حکمت وفلسفه ی شب قدر

آیا میدانستید؟

﴿حکمت وفلسفه ی شب قدر﴾

shabeqadr۴

آیا میدانستید؟

﴿حکمت وفلسفه ی شب قدر﴾:

(بخش چهارم)

در سه بخش قبلی در مورد حکمت این شب بیمانند مفصلاً صحبت کردیم و دانستیم که منحیث یک مسلمانِ روزه دار، جهت احیای این شب تا حد توان سعی کنیم تا مورد رحمت الله تعالی قرار گیریم.

A

زنی که در حیض است می تواند تمامی عبادات را جز نماز و روزه و اعتکاف در مسجد و طواف را انجام دهد، از عایشه رضی الله عنه روایت شده که گفت:

A

«کَانَ النَّبِیُّ صلی الله علیه وسلم إِذَا دَخَلَ الْعَشْرُ شَدَّ مِئْزَرَهُ وَأَحْیَا لَیْلَهُ وَأَیْقَظَ أَهْلَهُ». (بخاری: ۲۰۲۴)

A

هنگامیکه دهه آخر رمضان، فرا می رسید، رسول الله صلی الله علیه وسلم کمرش را محکم می بست (از همسران، دوری می گزید) و شب خود را با عبادت، زنده نگه می داشت و خانواده اش را نیز بیدار می کرد.

A

در این حدیث به (وَأَحْیَا لَیْلَهُ = شب زنده داری و احیاء کردن) اشاره شده، و شب زنده داری فقط مخصوص نماز خواندن نیست، بلکه شامل تمامی عبادات می شود، چنانکه حافظ ابن حجر در مورد «وَأَحْیَا لَیْلَهُ» گفته: یعنی بوسیله طاعت (خداوند متعال) شب زنده داری کند.

A

و امام نووی فرموده: یعنی شب خود را با نماز و ﴿غیر نماز﴾ سپری کند.

A

هر چند شکی نیست که نماز از دیگر عبادات در شب قدر افضلتر است، چنانکه پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند:

A

«من قام لیله القدر إیمانا و احتسابا غفرله ما تقدم من ذنبه».

A

«هرکس در شب قدر از روی ایمان (به امید ثواب خدا) و امید دریافت اجر و پاداش، قیام کند گناهان (صغیره) او بخشوده می‌شود». بخاری (۱۹۰۱) ، ومسلم (۷۶۰ ).

A

تقرب به الله سبحانه و تعالی سرچشمه ی ساير فضايل و كمالات انسانی است.

در تعالِی و رشد آدمی خلوص نيت و قرب الهی نقش اصلی دارد و چه بسا با يك عمل كوچك اما به انگيزه ی رسيدن به جوار الهی، بيش از سال ها عبادت رشد و بالندگی و شكوه حاصل شود،

A

راه وصول و تقرب به الله تعالی در عبوديت و بندگی و اطاعت اوامر الهی است و گرنه ابليس نيز حاضر بود تا پايانِ حيات دنيوی، الله تعالی را عبادت نمايد ولی مطرود گرديد زيرا الله سبحانه و تعالی از او اطاعت امر الهی را (در سجده بر آدم) می خواست نه عبادت او را و از همين رو عبادت و شرايط آنها توقيفی و تعبدی است.

A

الله سبحانه و تعالی بهتر از هر كس می داند راه وصول و تقرب به او چيست و چگونه می توان به او نزديك شد، و لذا اگر تخفيفی در تكاليف دينی قائل شد، چيزی را شرط قرار داد و يا از چيزی نهی فرمود، بر اساس مصالح و اصولی است كه بسياری از آن ها فراتر از توان درك عقلی بشری است،

A

اما آن چه كه به طور مسلم ارزش آفرين و منبع برای كسب ساير فضايل انسانی است، اطاعت از اوامر الله سبحانه و تعالی مي باشد.

A

بنابراين اگر زنان در اين ايام نماز و روزه به جای نمی آورند و يا حق حضور در مساجد و اماكن مقدسه را ندارند، به دليل اطاعت امر الهی عمل به وظيفه كرده است و لذا نمی توان گفت از كسب فضايل محروم شده اند.

A

اين درست مانند دو مرد يا دو گروه از مردانی را مي ماند كه وظايف متفاوت دارند!

A

يكی به روزه داری، شركت در جهاد، پرداخت زكات و انفاق به محرومين موظف است و ديگری به دليل بيماری و ناداری از آن معاف می باشد، آيا مي توان گفت كه گروه دوم از دست يابي به كمال معنوي محروم اند؟

A

پس هرچند که زن حائض از اعتکاف در مساجد و نمازخواندن نهی شده است، اما او می تواند شب قدر را با دیگر عبادات احیاء کند، مانند:

A

۱- خدمت روزه دارانِ دیگر در این شب، عبادت محسوب میشود.

A

زنی که با محبت خاص برای خانواده اش آب برای وضو تهیه میکند، غذا و طعامی برای شان تهیه میبیند، بدون شک که در اجر شریک بوده، در احیای شب قدر از اوامر نیک محسوب میشود.

A

۲- ذکر:

A

ازجمله تسبیح و تهلیل و تحمید و همانند آنها،

مثلاً گفتن:

A

﴿سبحان الله ، والحمد لله ، ولا إله إلا الله ، والله أکبر ، وسبحان الله وبحمده ، وسبحان الله العظیم﴾ و دیگر اذکار، همه احیای شب قدر حساب میشود.

A

۳- استغفار : ( استغفر الله ) .

A

زن حائضه میتواند در این شب از خالق مهربان طلب مغفرت کند و فرشتگانی که بزمین نزول میکنند شاهد استغفار و اذکار او شده، برایش آمین میگویند.

A

این بهترو احسن است از آن زنانی که در خواب اند و بر اینکه خون ریزی دارند، و یا در حیض اند، خودشان را برائت داده، و حتی نیتِ برخاستن در نیمه شب را هم ندارند.

A

۴- دعاء :

A

تا جایی که می تواند دعا کند و خیر و نیکی دنیا و قیامت را برای خود و خانواده اش از الله سبحانه و تعالی طلب کند، چرا که دعا از افضلترین عبادتهاست، چنانکه پیامبر صلی الله علیه وسلم در مورد آن فرموده:

A

«الدعاء هو العباده».

A
A

دعا عین عبادت است. ترمذی (۲۸۹۵).

بنابراین زن حائض می تواند شب قدر خود را با اینگونه عبادات زنده نگه دارد و از این شب بابرکت استفاده مفید کند.

A

هیچ قدرتی نمیتواند یک زن حایضه را از دعا کردن در شب های دهه ی اخیر متوقف سازد.

A

این حق وی است و میتواند برخیزد، خودش را تمیز کند، ولو در حیض هم باشد، وضو بگیرد، و با مناجات و اذکار دست دعا را بدرگاه خالقش بلند کند.

A

بیماری ماهيانه ی زن يك نوع حرج و زحمت است و به دليل پديد آمدن همين وضعيت روانی خاص، زن نمی تواند در حال نماز توجه ی دقيق و آرامش و طمانينه و طهارت لازم را داشته باشد، در حالی كه نماز گفتگوی بنده و راز و نياز او با الله سبحانه و تعالی است كه بايد در نهايت دقت و آرامش و طهارت انجام گردد،

A

بر همين اساس است كه از نظر بينش اسلام زن آزاد است كه به وسيله ی ذكر و دعا رابطه اش را با خالقِ مهربانش حفظ كند و هنگام وقت نماز، ‌خود را پاكيزه نموده، وضو گرفته رو به قبله بنشينند و به دعا و مناجات با الله تعالی پردازد..

A

به اين ترتيب كاستی ارتباط معنوی با الله سبحانه و تعالی در اين ايام جبران می گردد.

A

در بخش بعدی، ان شأ الله، فردا، در مورد ملاحظاتِ شب قدر توسط سازمان فضائی امریکا و مشاهده ی تغییراتِ فاحش در حرکات و انوارِ اجرام سماوی، مبحث جالبی را خدمت شما عزیزان تقدیم خواهم کرد.

A

پس با ماباشید و این مبحث جالب را از این صفحه از دست ندهید.

A

عزیزان گرانقدر:

A

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

A

جزاکم الله خیراً!

A

ا.ج.ع

A

پنجشنبه، بیست و پنجم ماه مبارک رمضان ۱۴۳۷

A

سی ام جون ۲۰۱۶

A

www.facebook.com/meydanestid

A
A

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *