مسلمانِ راستین

rasteen31-3

📚 آیامیدانستید؟

📮﴿مسلمانِ راستین﴾

( قدم به قدم بسوی نور)

(بخش دهم ):

👈 سلام های قلبی و صمیمانه ام را در این فجر صادق خدمت تک تک شما عزیزان تقدیم میدارم.

امید با اتمام عبادات رمضانی و برگذاری جشن عید سعید فطر راه را بسوی گام پنجم، گام مهمی که یک قدم دیگر فرد را بسوی نور فرامیخواند، هموار کرده باشیم.

👈 من یقین کامل دارم ، که با عملکرد گام چهارم که زدودن حسد و کینه از قلمرو قلب بود، شما دوست عزیز رمضان پر باری داشته اید. وحال بسوی گام پنجم میرویم:

۵- (گام پنجم):

👈 ﴿ایجاد خوف همیشگی در قلب خویشتن از خالق بی همتا﴾:

📍این گام از مهم ترین و با اهمیت ترینِ گام هاست.

برداشتن این گام به یک مسلمان خیلی ضروری است و بدون برداشتن این گام، دریچه ای برای ورود شیاطین در قلب فرد باز بوده ، تسخیر اقامتگاهِ هوس توسط شیاطین خیلی آسان است.

👈 خوف از الله تعالی دو حالت دارد:

📍۱- حالتی که بنابر عوامل خارجی، همانند مصیبت، بلأ، مرگ، مرض، نقص مال و….غیره بر یک مسلمان رخ میدهد.

👈 در این حالت، فرد بلادرنگ به خالقش پناه میبرد، دردِ دلش اوج میگیرد، بُغض گلویش را میفشارد و حالت تضرع و فقر به وی رخ میدهد، این فقریست که انسان خودش را در مقابل خالقش خیلی حقیر، ناچار و بیچاره می یابد، و هر لحظه به فکر آخرت، مرگ، برزخ، جهنم و جنت می افتد و اگر با زبانش و به آواز بلند از پروردگارش چیزی نخواهد، از ته ی دل تضرع و زاری میکند.

👈 این حالت در هر انسان نظر به درجه ی ایمان، تقوای، نحوه ی عبادات، حالات روحانی، علم ،وضع مالی، موقیعت اجتماعی، میزان گناهان و نوعیت گناهانش فرق میکند.

📍آنانی که ایمان ضعیف دارند، سرِ ستیزه و بدگوئی را میگیرند و آنانیکه از درجات بلند ایمانی لذت میبرند، ایمان شان تقویت می یابد و خود شان را خیلی ناچیز و بیچاره احساس میکنند.

📍به عباره ی دیگر، مسلمان راستین ارتقأ در تقوای و ایمانش را احساس میکند و هر آنچه بدو میرسد، فقط وفقط از جانب خالقش میداند و خوف از الله سبحانه وتعالی در قلبش چندین برابراضافه میشود،

👈 اما در بیمار دلان، خوف از پرورگار دیده نمیشود، و برعکس در بی ایمانی و دین گریزی شان اضافه میشود.

👈 ۲- حالت دوم خوف از الله تعالی سبب خارجی ندارد، یعنی نه مصیبتی در کار است و نه هم بلائی ، نه مرض و نه هم ابتلائی، در این حالت، خوف منشأ داخلی و خود ایجادی دارد، که این خوف صرف در قلب سلیم، خاشع، مطیع و فرمانبردار ایجاد میشود.

📍این خوف و ترس از الله سبحانه وتعالی، توفیقِی است و نایل شدن به این توفیق عزم راسخ، تصمیم جدی، علاقمندی به تغییر، محبت به قرابت و نزدیکی به دین مبین اسلام را میخواهد.

📍شخصی که خودش را دوست ندارد، او همیشه تمایل به نفسش دارد، همیشه میخورد و میخوابد، عیش و نوش و لهو لعب از اساسات و باید های زندگی اش است.

📍به نفسش غذای بیشتر از ضرورت تعارف میکند، چشمانش تشنه ی دیدنِ منکرات است، گوشهایش عاشق شنیدنِ غنأ، موسیقی و شیرین زبانی های جنس مخالف است،

📍دستانش به بد عادت کرده و با پاهایش بجز بسوی گناه، رفتن به مسجد برای عبادت، خیلی سخت تمام میشود، به حدی که اگر گاهی برای نماز جمعه بمسجد میرود، رکوع و سجودش را به سرعت تمام میکند تا هرچه زود تر از مسجد و عبادتگاه خارج شود.

👈 اما گامهایش بسوی محلاتِ منکر و نزدیک شدن به گناه سریع و چابک است، قلبش برای ارتکابِ هر چه زودترِ گناه تند می تپد، و خودش به تمام معنی همان چیزی را میخواهد بکند که نفسش وی را به آن میکشاند.

👈 این گروه انسان ها، مطیع و فرمانبردار نفس های شان هستند و حلقه ی غلامی نفس را به گردن آویخته اند.

📍این افراد، چون نفس را یگانه حکمران سفاکِ خودشان قرار داده اند، ترس و خوف از الله تعالی در آنها بعید است.

👈 اگر ایشان به نیکوکاری و عبادات دعوت شوند، نیشخند میزنند، استهزأ میکنند و جانب مقابل را احمقی بیش نمیدانند.

📌 بنابر دلایل فوق، در انسان های مختلف که فطرت های مختلف دارند برداشتن گام پنجم، انگیزه ی خارجی و داخلی میخواهد.

👈 الله سبحانه و تعالی بی نهایت مهربان، رحمن و رحیم است و بندگانش را خیلی دوست دارد، و بیشک که با علم لدونی اش میداند چگونه انسانها را هدایت کند.

💥ولی امر خیلی مهم این است که:

👈 ﴿ انسان چقدر علاقه وتمایل به هدایت دارد؟﴾

📍مسلمان در کارش نیک مینگرد، اختیارِ اخذِ تصمیم توسط خالقش به وی سپرده شده، و این انسان است که تصمیم به عملِ خیر و ارتکابِ شرّ را با استفاده از این مزایا که خالقش اورا مختار قرار داده، میگیرد و بدان عمل میکند.

👈 حال، ایجاد خوف در قلب خویشتن امریست خیلی مهم، که خلوت کردن، محاسبه، تصمیم، و راه اندازی میخواهد.

📍هرگاه مسلمان چنین نیتی داشته باشد، برای عملی کردنِ این امر بایستی دست بکار شود و از خود جدیت و قاطیعیت نشان دهد و دست زیر الاشه ننشیند، امروز را بفردا و فردا را به پس فردا تحویل ندهد، چون شیطان همین را میخواهد تا با نیرنگ های پلان شده اش امور مهم انسان ساز را در مسلما به تعویق انداخته، میزان ارتکاب گناهان را در کتاب اعمال وی بالا ببرد.

👈 پس بر مسلمان است که بدون درنگ و تفکرزمینه ی برداشتن گام پنجم را برای ایجاد این خوف در ضمیرش، هر چه زودتر مساعد سازد.

📍این بدین معنی است که:

👈 برای یک ملاقات خیلی جدی با خودت، وعده ی ملاقات را فراهم ساز. وقت ملاقات، وضیعت ملاقات و محل ملاقات خیلی مهم است.

چون این یک ملاقات سِرّی است که شاهدی بجز کرام الکاتبین و تاریکی شب کسی دیگری در کار نیست.

👈 محل ملاقات، خلوتگاهی که بتوانی باخودت صحبت کنی، وضیعت ملاقات، عجز و خشوع جوارح و بعد از غسل و وضو، وقت ملاقات، ثلث شب!

👈 بلی، همان موقعی که فرشتگانی در آسمانِ زمین نزول میکنند تا بیدار دلان را از خفتگان تفکیک دهند و نزد پروردگار عالمیان شهادت دهند که فلان بنده ی عاجز و تائب که از گناهانش سخت پشیمان است، سرِ سجده را بر مصلی امید خم کرده و اشک پشیمانی و امید از چشمانش گرم گرم دارد بر گونه هایش میریزد،

👈 دلش اندوه دارد و صدای گریه هایش را در درونش حبس کرده تا اغیار این را ندانند،

📍این همان بنده ای است که دیروز گناهکاری بیش نبود، اما امشب، خواب را برچشمانش حرام کرده و میخواهد باخالقش عهد و پیمانی ببندد.

☝بار الها! من بنده ی گنهکار تو، در این نیمه ی شب میخواهم به تمام جوارح بدنم بگویم که از عقاب تو، از گرفت تو، از قهر و غضب تو، خوف کنند،

بلی! خوف.

👈 اول تو را میگویم قلبم،

به همان اندازه ای که به مهربانی الله سبحانه وتعالی امید وار هستی، خوف و ترس او را نیز در میان خودت جابجا کن،

👈 قلبم!

امشب به تو امر میکنم تا از خالق یگانه؛و بی همتا جل علی شأنه بترسی و این ترس و خوف را برای همیشه و همیشه باخود داشته باشی،

چون الله سبحانه و تعالی در تمام كارها و زندگی ات، مراقب و نگهبان توست و بدان كه او تو را می بیند و آن چه می گویی می شنود و آن چه كه به درونت خطور می كند را می داند.

👈 قلبم! عزیزم، وجودِ خودم!

تو از آنِ منی و من صاحب تو هستم، لطفاً این خوف و ترس را با خود داشته باش و هُشدار که رهایش نکنی و هیچ وقتی تحت تأثیر هوای و هوس و کشش های نفس و وسوسه های فریبنده ی شیاطین قرار نگیری،

چون تو قلب منی، تو اگر پاک باشی تمام وجودم، روحم، روانم، خانواده ام، جامعه ام بامن پاک میشوند،

📍اما اگر تو ناپاک و ملوث شوی، همه را ناپاک میکنی، همه را!

👈 اگرارضای شهوت میخواهی، برای پاک بودنت ازدواج میکنم، روز ها را روزه میگیرم، شب ها را عبادت میکنم، و از راه حلال راهی برایت میسنجم،

اما لطفاً قلب نازنینم، اهریمن را در خودت جا مده و خوف پروردگار مهربانم ،که هیچ کسی به آن اندازه بر من مهربان نسیت، را در خودت ایجاد کن!

👈 اگر تو از خالقم بترسی، دهن وزبانم، بینی و گوش و گلویم گناه را بدور می اندازند و لگد مالش میکنند،

👈 دستانم، عوض برداشتن ریموت کنترول تلویزیون تسبیح میگویند و کار نیک میکنند،

پاهایم مرا به کار خیر و عبادات میکشانند و تمام جوارح بدنم با دیدن خوف تو از الله سبحانه وتعالی، یکی بعد دیگری از اوتعالی میترسند.

📍من میخواهم، امشب، با خودم عهد کنم که از این به بعد انسان خداترس و خائفی خواهم بود،

☝ بار الها!

شکر نعمت تورا بجا آورده نمیتوانم که مرا توفیق دادی تا امشب از بستر گرم خوابم بلند شوم و با خودم خلوتی کنم، ترس را، خوف و عقوبت تو را به مساعدت و توفیق تو در دلم جا دهم.

👈 بار الها!

مرا قلب خاشع اعطأ فرما و این ترس را که در قلب کوچکم برای کسب رضا و هدایت تو دارم، تا دم مرگ از من مگیر و زمینه را برای گام بعدی جهت رسیدن به انوار الهی ات فراهم ساز، ای پروردگار بی اندازه مهربان و بی نهایت بخشاینده! مرا به این پیمانی که با تو امشب بستم پایدار و ثابت قدم نگهدار!

💥 آمین یا رب العلمین!

👈 عزیزان گرانقدر! این بود گام پنجم و شمه ای از خلوت شبانگاه برای ایجاد خوف و ترس در دلهای کوچک مان!

گام ششم را در بخش بعدی از دست ندهید!

ا.ج.ع

ادامــه دارد….

پنجشنبه ۷ شوال ۱۴۳۶

۲۳ جولای ۲۰۱۵

www.facebook.com/meydanestid

ویا از طریق گوشی های تیلفون:

m.facebook.com/meydanestid

ویا در search فیسبوک تان تایپ کنید:

meydanestid

👈 نوت: بخش قبلی را میتوانید از این لینک دریافت کنید:

https://www.facebook.com/meydanestid/photos/pb.582425941852445.-2207520000.1437523444./840892672672436/?type=3&theater

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *