داکترعبدالله در دور دوم انتخابات شرکت نمیکند

 

داکترعبدالله در دور دوم انتخابات شرکت نمیکند

 

بی بی سی فارسی

 

آقای عبدالله در جمع هواداران خود در کابل گفت: "در اعتراض به عملکرد نادرست حکومت و عملکرد نادرست کمیسیون انتخابات، در انتخابات شانزدهم عقرب شرکت نمی کنم."

آقای عبدالله درخواست برکناری مقامات ارشد کمیسیون انتخابات افغانستان را مطرح کرده و هشدار داده بود که اگر این درخواست مطرح نشود، انتخابات را تحریم می کند.

این نامزد انتخابات افغانستان، مقامات کمیسیون انتخابات را به جانبداری از حامد کرزی، رقیب انتخاباتی خود متهم کرده است، اما رئیس جمهور کرزی و مقامات کمیسیون انتخابات، این اتهام را رد کرده اند.

 

تصمیم آقای عبدالله به عدم شرکت در انتخابات پس از آن اعلام شد که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان درخواست های رقیب انتخاباتی خود را نپذیرفت.

رامین انوری، خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید، تصمیم عبدالله عبدالله به عدم شرکت در دور دوم انتخابات، بدنبال روزهای پر تنشی صورت می گیرد – روزهای که دیدارهای زیادی میان آقای عبدالله و دپلماتهای غربی در کابل صورت گرفته و مذاکراتی نیز میان آقایان عبدالله و کرزی انجام شده است.

او می گوید حالا سوال اصلی این است که آیا دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار می شود و آیا این انتخابات در نبود یکی از دو نامزد، اعتبار خواهد داشت؟

براساس برنامه از قبل تعیین شده، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باید در هفتم نوامبر امسال، یعنی در فاصله کمتر از یک هفته دیگر باید برگزار شود.

 

‘مرحله تاریخی’

آقای عبدالله که در میان هواداران خود و شماری از چهره های مطرح سیاسی از جمله یونس قانونی، رئیس مجلس نمایندگان و برهان الدین ربانی، رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان و سید حسین انوری، والی سابق هرات صحبت می کرد، گفت که تصمیم گیری در مورد عدم شرکت در انتخابات، برای او کار ساده ای نبوده است.

آقای عبدالله گفت: "در این مرحله، در این زمان، در این موقع تاریخی که به نمایندگی از شما تصمیم می گیرم، تصمیم خود را اعلام می کنم… من با تاکید و با اعتراض روی عملکرد نادرست حکومت و روی عملکرد نادرست انتخابات، در انتخابات شانزده عقرب شرکت نمی کنم."

او گفت که تصمیم به عدم شرکت در انتخابات، به معنای پشت پا زدن به اصل انتخابات نیست.

آقای عبدالله افزود: "انتخابات را راه معقول و یگانه راه تعیین سرنوشت می دانیم.. اما در انتخابات اصل عادلانه بودن و شفافیت و آزادانه بودن و سراسری بودن، اصولی است که (در مورد آن) مسامحه صورت گرفته نمی تواند."

آقای عبدالله در جواب به سوال یک خبرنگار در مورد اینکه آیا از هواداران خود می خواهد انتخابات را تحریم کنند یا خیر، گفت: "من چنین درخواستی را مطرح نکرده ام."

ستاد انتخاباتی حامد کرزی از تصمیم آقای عبدالله به عدم شرکت در انتخابات ابراز تاسف کرده اما گفته که پروسه انتخابات باید براساس برنامه به پیش برود.

 

‘شفافیت’

دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در بیستم آگوست امسال میان بیش از سی نامزد برگزار شد.

با آنکه آقای کرزی بر اساس نتایج ابتدایی این انتخابات حدود پنجاه و پنج درصد رای آورده بود، اما پس از حدود دو ماه بررسی ادعای تقلب در انتخابات و ابطال بخشی از آرا، رای آقای کرزی از پنجاه درصد کمتر شد.

براساس قانون، انتخابات میان دو نامزد با بیشترین رای، به دور دوم رفت.

ستاد انتخاباتی آقای عبدالله تاکید دارد که برای تضمین شفافیت دور دوم انتخابات، باید تغییراتی در رهبری کمیسیون انتخابات وارد شود.

آقای عبدالله گفت: "وقتی از دموکراسی و رای مردم صحبت می کنیم، نمی توانیم بی توجه به نهادهایی باشیم که مسئول این پروسه هستند. زمانی که مردم به پای صندوق های رای رفتند، توقع نتیجه بهتر داشتند، توقع داشتند کمیسیون انتخابات عادلانه برخورد کند، کارمندان انتخاباتی عادلانه برخورد کنند، اما این گونه نشد."

ستاد انتخاباتی حامد کرزی، بر استقلال کمیسیون انتخابات افغانستان تاکید دارد و می گوید که این کمیسیون هیچ گونه جانبداری از آقای کرزی در انتخابات بیستم آگوست نکرده است.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *