مسلمانِ راستین

rasteen4

آیامیدانیستید؟

📮﴿مسلمانِ راستین﴾

( قدم به قدم بسوی نور)

(بخش چهارم):

👈 در بخش سوم راه های تطبیق توبه را ماده وار خدمت شما عزیزان تقدیم نمودم. چون توبه وبازگشت بسوی الله تعالی از قدم های خیلی مهم در زندگی است، در این بخش در مورد توبه بحث بیشتری میکنیم.

شیطان منبع شرارت و گناهان است؛ او مردم را بسوی نابودی دنیا و آخرت رهبری می کند.

شیطان در هر زمان و مکانی پرچمدار کفر و معصیت پروردگار است و مردم را بسوی آن دعوت می دهد.

یکی از عوامل تأخیر توبه و یا به تعویق اندتختن توبه، گوش دادن وعده های دروغین شیطان است.

👈 شیطان عمل مضر را زیبا جلوه می دهد و کسی که فریب او را بخورد، آن عمل مضر را، مفید ترین عمل برای خود می پندارد و عملی را که بسیار مفید است، مضر جلوه می دهد و کسی که شکار فریب او شود، آن را مضر پنداشته و از انجام آن پرهیز می کند .

👈 الله تعالب می داند که شیطان با این جادوی خود چقدر انسانها را مبتلای گناه و فتنه می کند! و چقدر بوسیله ی این سحر و جادو میان دلها و ایمان، اسلام و احسان مانع ایجاد کرده است!

و چقدر باطل را زیبا  جلوه داده است! و چقدر حق را به صورت زشت و مستهجن در آورده است و چقدر اجناس پست را بر نقد کنندگان و محک زنندگان خالص و پاک ارائه داده است.

📍توبه کنندگان از بهترینان اند والله تعالی آنها راخیلی دوست دارد، چون اینان شیطان را طرد کرده، بسوی خالق یکتای خود میشتابند.

👈 پشیمانی و نیت برگشت به سوی الله تعالی خودش یک توفیق الهی است زیرا الله تعالی برای بنده ای که دوست بدارد او را به توبه و همچنین قبول توبه یاری مینماید.

📍دروازه ی توبه تا قبل از دم مرگ و همچنین قبل از طلوع آفتاب از مغرب (که یکی از نشانه های بزرگ قیامت هست) برای همه بندگانش گشوده است و الله تعالی از توبه ی بندگانش بسیار خوشحال میشود.

بلکه طبق آیه ی کریمه در اواخر سوره ی فرقان الله تعالی همه گناهان شخص تائب را به ثواب مبدل میسازد.

الله تعالی میفرماید:

💥قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَىٰ أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ (زمر ۵۳)

🔹بگو: «ای بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‌اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می‌آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.

پس خالقی به این مهربانی را چرا عصیان کنیم و به او بر نگردیم؟

👈 به هر گناهی که آلوده شویم نبایست از رحمت الله تعالی مأیوس شویم و بایست سعی کنیم با توبه و استغفار به او برگردیم، و هر چند گناه از ما سر بزند باز هم بایست با توبه و استغفار به خالق یکتا برگردیم و مأیوس نشویم زیرا یکی از سلاحهای شیطان اینست که گناه را در نظر یک فرد کوچک میشمارد ولی اگر از او گناه سر زد او را از رحمت الله تعالی مایوس میسازد و به او میگوید که:

👈 آیا شرمت نمی آید که بارها گناه میکنی و به خداوند بر میگردی، مگر در باز گشت به خداوند و از توبه و استغفار مسخره میکنی؟

📍در واقع این خود نیز از مکر و نیرنگ شیطان هست.

👈 شخصی نزد حسن بصری آمد و به او گفت:

آیا ما شرم نمیکنیم که بارها گناه میکنیم ولی باز به خداوند بر میگردیم؟

حسن بصری که از حیله های شیطانی اگاه بود به او گفت:

👈 چقدر شیطان دوست دارد که با این نیرنگ بر بندگان چیره شود.

📍پس ما باید سعی کنیم گناهی از ما سر نزند ولی اگر مرتکب گناه شدیم نبایست مایوس شویم و بایست دو باره بسوی خالق یکتا برگردیم.

👈 در حدیث صحیح آمده است که ابلیس به خداوند گفت:

📍قسم به عزت تو، تا جان در تن بندگانت هست آنها را گمراه خواهم کرد، و الله سبحانه وتعالی در جواب او گفت:

👈 قسم به عزت و بزرگی خودم تا جان در تن آنها هست آنها را خواهم بخشید اگر طلب استغفار کنند.

👈 پس، هرگاه مومنی دچار گناه شد، بر او واجب است تا هرچه زودتر از آن گناه دست بردارد و صادقانه توبه کند و بار دیگر سراغ آن نرود، این واجبی است که متوجه هر مسلمان گناهکاری خواهد شد.

👈 و کسی که صادقانه توبه نمود و دیگر سراغ گناه نرفت، او باید اینبار امیدوار باشد، به این امید داشته باشد که الله تعالی گناهش را خواهد بخشید و توبه اش را قبول می کند، و این حسن ظن بر او واجب است که الله تعالی آمرزنده ی گناهان و توبه پذیر است.

👈 الله سبحانه وتعالی توبه را دوست دارد:

💥« إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ وَیُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِینَ (222) البقره »

🔹«خداوند توبه کننده گان را دوست دارد و آنان را که خود را پاکیزه می دارند دوست می دارد.»

👈 هر مؤمنی باید توبه کند:

💥« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا تُوبُوا إِلَی اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحًا (8 ) تحریم »

🔹 «ای مؤمنان به سوی خدا باز گردید و واقعاً توبه نمایید.»

👈 توبه از اسباب رستگاری است:

💥 وَتُوبُوا إِلَی اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ (۳۱) نور.

🔹«و همه به سوی خدا باز گردید و توبه کنید تا رستگار شوید و رستگاری یعنی این که انسان به هدفش برسد و از آنچه بیم دارد از آن نجات یابد.»

👈 اگر کسی واقعاً توبه نماید الله تعالی همه ی گناهانش را هر چند بزرگ و زیاد باشند می آمرزد:

💥 «قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَی أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ (۵۳) الزمر»

🔹بگو ای بندگانم که بر خود زیاده روی کرده اند از رحمت خدا نا امید نشوید بیگمان خداوند همه گناهان را می آمرزد، به راستی که او آمرزند ه ی مهربان است.

پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرماید:

💥 إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ یَبْسُطُ یَدَهُ بِاللَّیْلِ لِیَتُوبَ مُسِیءُ النَّهَارِ، وَیَبْسُطُ یَدَهُ بِالنَّهَارِ لِیَتُوبَ مُسِیءُ اللَّیْلِ، حَتَّی تَطْلُعَ الشَّمْسُ مِنْ مَغْرِبِهَا (مسلم ۲۷۶۹)

🔹خداوند عزوجل دستش را در شب می گستراند تا کسی که در روز گناه کرده توبه نماید، و دستش را در روز می گستراند تا کسی که در شب گناه کرده توبه نماید، تا آنکه خورشید از مغرب طلوع کند.

👈 چه بسیار توبه کنندگانی بوده اند که از گناهان زیاد و بزرگی توبه نموده اند و الله تعالی توبه ی آن ها را پذیرفته است.

برادر وخواهر مسلمان!

👈 دراین سلسله ی خیلی مهمِ ﴿قدم بقدم بسوی نور﴾ تمام مراحل تکاملی ایمان را از( الف) تا (یا) جهت تنویر اذهان شما عزیزان در نظر گرفته به رشته ی تحریر آورده ام تا مرجع خوبی برای تمام اقشار جامعه و سیر روحانی فرد فرد شما عزیزان بسوی نور باشد.

👈 با ماباشید و سلسله را تعقیب و به دیگران ترویج کنید.

جزاک الله وخیراً!

ا.ج.ع

ادامـــــــه دارد…..

چهارشنبه اول اپریل ۲۰۱۵

www.facebook.com/meydanestid

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *