بیانیه ی اتحادیه ی جهانی علمای مسلمین در رابطه با حوادث اخیر مصر — سایت سنی نیوز

 

بیانیه ی اتحادیه ی جهانی علمای مسلمین در رابطه با حوادث اخیر مصر

 


 

برگرفته شده از سایت سنی نیوز

اتحادیه ی جهانی علمای مسلمین بشدت کشتار مردم توسط وزارت کشور و ارتش مصر در میدان رابعه ی عدویه و میدان النهضه و جاهای دیگر را بشدت محکوم کرده و از شرافتمندان جهان می خواهد جلو خونریزی و کشتار گروهی مردم مصر را بگیرند و در راستای بازگشت حکومت مشروع مصر اقدام نمایند.

الحمدلله و الصلاة و السلام علی محمد رسول الله و علی آله و صحبه و من والاه و بعد:

زمانی که ندای صاحب خرد در مصر و طرفداران سلامت مردم  مصر برای رهایی از  بن بستی که کودتاچیان با کودتا برای مصر بوجود آورده بودند ، نغمه ی  آشتی و گفتگوی دوستانه می داد، ناگهان مردم، امروز صبح درحالی دیده از هم وا کردند که شاهد خونبارترین حادثه ی تاریخ طولانی مصر توسط وزارت کشور و ارتش و نیروهای لباس شخصی وابسته به نظام بودند.

ارتش در اقدامی بی مانند با تیر اندازی و پرتاب گاز اشک آورد سعی کرد بشدت تحصن مسالمت آمیز مردم را بشکند ، و همچنین با استخدام هلی کوپتر بسوی فیلمبردارانی که از میادین فیلم می گرفتند تیراندازی کردند، و گازهای سمی به سمت تحصن کنندگان پخش کردند، کاری که تاکنون ، جهان در بدترین حالت مقابله با تحصن مسالمت آمیز تجربه نکرده است، در زمانی که این تحصن که طی پنجاه روز بطور کاملا مسالمت آمیز ادامه داشت مثال زیبایی برای مقاومت و پایداری و صبر و انضباط در راستای دست یابی به حق مشروع ملت و حمایت از عزت و کرامتی بود که  مردم مصر  با تقدیم شهدا و تحمل سختی های فراوان  در انقلاب 25 ینایر بدست  آورده بودند.

 تحصنی که  کلیه ی قوانین و پیمانهای حقوق بشری و آزادی و عرف جهانی به مسالمت آمیز بودن آن شهادت داده بودند ، تحصنی که همه گروههای اعزامی به مسالمت آمیز بودن آن گواهی دادند، از گروه اعزامی آفریقا گرفته تا گروههای اعزامی آمریکایی و اروپایی، و تمام آزادیخواهان دنیا از سیاستمداران و اصحاب رسالت و حقوقدانان گرفته تا اصحاب فکر و اندیشه و اعضای جامعه ی مدنی مصر همه به مسالمت آمیز بودن آن گواهی داده بودند، بجز عده ای ناچیز که مردم مصر در صندوق های رأی آنها را لگدمال کردند، و به همین سبب با  همپیمانی با ژنرالهای طماع در ارتش، دست به خیانتی آشکار زدند، خیانت به سوگندی که بر اطاعت و فرمانبرداری و حفظ امنیت کشور و حمایت از استقرار میهن  و حفاظت از مسیر دموکراسی در کشور بسته بودند، مسیری که مردم با بخشیدن خونهای پاک و قربانی های بزرگ پس از سالها استبداد و شکست و واپس گرایی بدست آورده بودند.

و  تاریخ مصر و بلکه تاریخ انسانیت کسانی را که دست های آنها به خون و ناموس مردم مصر آلوده است  را فراموش نخواهد کرد ، رسانه ها و حزبگرایانی که چشم به سفره ی منافقین دوخته بودند، همانانی که تا دیروز شعارهای آزادی و دموکراسی و حقوق بشرشان گوش جهانیان را کر کرده بود، امروز همان اشخاص با اجرای نقش منافقین و تعصبی جاهلانه که بوی تعفن کینه و کراهت دارد سعی می کنند به تجاوز به آزادی ها و پایمال کردن حقوق انسان رنگ شرعی ببخشند.

حقد بعضی از آنها بجایی رسیده بود که از رسانه های مختلف می دیدند که خون مردم بر زمین جاری شد اما ادعا می کنند چیزی جز پاشیدن آب و گاز اشک آور بر روی مردم نبوده!!!

گویا خون پاک مردان و زنان و کودکان و جوانان بی گناه مصری و روح پاکشان در چشمان کینه توز آن حاقدان متعصب جز گاز و آب نیست.

اتحادیه ی جهانی علمای مسلمین که مدت مدیدی است در راستای حل بحران ها، مردم را به حکمت و خردورزی و ترجیح مصلحت عمومی و تمسک به اسلوب متمدنانه فرا می خواند.

مدتهاست اتحادیه ی جهانی علمای مسلمین از تمسک به خشونت برحذر می دارد و مردم را به حرمت خون بیگناهان یادآور شده و از تمام اطیاف مصری می خواهد در راستای محافظت از دستاوردهای انقلابی مردم و ثوابت قانونی که نتیجه ی انقلاب مردمی 25 ینایر بود به مسئولیت خود در قبال نجات مردم مصر و حفظ جایگاه متمدنانه ی این کشور عمل کنند.

اتحادیه ی جهانی علمای مسلمین که با نهایت تأسف و تأثر پیگیر و شاهد تجاوز نیروهای وزارت کشور بر میادین تحصن کنندگان است بیان می دارد:

1-  اتحادیه از تمام مردم فهیم مصر با گرایش ها و موقعیت های مختلف و از تمام آزادگان دنیا می خواهد در راستای جلوگیری از کشتار مردم متحصن که دست به مبارزه ای مسالمت آمیز زده اند ، اقدامات فوری بعمل آورند.

2-  از سردمداران حکومت فعلی مصر و فرزندان آزاده ی مصر در وزارت کشور و ارتش مصر چه سربازان عادی و چه ژنرالها و تیمسارها  می خواهد دست از قتل مردم بکشند، به هر انگیزه ای که باشد.

3- اتحادیه جهانی علمای مسلمین از اتحادیه ی عرب ، سازمان تعاون اسلامی، اتحادیه ی آفریقا،سازمان ملل،شورای امنیت،و دیگر سازمانهای جهانی و هیئت های حقوق بشری می خواهد هرچه سریعتر در راستای جلوگیری از حمام خون  و حرمت شکنی هایی که توسط کودتاچیان در مصر صورت می گیرد اقدام کنند.

4-  از مؤسسات حقوقی و سازمانهای مدافع از آزادی ها در دنیا می خواهد پرونده ی جنایی کودتاچیان قاتل در مصر و رسانه های محرکشان و مدعیان دروغین دموکراسی که دستشان به خون مردم بیگناه آلوده شده و آزادی ها را از مردم سلب کرده اند را به دادگاه های جهانی احاله دهد.

5-  اتحادیه ی جهانی علمای مسلمین موضع گیری های زیبای آزادیخواهان مصر أعم از شخصیت های مستقل ، مؤسسات جوانان، سازمانهای اجتماعی و مدنی در ایستادن و همگام شدن با حق و ندای وجدان را ارج می نهد،  بویژه جبهه ی الضمیر و التراس نهضوی و … که در راستای محافظت از دستاوردهای دموکراسی تلاش نمودند.

6-  اتحادیه تأسف شدید خود از موضع گیری های شرم آور کسانی که از آنها امید می رفت در پایداری مردم در مقابل کودتاچیان جانب حق را بگیرند ابراز می دارد، امثال شیخ الأزهر و دیگر رموز اسلامی، که همچنان مردم مصر و وجدان مسلمانان امید دارد راه بازگشت را در پیش گرفته و به صف مظلومین و اسلام خواهان و دموکراسی گراها بپیوندند.

7-   اتحادیه از همه ی مصری ها می خواهد همراه با همسران و فرزندان بالغ خود از خانه خارج شده و به تحصن کنندگان بپیوندند تا به تعداد آنها بیفزایند و از این مهم مگر بسبب عذر شرعی سرپیچی نکنند.

این خروج بر همه ی آنها فرض عین است، و این خروج امری ضروری برای اثبات نیروی تحصن کنندگان می باشد و جز آنچه الله برایشان مقدر نموده به آنها نخواهد رسید و هیچ کس قبل از رسیدن اجلش از دنیا نخواهد رفت.

همچنین؛ اتحادیه از فرزندان مخلص و دلسوز کشورهای عربی و اسلامی که به وحدت امت اسلامی و همدردی و همیاری با مسلمانان ایمان دارند می خواهد روز جمعه ی آینده را در راستای محکوم کردن خونریزی مردمی که تنها گناهشان این بود که خواستار آزادی و دموکراسی بودند روز خشم و غضب اعلام کنند .

اتحادیه بر این باور است که هرچه مقدار ستم بزرگ باشد و درد و زخم شدید باشد امکان ندارد باطل بر حق غلبه کند همانگونه که الله متعال می فرماید:

(أَلَمْ تَرَ كَيْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِعَادٍ إِرَمَ ذَاتِ الْعِمَادِ الَّتِي لَمْ يُخْلَقْ مِثْلُهَا فِي الْبِلادِ وَثَمُودَ الَّذِينَ جَابُوا الصَّخْرَ بِالْوَادِ وَفِرْعَوْنَ ذِي الأَوْتَادِ الَّذِينَ طَغَوْا فِي الْبِلادِ فَأَكْثَرُوا فِيهَا الْفَسَادَ فَصَبَّ عَلَيْهِمْ رَبُّكَ سَوْطَ عَذَابٍ إِنَّ رَبَّكَ لَبِالْمِرْصَادِ) سورة(الفجر6-14)

آیا ندیدی (ندانسته‌ای) که پروردگارت با قوم «عاد» چه کرد؟ همان قوم «ارم» (عاد نخستین که) بلندقامت بودند. همان قبیله‌ای که همانندش در هیچ یک از شهرها آفریده نشده بود. و نیز با قوم ثمود که صخره‌ها را در «وادی القری» تراشیده بودند، چه کرد؟    ﭿ و همچنین با فرعون دارای سپاه و میخ‌های شکنجه. همان کسانی که در شهرها سرکشی کردند.

و فساد فراوانی در آنها ایجاد نمودند. پس پروردگارت، تازیانه‌ی عذاب را بر سرشان فرود آورد. بی‌گمان پروردگارت در کمین‌گاه است.

 (وَاللَّهُ غَالِبٌ عَلَى أَمْرِهِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يَعْلَمُونَ)

و الله بر کارش چیره و تواناست؛ ولی بیشتر مردم نمیدانند.

رئیس اتحادیه ی جهانی علمای مسلمین

أ.د يوسف القرضاوى

دبیرکل اتحادیه

أ.د على محي الدين القره داغى

دوحة:7شوال 1434هـ

دوحة:7شوال 1434هـ 

موافق با 14/8/2013

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *