آرزوی های زنان در هشتم مارچ یکی اند — امان معاشر

 

آرزوی های زنان در هشتم مارچ یکی اند

 

 

امام معاشر خبرنگار آزاد

 

روز هشتم مارچ روز همبستگی و تجدید تعهد جهت حیات دور از ستم و بهره کشی جنسی ثبت شده است . همه ساله این روز همچو ادامۀ مبارزان دایمی زنان و مردانیکه در دفاع از حقوق زنان استند جشن گرفته میشود.

بمنظور آگاهی بیشتر از مفهوم این روز با یک سوال مشخص که در آستانۀ هشتم مارچ روز بین المللی زنان چه آرزو های دارند؟ به سه تن از پیشقراولان این قشر شجاع و انسانساز محترمین!شاعر معاصر کشور ما خانم عزیزه "عنایت" از کشور هالند ، پژوهشگر و نویسنده خانم ماریا" دارو" از سسکچوان ، موسس و مدبر مسئول مجلۀ نشریه زن در ونکوور کانادا خانم شفیقه "نورزی" مراجعه نمودم و گفتنی های آنها را یکجا به خوانش میگریم.

 

شاعر والا گهر و مهربان خانم عزیزه "عنایت" گفتند:

( روز هشتم مارچ که بیشتر از یکصد سی و سه سال  قـدامت تاریخی در جهـان دارد دراثرسعی  و تلاشهای یک عده زنان مبارز که از جمله میتوان (کلاراستگین ) زن  مبارز و برجستهء المـانی را نامبرد که کنفرانس  سوسیا لسـتی  زنانی 17 کشورجهان را درشهر(کوپن هاگن) کشور دنمارک دایر و هشتم مارچ بمثابه روز آزادی  و همبستگی زنان جهان به خاطر دفاع از حقوق مسلم شــــان اعلام گردید وبــرای اولین باردر سال 1911 روز جهانی زن در دنمارک , آلمان وبعضی ازکشور های دیگر اروپائی تجلیل گردید. که از آن زمان تاکنون  این روز با شکوه گاهی کمرنگ و گا هـیهم خوب در خشیده است . در سالهای قبل در وطن عزیزما نیز از این روزبا افتخار در بعضـــــیاز وزارت خانه ها و موسسات دولتی تجلیل بعمل می آمد که من خاطرات خوشی ازاین روزهادارم.

 

       خوشبختانه در این سالها تعداد از کشورهای جهان از این روز تجلیل بعمل میـاورند .

و همچنان بعضی از نهاد هاو انجمن های افغانان در اروپا بخاطر این روز محا فـلی راراه انــدازی مینمایند  که با اشتراک  زیادی ازخانمهای افغــان دراین محافل این روز پر رنگتر و پر درخششتـرگردیده که این خود حکایت گر اتحاد و همبستگـــی زنان افغان  در عالــم دوری از وطن میبا شــــد.

 

        اکنون که در آستانه ی این روز با شکوه قرار داریم نخست از ( آرزو ها یم صلح و امنیـــــت

در وطن عزیز مان , حقوق مساوی زنان با مردان در افغانستان  در تحریر نه بلکه  جا مه ی عمــل

بپو شد , فروپاشی و شکست  کاخ بی عدالتی ها در جهان , بر چیده شدن  دامن فقر از کشور هــا ی فقیـــــر) میباشد.                

                                                

مبارز فعال و نویسنده مستعید خانم ماریا" دارو" چنین اظهار آرزو نمودند:

(درپاسخ باید گفت، آرزوهای  یک زن بمثابه "مادر" خیلی بزرگ است، نمیتواند امواج احساس پاک قلب و بزرگی تصویر ذهن مادر رااز نیش قلم چکاند.

برای  تجلیل از بزگداشت هشت مارچ اقدام  نیک شما راارج میگذارم ، پیروزی  شایان برایت آرزو میبرم.

فقط پیام بنده برایت اینست.

تا زمانیکه خود را نشاخته ایم ، جهان را نخواهم  شناخت.

تازمانیکه  سینه رااز حسادت، کینه وتعصب پاک نسازیم، بدبختی دامن ما را رها نخواهد کرد.

تا زمانیکه تشخیص رنگ پوست، ریشه زبان ونژاد را از ذهن خویش محو نکرده ایم، جهان در آتش نفاق بشریت خواهد سوخت.

 تا زمانیکه  این را درک  نکردیم" انسان شرف المخلوقات است"از تنظیم وصنف بندی باید آزاد باشد، هیچگاه وحدت بشریت در کره خاکی  استحکام  نخواهد داشت.

چه زیباست، یکبار دیگر دراین روزهمبستگی وحدت انسانی خویش را مستحکم تر از دیروز برای  محو نفاق  بشر تجدید واحترام بگذاریم.

همبستگی انسانها  حاضر پیروزی  چشمگیر برای رفاه بشریت بعد ازما خواهد بود.

از آنجایکه خود یک مادرم، میخواهم لبخند  همیشگی  درلبان  کودکان جهان بقش دایمی باشد.

شادی آفریدن، کار دشوار نیست. اگر شادی را از خود نرانیم و با تمام لذت آنرا لمس  نکنیم.

 شاد بودن ودیگران را شاد ساختن سرمایه ضرورت ندارد. کلام انسانی خود موج از شادی  وسرور است .

به آرزو پیروزی  وشادکامی  تمام بشریت.)

 

 

خانم روشندل و منور، شفیقه" نورزی" درد خود را چنین بیان نمود:

( در ابتدأ روز جهانی زن را به تمام زنان جهان و بالخصوص به زنان با شهامت و شجاع افغان از صميم قلب تبريک و تهنيت گفته و به اميد موفقيت تلاشهای شان در راستا بدست آوردن حقوق حقۀ شان.

زن، يک مادر، يک خواهر و يک زن است و در نزد خداوند متعال از اهميت بزرگی برخوردار بوده و است، همچنان در چندين حصۀ از قرآن مجيد از ایشان ياد گردیده است و يکی هم فرمودۀ پيامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد (ص) ميباشد که: "بهشت زیر پای مادران است". اين خود نشانۀ والای حقوق زن در دين مقدس اسلام است.

اما با هزاران تأسف و تأثر، ديده ميشود که  قدرتمندان بی منطق و بی دانش که اصلأ بصورت کل و جامع به معنی واقعی کتاب با ارزش آسمانی که سرنوشت ساز زندگی انسانهاست بیخبر بوده و درک معنی آن را نکرده اند، بی مورد و بیجا زن که جنس ظاهرأ ضیف البنیه بوده در حاليکه ايشان  قدرت والای را دارا هستند، تحت سرزنش و تحت لت و کوب قرار میدهند. چنانچه در اين اوآخر باز دختر جوانی را نظر به حکم امام بی منطق و نادان ولايت غور در محضر همقطاران هم ومانند خود حکم شلاق زدن  صادر نمود. دختر مظلوم و بیچاره را دٌره باران نمودند و بعدأ توسط شخصی که از ریش نا منظم و پراگنده و سر و کلۀ هيبتناک که اغلب گمان پدر وی و یا شوهری که این دخترک تازه جوان را به عقد آورده بود، دستش را گرفته از زمین بلند کرده و راهی جایگاه مقصود شدند.

آيا همين است انسانیت و شرافت در مقابل انسان دیگر یا مخلوق خداوند؟   آیا همین است حفظ ناموس و ناموس داری در دین مقدس اسلام؟

جای افسوس است که اسم خود ها را عالم دين گذاشته اما بکلی از شرايط و قوانين دِین اسلام بیخبر بوده و برخلاف آن رفتار مینمایند.

 ، حیف است که نام امام یا مولوی بالای آنها گذاشت . در کدام قسمت کتاب آسمانی یعنی قرآن پاک ذکر شده که شما یک زن را در مقابل ده ها و یا زیادتر از ان با شلاق سرزنش دهید.؟ این قائده ها، خرافات وعنعنات نا جائز در وطن ما حکومفرماست. عمل که این مسلمانان انجام میدهند موافق به قانون اسلام نیست. نباید فراموش کرد زن این مقام زریف وفرشته ،بقای خانواده  است.) 

 

خواننده گان گران ارج!

 جواب یک سوال از طرف سه  تن از هموطنان ما که چه آرزو ها در این روز دارند؟ جواب آنرا آروز های مشترک یافتیم.باید باور بدان کنیم  خداوند کان مهر ، فکر وزکاوت ،غیرت، همت، صبر ، تعهد ، دلسوزی،  و زیبا ترین جلوه ی  هستی یعنی عاطفه و مهرورزی را  به زنان اعطآ نموده است. ما باید به مقام واالا  و مقدس آنها تعظیم نموده و بخاطر بر آورده شدن همه آرزوهای شان دستیار باشیم.

 

خواهران و مادرن عزیز روز تان مبارک.

 

امان معاشر خبر نگار آزاد

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *