وضعیت در ولایت هرات مغایر پنداشت روزنامه راه نجات — سيف الدين بدری

 

یاداشت اداره صدای افغان

 

با تشکر از همکار محترم آقای سيف الدين  بدری که معلوماتی را پیرامون اوضاع جاری  ولایت باستانی هرات فرستادند، اما باید مدنظر داشت که وضعیت هرات بطرف قهقرا میلان زیاد تر دارد تا بسوی انکشاف، ولایت هرات یکی از ولایات ممتاز بسطح کل افغانستان در نواحی مختلفی بود. اما با تأسف که آن حالت و وضعیت دیگر درحالت شاریدن قرار دارد.

دزدی ، اختطاف، قتل افراد ، بسته شدن بعضی از مؤسسات تولیدی  و دیگر اموری که ناخوشایند است امروز در هرات چون بقیه ولایات ما جریان دارد . ولی با همه اینها نمیتوان از پیشرفت ها و کارهایکه در این ولایت صورت میگیرد منکر گردید. اما در مجموع گفته میتوانیم که وضعیت کنونی نسبت به چند سال قبل خرابتر شده است.

 

 

وضعیت در ولایت هرات مغایر پنداشت روزنامه راه نجات

روزنامه راه نجات مضموني را در يكي از شماره هاي خويش پیرامون وضعيت موجود ولایت هرات نشر نموده که گویا اين ولايت در لبه سقوط قرار دارد بطور اغراق آمیز ابراز نظر نموده است. میخواهم با تمسک به اوضاع فعلی و در گذشته ولایت باستانی هرات به پاسخ مطلب نشر يافته به گونه اجمالی تماس حاصل نمائیم.

ولایت هرات که در جنوب غرب کشور واقع بوده (365) کیلومتر با کشور ایران و (212) کیلومتر با ترکمنستان مرز مشترک دارد. مساحت آن (61256) کیلومتر مربع بوده ارتفاع آن از سطح بحر (900) متر میباشد دارای (15) واحد اداری بوده که همه واحد های آن ولا فعال مي باشد. ولایت هرات هم سرحد با ولایت های غور، بادغیس و فراه نیز میباشد. مردم ولایت باستانی هرات از کرانه تا کرانه در صلح با همی با رشد عرصه های فرهنگی زیست نموده و اکنون نیز با همه حیله و ترفندهای که دشمنان این مرزبوم بخاطر بی ثبات ساختن این خطه باستانی براه بیاندازند قاطعانه مي رزمند.

دشمنان افغانستان در تلاش آنند تا ولایت هرات که از جمله ولایت های مهم و استراتیژیک بوده در آنجا صلح و ثبات تامین میباشد با تلاش های مزبوحانه خویش میخواهند تا صلح باهمی در آن ولا را مختل سازند.

دشمنان مردم افغانستان با استفاده از این طرز دید قصد دارند تا این مرزبوم را به بي ثباتي بکشانند آنها بی خبر از آنند که دولت افغانستان قوای مسلح اش هر آن آماده دفع و طرد دسایس شوم آنها میباشد. چنانچه چندی قبل با راکت پراگنی بالای میدان هوایی ولایت هرات که کوچک ترین خساره و زیان را ببار نیاورده این نشاندهنده آنست که دشمن افغانستان با کدام دست و پاچگی عمل مینمایند و به میزان سراسیمه میباشد نیروهای دولت افغانستان در مقابل هر عمل دشمن واکنش نشان داده و اقدام به ایجاد تدابیر لازمی در برابر آنها مینمایند.

در ولایت هرات فعالیت های سازمان یافته، جنگهای چریکی و جبهی با وصف تلاش متفاوت دشمنان افغانستان وجود نداشته که این خود نشاندهنده حاکمیت دولتی استقرار و ثبات نظام سیاسی میباشد  هر چند یک سری چالش های جنائی در آن ولا فرا راه امنيت قرار دارد ولی این امر متداول بوده که در کشورهای پیشرفته جهان که فارغ از هر نوع مشکلات میباشد در حد اعلی رشد و توسعه رسیده اند با آنكه بهترین تکنالوژی پیشرفته را در اختیار دارند با آنهم فعالیت های جنائی وجود دارد و این بدان معنی نیست که گویا آن دولت ها با سقوط مواجه باشند.

        در ولایت هرات نیروهای دولتی بشمول قول اردوی (207) ظفر، قوماندانی امنیه، لوای سرحدی، زون ساحوی و  اکادمی براي آموزش پولیس ملي فعال بوده که مشترکاً با سایر نیروهای ائتلاف که در ولایت هرات مستقر اند جهت از بین بردن مخالفین سعي و تلاش مي ورزند.

در ولایت هرات احزاب و سازمان های مخالف تشکل سازمانی نداشته بل فعالیت های تخریبی شان در بیرون از مرز افغانستان طرح و پیریزی میگردد.

با آنکه دشمن تلاش مي ورزد تا با ایجاد اختلافات در میان اقوام ولایت هرات یک نوع بهره برداری نماید ولی بنابر تدابیر مشخص و دلسوزانه مسوولین دولتی آن ولا از اين دسيسه شيطاني جلو هر نوع سوی تفاهمات و اختلافات گرفته شده است. جرگه های صلح دایر و مردم از هر چه بیشتر با هم نزدیک نمودند، مردم سلاح های خود را به دولت تسلیم نمودند و حمایت خود را از طرح های دولت مبنی بر ایجاد زمینه برای بازسازی در ولایت هرات اعلام نمودند.

شورا های مانند شورای همبستگی ملی، انجمن شاروالی، شورای علما، بطور پی هم جلسات خود را دایر و تصامیم خود را با دولت شریک میسازند در اثر همکاری مردم ولایت هرات و تلاش مسوولین دولتی در یک عمل یک تعداد اوباش های اختطاف گر متواری که وضع نسبت به گذشته بهبود یافته و مردم احساس امن مینمایند.

با بميان آمدن دولت عبوری، انتقالی و منتخب در ولایت هرات جمعاً به تعداد (230) شرکت فعالیت داشته که این خود جزء موفقیت های بلند اقتصادی بوده و نشاندهنده امن وثبات میباشد که متشبثین خصوصی همت گماریده اند تا فعالیت اقتصادی خود را در ولایت هرات تسریع بخشند.

همچنان کار اعمار بند سلما که در حدود (167) کیلومتری هرات واقع ولسوالی چشت شریف میباشد بین کشور هندوستان و افغانستان به سرمایه (85) ملیون دالر در سه مرحله قرار داد گردیده است که از برج جدی سال 1383 کار آن شروع گردیده و تا اکنون ادامه دارد. این بند که دارای سه توربین میباشد و قدرت ظرفیت تولید (14) میگا وات برق را دارا میباشد  همچنان با اعمار بند متذکره حدوداً (40) هزار هکتار زمین آبیاری میگردد. طالبان این دشمنان ترقی و پیشرفت افغانستان بنابر دستور اجانب غرض متوقف ساختن پروسه اعمار بند سلما پلان دارند که انجینران هندی و کارگران این پروژه را هدف ترور قرار بدهند که دولت با اتخاذ تدابیر اضافی امنیتی اقدامات در این راستا روی دست گرفته است.

در ولایت هرات (22) مدرسه دینی با کمیت (5000) شاگرد مصروف فراگیری علوم دینی و مذهبی میباشند. همچنان به تعداد (585) باب مکتب که از جمله (70) لیسه (80) متوسطه (435) ابتدائیه با داشتن (525000) شاگرد توسط (10606) تن معلم رسمی و غیر رسمی تدریس میگردد. که از جمله تعداد (148) آنرا مکاتب اناثیه با کمیت (217770) شاگرد تشکیل میدهد و توسط (4314) نفر معلم زن دروس شان پیش برده میشود ولی دشمنان علم و فرهنگ تلاش دارند تا پروسه تعلیم و تربیه را مختل سازند تا آینکه از طریق این عمل کریح شان جهل و نادانی را در آن ولایت فرهنگ پرور حاکم سازند به همین ترتیب دانشگاه هرات دارای (11) دانشكده میباشد که به کمیت (5251) محصل و به تعداد (185) استاد مصروف آموزش و پرورش آموزگاران میباشد.

در ولایت هرات (5) شفاخانه و (69) کلنیک دولتی و (8) کلنیک شخصی غرض مداوای مردم شریف ولایت موجود میباشد.

در بخش های رسانه های همگانی (4) دستگاه فرستنده تلویزیونی دولتی و یک دستگاه رادیوی دولتی و یک دستگاه رادیوی غیر دولتی نشرات دارند به همین ترتیب یک دستگاه تلویزیون خصوصی جدیداً در هرات بطور (24) ساعته به نشرات آغاز نموده است.

یک روزنامه دولتی بنام ( اتفاق اسلام ) و چهار جریده بنام های جریده اورنک هستم، جریده کودک، جریده جوانان، جریده صحت و نیز یک تعداد موسسات گاه نامه ها را به نشر میرسانند. در کنار نشرات دولتی یک روزنامه خصوصی بنام تخصص و (24) جریده، هفته نامه ،گاهنامه  و ماهنامه های غیر دولتی در ولایت هرات نشر و پخش میگردد.

این بود مختصر از فعالیت ها در عرصه های مختلف در ولايت هرات که بطور نمونه و اجمالی به رویکرد های آن پرداختیم، آرزو مند یم دست اندر کاران روزنامه راه نجات به شكل مسؤلانه انديشيده و به شکل وارونه به قضایا برخورد ننمایند.

            بااحترام

        سیف الدین بدری

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *