو که هرروز بر حریفش غالب اید ، نبايد به نیرو وقوت خویش مغرور گردد ، همیشه سپاس گزار الله باشد ودر نماز های پنج گانه خویش از این نعمت عطا ء شده از دربار الله خود خواستار پیروزی مزیدی گردد.

 

نورچشمم  یما جان !
در اخیر یکبار دیگر از پروردگار با عظمت برایت  کامیابی  و پیروزی های مزیدی را  خواهانم  و در زندگی شاد ، موافق  و همیشه قهرمان باشی .

امین الدین « سعیدی – سعید افغانی »
شهر برول –  جرمنی
24 می 2012

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *