د لوی اختر په مناسبت د حق دلاری د کلتوری مرکز پیغام

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

د لوی اختر په مناسبت د حق دلاری کلتوری مرکز او د افغانستان ستراتيژيکی څیړنو مرکز پیغام

 

۲۶/۱۱/۲۰۰۹                                                                 

 

هموطنان ګرامی، خواهران و بردران ! مردم متدین و مسلمان افغانستان السلام علیکم و رحمه الله و برکاته اما بعد:

درنو وطنوالو ورونو او خویندو د افغانستان مسلمان او متدینو خلکو !  السلام علیکم ورحمه وبرکاته!

د لوی خدای جل عزمته له درباره مننه کوو چه مونږ ته یی د د اختر ورځ یی  چه د قربانی او فداکاری در درس او عبرت او خوشحالی، ګذشت او کینی د پاکولو او صداقت ورځی دی مونږ ته ډالیۍ کړی دی.

 

عید اضحی یعنی عید قربانی  يكى از دو اعیاد  بزرگ اسلامى است كه مسلمان مستعد و واجد شرایط  درآن روزه به حج بیت الله الحرام رفته و با تذکیه نفس و صداقت میتواند صفحه کاملا پاک و جدید خویش را مانند یک آغاز نو باز نموده و به زندګی جدید آغاز نمایند. عید با دروس قربانی و آموزش قربانی بهترین و محبوبترین خویش در راه الهی و مقدس درس عبرت و از خود ګذری میدهد. 

در  روايت آمده  است زمانيكه پيامبر اسلام از  مكه  بــه مدنيه  منوره هـــجرت  نمود مــردم آن ديار  در هر سال  دو روز  را  جشن ميگرفتند  پيامبر  اسلام  از مردم مدينه  در مورد  اين دو  جشن  پرسيد  كه چرا در اين روز ها  عيد ميگيرند؟ مردم در جواب گفتند « ما قبل از مشرف شدن به اسلام  اين دو روز  را جشن  معين نموده بوديم ، كه در اين روز به تفريح وخوشحالى مى پرداختيم ».

 پيامبر اسلام فــرمود : « خداوند  در مقابل  ايـــن دو روز  ، دو  روز  ديگـــرى را  كه نسبت  به همچو  جشن ها  فضيلت  وبر تـــرى   بيشترى  دارند  براى  مسلمانان  مقرر  نموده  كه يك روز آن  عيد فطر وروز  ديگر  آن  عيد سعيد اضحى میباشد».

با وجود اینکه میدانیم مردم ما در زندګی پرمشقت و غیر آمن، فقر و تنګ دستی به سر میبرند اما با عزت و همت والای خویش استادګی دارند و در مقابل مظالم و مشاکل دست و پنجه نرم میکنند. الله تعالی در پشت پناه شان باشد( نعم وکیل و نعم المولی).

برماست تا با این فهم درست  و استفاده بهتر خاصتا ازین   روز ها  زندګی خویش آغاز و رسالت خویش را منحیث یک مسلمان رسالت مند ادا نمایم.

پيغمبر اسلام ميفرمايد :  « حاسب نفسك قبل ان تحاسب  فانه  اهون لحسابك غدا »( با خود محاسبه كن قبل از اينكه  با تو محاسبه  صورت  گيرد  . واين عمل  كار بازپرسى  ومحاسبه  ترا آسانتر مى سازد.اصحاب رسول الله صلى الله عليه وسلم هنگامى كه روز عيد  همديگر  را ملاقات  مى كردند  مى گفتند « تقبل  الله  منا ومنكم »

( خداوند  از ما وشما  قبول بگرداند  ) (المحا ملى حسن ) .

مسلمانان جهان و مردم مسلمان در روز های خجسته  عید با ګرفتن درس قربانی و تذکیه نفس و عبادت  به پوشیدن لباس های پاک  و منزه و  با عفوه و ګذشت هم دیګر را در آغوش میکشند و پیروی از  راه رسول الله  و صحابه کرام خواهند کرد.

عید برای مسلمانان عید عفو و ترحم است. عید عید آشتی و برادری است، عید عید کمک به همنوعان و مستمندان است. عید عید ترحم و عطوفت به یتمیان، محتاجان و مستمندان  است. عید عید صدقه و شفقت است.

یکبار دیګر با استفاده ازین روز های خجسته، خیر  و پر برکت  صمیمی ترین تبریکات  خویش را بمناسبت حلول عید سعید فطر خدمت کافه ملت مسلمان و مردم مستضعف جهان تقدیم میدارم واز خداوند  برای همه توفيق بیشتر در خدمت به راه اسلام، تأمین صلح و آرامش و رفاه تمنا میداریم.  

اميد واثق و تمنا داریم ضمن توفيق در عبادات، قابليت و ظرفيت بهره‌گيري از زلال كلام جانبخش الهي  در ايام عید سعید اضحی  در آغوش پر مهر خانواده و با دوستان سپری نموده و از ګزند زمان در آمان باشید.

اميدواريم كه خداوند عليمِ و حكيم، به لطف بيكران خويش امت اسلامي  وملت شریف افغانستان را بيش از پيش در مسير عمل به تعاليم حيات بخش قرآن مجيد و سنت پیامبر  بزرگوار اسلام محمد مصطفی (صلي‌الله‌عليه‌وسلم) قرار داده و از نابساماني‌ها، مشكلات و اختلافات داخلي و توطئه‌هاي خارجي و داخلی  رهایی یافته و در آمن و آمان، سعادت و خوشبختی  زندګی نمایند.

الهی مارا قوت عطا فرما تا به عبادت ذات الهی،اجرای اعمال خیر وخدمت به خلق الله با اخلاص وصداقت بپردازیم.

الهی برای مردم خیر اندیش و مسلمان ما قوت اعطی فرما تا وجایب خویش را کماحقه اداء بدارند.

الهی به برکت این ایام خجسته و میمون ملت ما را قوت ببخش تا با درایت، پختګی سیاسی و دوراندیشی خداوند متعال را حاضر و ناظر دانسته، دست به دست هم داده در راه رفاه وسعادت هموطن و مسلمان خویش تشریک مساعی نمایند.

الهی از ګناهان ما بګذر و ما را هدایت نیکی و خیر کن.

والسلام علی من التبع الهدی

به نمایندګی از: مرکز کلتوری دحق  لاره  و

مر کز مطـالعات سـتراتیژیک افغان

                                                 امـیـن الدین و صلاح الدین  « سعیدی – سعید افغانی»

saidafghani@hotmail.com

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *