باراک اوباما صلح در شرقمیانه را مربوط به عقب نشینی اسرائیل… میداند — محمد نسيم منصوری

 

باراک اوباما صلح در شرقمیانه را مربوط به عقب نشینی اسرائیل به عقب مرزهای اشغال شده 1967   از سوی اسرائیلی ها میداند

 

محمد نسيم منصوری

 

بنقل از منابع  نزدیک به باراک اوباما رئیس جمهور اینده امریکا، وی  پشتییبان برنامه صلح شرق میانه که در آن  عقب نشینی اسرائیل از سرزمین های اشغالی سال 1967 شامل است، میباشد.

 

بگفته منابع خبری، اوباما میکوشد تا برنامه صلحی را که رهبران عرب در کنفرانس بیروت سال 2002  وضع کردند تأیید و تقویه نماید. در این برنامه از اسرائیل خواسته شده  تا از مناطق اشغال شده در سال 1967 ( بشمول قدس شرقی که مسجداقصی را نیز شامل میشود)  عقب نشینی نموده  در مقابل کشور های عربی نیز اسرائیل را برسمیت خواهند شناخت.

مطابق این برنامه صلح، فلسطین بصورت دولت مستقل عرض وجود خواهد کرد که پایتخت آن بیت المقدس خواهد بود. چنانچه به اساس این برنامه  اسرائیل بلندی های جولان سوریه را نیز واپس خواهد داد، اما در مورد بازگشت مهاجرین فلسطینی که از سر زمین شان کشیده شده اند اسرائیل تصمیم گیرنده خواهد بود.

 

یکی از مشاورین اوباما پرده از صحبت اوباما با محمود عباس رئیس اداره فلسطینی در ملاقاتی که در ماه جولای سال جاری میان شان صورت گرفت، برداشت که در آن اوباما به محمود عباس گفته بود: " دیوانگی خواهد بود اگر اسرائیلی ها این پیشنهاد صلح را رد کنند زیرا در مقابل آن اسرائیلی ها ازسوی کشورهای عربی و اسلامی از اندونیزیا تا المغرب برسمیت شناخته خواهد شد."

چنانچه مشاورین اوباما وی را ترغیب نموده اند تا پروگرام صلح پیشنهادی رهبران عربی را بعد از بدست گرفتن زمام امور در امریکا، در اولویت های کاری خود قرار دهد .  بنظر این مشاورین اوباما باید فرصت را در پیاده کردن این پیشنهاد صلح  بین ششماه الی پایان سال  اول ریاست جمهوری خود  از دست ندهد.

 

این در حالیست که وزیر خارجه اسرائیل و رهبر حزب کادیما بعد از پیروزی اوباما در صحبت خود گفته بود که انها ضرورت به مداخله  وسیع اوباما بعد نشستن در قصر سفید در ماه جنوری آینده ، در گفتگوی صلح میان انها و فلسطینیان نمیبینند.

اما شیمون پیریز  رئیس جمهور اسرائیل از پیشنهاد صلح اعراب پشتیبانی نموده  و حمایت  خودرا از عقب نشینی اسرائیل از سرزمین های اشغالی عربها شامل بلندی های جولان سوری ، اجزاء غربی دریای اردن بشمول قسمت های شرقی بیت المقدس ( قسمتی که شامل مسجد اقصی میباشد) در کنفرانس ادیان و صلح  که اخیرا در نیویارک دایر گردیده بود ابراز نمود.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *