نامه سرګشاده به مبتکرین و ګردانندګان کنفرانس مادرید — ویس ناصری

 

نامه سرګشاده به مبتکرین و ګردانندګان کنفرانس مادرید

 

ویس ناصری ـ مدیر مسوول سایت آزمون ملی

و ګرداننده برنامه « افغانستان در محراق حوادث »

پنچشنبه ۲۶ دلو ۱۳۹۱ هجری خورشیدی

۱۴ فبروری ۲۰۱۳ میلادی

 

هوالله

 

دانشمند ګرامی جناب محترم پروفیسور داکتر عزیزالرحمن حَکمی  السلام علیکم و رحمته الله و برکاته !

 

 با تقدیم بهترین و صمیمانه ترین محبت ها و احتراماتم خدمت شما  و با ابراز شکران و امتنان بی پایان  از جناب شان پیرامون ارسال دعوتنامه رسمی به این حقیر جهت اشتراک در کنفرانس مادرید  و همچنان تماس های برادرانه و صمیمانه تیلفونی  شما با این بنده الله  در چند روز ګذشته میخواهم نکاتی چند خدمت شما بعرض  برسانم .

 

از آنجائیکه بنده بنابر ملحوظاتی  چند متاسفانه نمیتوانم و نمیخواهم در این اجلاس اشتراک نمایم ، فهذا ضمن ابراز قدردانی و امتنان از شما و سائر همکاران شما در این ابتکار جدید و آرزومندی موفقیت و کامیابی شما عزیزان دردمند و دلسوز به قضایای دردناک و خطیر وطن عزیز مان افغانستان که مبتکرانه این تشبث جدید را براه انداخته اید ، میخواهم   بررسی و نظریات خودرا پیشاپیش از تدویر این اجلاس ،  خدمت شما برادر ګرامی ، همکاران و فعالین  کنفرانس مادرید و سائر هموطنان عزیزم   بصورت مختصر ، فشرده و موَجز تقدیم بدارم تا باشد بفحوای حدیث مبارک حضرت پیامبر ګرامی اسلام  « الدین النصیحه  »   ادای دَین و رسالت  نموده باشم .

 

برادر ارجمند جناب محترم داکتر صاحب حَکمی ! از آن جائیکه  ابتکار کنفرانس یا همایش مادرید زیر نام مبارک ، پرمعنی و مفهوم  « شورای متخصصین (  کارشناسان ) افغانستان » جهت قطع جنګ ! ، ( ایجاد ) صلح و بازسازی کشور  براه افتیده است ، بصورت طبیعی  انتظارات و توقعات مردم دردمند ، بلا دیده ، مصیبت  کشیده و جنګزده  افغانستان عزیز نیز به همان پیمانه از قشر منور ، چیز فهم ، آګاه و دانشمندش بسیار بسیار زیاد و بی پایان میباشد .

این انتظارات  بخاطری از قشر تحصیل یافته ، متخصص  و منور کشور بیش از حد تصور است که ګویا  این قشر منحیث یک حرکت واحد و یکپارچه  سیاسی حد اقل تا حال ،  زیر هراسمی ایکه برایش میګذارند ، چه  نهضت باشد یا مجمع ، چه سازمان باشد یا حزب  و جریان ، خلاصه صرف نظر از القاب ، تا حال باهم متحد نګردیده اند .

 

در حالیکه همه جریانات و حرکت های  سیاسی افغانستان  ( چه چپ ، چه راست و یا هم میانه و ملی ګرا ) در دهه  های پسین یا  توسط دانشمندان و روشنفکران ایجاد ګردیده اند و یا هم حد اقل ده ها به اصطلاح دانشمند ، کارشناس و و تحصیل یافته هموطن مان  از اعضای فعال این حرکت ها بوده و تا حال نیز میباشند .

 

       چنانچه خود بهتر میدانید در طول این تقریباّ چهار گذشته مصایب و بدبختی های مردم مظلوم افغانستان که سیه روزی های جاری وطن مان ناشی از  پیامد ها و نتایج  شوم کودتا های خونین نظامی ( کودتا قدرتخواهانه و غاصبانه  مرحوم سردار محمد داود خان در ۲۶ سرطان ۱۳۵۲  هجری خورشیدی و کودتا بسیار بدنام و منفور حزب دیموکراتیک خلق افغانستان در ۷ ثور ۱۳۵۷ هجری شمسی  ، اشغال و تجاوزات خارجی ها در دهه های ۸۰ ( تجاوز عریان شوروی ) و دهه نخست قرن ۲۱ ( تجاوز مغرورانه و اشغال علنی افغانستان توسط قوای ایالات متحده آمریکا و متعهدینش در ناتو در سال ۲۰۰۱ م ) ، جنګ های خونین و ویرانګر دهه ۹۰ تنظیم های جهادی  ، نظام ظالمانه و دیکتاتورانه تحریک طالبان ، مداخلات بیشرمانه کشور های منطقه و صد ها مصیبت ،  درد و رنج ایکه این ملت دردمند کشیده اند ، تا به امروز که امروز است متاسفانه و بدبختانه ګریبانګیر ملت مظلوم افغانستان میباشند .

 

با هزاران درد و دریغ که امروز افغانستان و مردم بیچاره مان در پایان تجاوز مغرورانه و اشغال مزورانه افغانستان توسط ایالات متحده آمریکا و ناتو ، بعد از بیشتر از یازده سال مداخله و آقائی این مهمانان ! و دوستان !  ناخواسته به سرزمین پاک وطن مان ، در وضغیت بسیار بد و فاجعه بار امنیتی ، سیاسی ،  اقتصادی ، اجتماعی و روانی قرار دارند .

 

 بنده  در طول این سالیان اشغال نوین  با آن با همان شدت و حساسیت ایکه در برابر تجاوز بیشرمانه و ویرانګر شوروی ها در دهه هشتاد مخالفت نموده بودم ،  با این تجاوز و مداخله نیز در این مدت ۱۱ سال  با قلم و تبلیغ  از ورای رسانه های جهانی و انترنتی  ، بیباکانه  و آشکارا   به مبارزه پرداختم که الحمدالله در پایان این اشغال وشکست ، حقانیت مواضع و تحلیل دقیق و عمیق آزادیخواهان و حریت پسدان هموطن از جریانات واقعی افغانستان ، اهداف و استراتیژی اشغال و ظرفیت و توانمندی آنها همه و همه آشکار ګردید .

 

 اما دردا و اسفا که امروز مادر وطن یک بار دیګر در حالت بسیار زار قرار دارد ، جنګ و خونریزی از یک سو ، تجاوز و اشغال از سوی دیګر ، مداخلات کشور های همسایه ، منطقه و خلاصه همه جهان هنوز با شدت در افغانستان  جریان دارد و بدبختانه افغانستان میدان زور آزمائی و انتقامجوېی های کشور های خارجی ګردیده است .  

 

این در حالیست که با حسرت و اندوه فراوان  بازیګران فعلی صحنه سیاست افغانستان( چه دولتمردان وابسته اشغال ، چه اپوزسیون سیاسی دولت و چه نیروهای مسلح مخالف ( مقاومت مسلح مخالفین ) ، بدون در نظر داشت  حساسیت زمان ،  تحولات منطقه و جهان و برنامه ها ، پلان و استراتیژی فردای این شکست خوردګان امروزی ( ایالات متحده آمریکا و متعهدینش )  در ۲۰۱۴ م ، مانند شوروی وقت که بعد از شکست اشغال و انسحاب قوایش از افغانستان ،   با همکاری مزدورانش آتش ویرانی و خانه جنګی را در افغانستان بر افروخت  ،    با بی مبالاتی آشکار به فکر منافع شخصی ، ګروهی ، حزبی ، منطقه ئی ، قومی ، سمتی ، زبانی  و غیره خویش اند تا منافع بزرګ و سترګ ملی افغانستان .   

فلهذا در شرایط کنونی و با در نظر داشت حساسیت اوضاع جاری  وطن ، درحالیکه امروز واقعاّ تجمع و ګردهمائی دردمندان خبیر ، دانشمندان دلسوز و متعهد ( به منافع بزرګ ملت مسلمان و آزادیدوست افغانستان ) ، کارشناسان آګاه و منور افغان که آراسته با  جامه دیانت ، تقوا ، پاک نفسی ، تواضع ، ایثارګری و فداکاری باشند ،  و همچنان  تشریک  مساعی جوانان با رسالت و پر انرژی ، سیاسیون و فعالین خوشنام ایکه ایشان اصلاّ  با عقیده ، دین ، تاریخ ، افتخارات ، و ارزشهای ملی مردم شریف افغانستان در تضاد و مخالفت نباشند ، واقعاّ اشد ضرورت میباشد . 

 

بنده در حالیکه صمیمانه  واقعاّ  آرزوی موفقیت  شما بزرګان ، دانشمندان ، قشر منور و تحصیل یافته وطنم را مینمایم و بدست دعا از بارګاه رب العزت ، کامیابی شما عزیزان را  در راه تحقق  شعار اصلی این ګردهمائی که همانا ایجاد  « شورای متخصصین (  کارشناسان ) افغانستان » جهت قطع جنګ ! ، ( ایجاد ) صلح و بازسازی کشور » میباشد  ، مینمایم ، متواضعانه و با بسیار محبت و صمیمیت خواهش  مینمایم که به خاطر حرمت خون شهدای پاک این وطن ، بخاطر مظلومیت ملت شریف و نجیب افغانستان و خلاصه بخاطر پاسداری صادقانه از عنوان بزرګ  ( دانشمند ، داکتر ، پروفیسور ، کارشناس ، متخصص و ووو ) نګذارید که این نام و این عنوان قربانی و شکار چند ماجراجوی سیاسی که خود دیګر نمیتوانند با نام خویش و زیر شعار حزب و جریان ، ایدولوژی و جهانبینی انقلابی !! خویش این همه مردم دانشمند و تحصیل یافته را ګردهم آورند ، ګردد .

 

جناب داکتر صاحب عزیز ! چنانچه خود و  بعضی دوستان وهمکاران تان امروز معترف اند که بعد از اشتراک در چندین مجلس به اصطلاح ( دیورند لاین )  صادقانه  ملتفت ګردیدید که اصلاّ این حرکت نه واقعاّ  بخاطر طرح صادقانه داعیه بزرګ ملی ما افغانها  ( حل معضله دیورند )  و پیدا نمودن یک راه حل معقول و مناسب با اوضاع جاری افغانستان و منطقه برای این معضل بزرګ افغانستان و منطقه براه  نه افتیده است ، بل بخاطر بهره برداری های شخصی چند شخص معلوم الحال این داعیه به بازی ګرفته شده است و جناب شما از اشتراک در آن مایوس و ناامید میباشید . 

 

آزردګی و دلزدګی شما کاری ،  صرف نظراز انګیزه اصلی اشتراک شما و ګله و سوال  مردم چیز فهم و خبیر ملی افغانستان از جناب شما که چګونه با این همه علم ، دانش و فضیلت ،  فریب چند شخصی با آن اوصاف را خوردید ؟

 

 ولی درد اصلی این است که با بی محتوا ګردیدن و بدنام شدن یک داعیه بزرګ ملی با این ساده انګاری و سبکسری چه فاجعه عظیمی بر این داعیه ملی فرود نمی آید ؟

 

  آیا اګر بار دیګر واقعاّ مردمان شریف و دلسوز و کارشناسان واقعی و  فرزندان مسلمان این مرز و بوم بخواهند برای حل واقعی این معضل ( مسئله دیورند )  اقدام نمایند ، آیا کسی بحرف ، ادعا و دعوت آنها توجه خواهد کرد ؟

 

 

به فرموده و پیام بزرګ استاد سخن مرحوم استاد خلیل الله خلیلی به جوانان آګاه و رسالتمند وطن  که میفرمایند : 

 

کار شوخی  نیست  ناموس نیاکان وطن

این سخن راباز پرس از حقشناسان وطن

 

 فلهذا از جناب آن دانشمند عزیز و ګرامی یک بار دیګر التجاع و التماس مینمایم ، اکنون که رسالت  و مسوولیت بزرګ براه انداختن اولین  اجتماع دانشمندان ، متخصصین و کارشناسان افغانستان عزیز را در کشور زیبا اسپانیا و شهر تاریخی مادرید ابتکار نموده اید ،  نګذارید تا این داعیه و این اسم بزرګ و با مسما مانند « دیورند جرګه » و « دیورند لاین » اختطاف ګردیده ، قربانی  اهداف سازمانی و سیاسی جریانهای چپ و راست ګردد .  

 

متاسفانه و با درد و دریغ  بنده دقیقاّ از تلاشها و کوشش های بعضی از این افراد در کنار شما و زیر نام « شوری یا مجمع متخصصین و کار شناسان افغانستان »  مطلع ام ،  که بدبختانه  بسیاری از این عزیزان هنوز هم   با همان ذهنیت دهه چهل خورشیدی و احساسات تند سازمانی و « ایدلوژیک » شان زندګی مینمایند  ،  بناّ تشویش و هراس من اینست  ،  تا نشود  خدای ناخواسته شما و سائر بزرګان و دانشمندان  وطن باز مانند تشریک مساعی تان  با دیورند سازان ، افسرده ، پشیمان ، نادم و دل شکسته  باقی بمانید .

 

و ماعلینا الالبلاغ

با حرمت و ارادت

برادر شما ویس ناصری ـ مدیر مسوول سایت آزمون ملی

و ګرداننده برنامه « افغانستان در محراق حوادث »

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *