فلم هنری جدید ” بین من و تو” به نمایش قرار داده میشود — انجنیر فضل احمد افغان

 

 

فلم هنری جدید " بین من و تو" به نمایش قرار داده میشود.

 

 

ارسالی: انجنیر فضل احمد افغان

مصاحبه کننده: امان معاشر  خبر نگار آزاد

 

خانم برشکی ژورنالست وفلمساز مستعد کشورما است که در کانادا ,و نیویارک آموزش کار مسلکی خود را آموخته ودر خدمت سینمای کشور ما افغانستان عزیز قرار دارد. بخاطر معلومات بیشتر از فلم جدید هنری شان در پای صحبت آنها می نیشینم تا در مورد فعالیتهای هنری شان معلومات همه جانبه بدست آوریم.

 

سوال – نام فلمی که شما مشترکآ با عدۀ یی ازهنرمندان افغان ساخته اید چی است.؟

جواب آقای معاشر! نخست از اینکه به سلسله فعالیت های ارزشمند ژورنالیستی خود بار دیگر بنابر عشق سرشاری که به فرهنگ افغانی دارید لطف فرمودید که با من مصاحبه فرمایید صمیمانه تشکر و اینک بجواب  سوالات شما میپردازم.

نام فلم مورد بحث که در بیست قسمت مسلسل بشکل یک سیریال آموزشی ترتیب گردیده " بین من و تو" میباشد.

 

سوال– نام فلم شما واقعآ نام با مسمی است انگیزه ی انتخاب تان چیست.؟

جواب– هدف من بحیث نویسنده داستان فلم این بود که در مجموع در لابلای صحنه های مختلف در این فلم که دو برادر پیش میبرند طرزهای تفاوت  دید بین دو شخص را چه هردو مرد, یا  زن و مرد, از یک قوم و یا چند قوم و یا یکی از شرق و دیگری از غرب باشند در حل قضایا تمثیل شود که در این فلم از یک گروپ مردها وزنهای با استعداد و توانا از اقوام مختلف اند که با اشتراک در صحنه های مختلف طرزهای دید دو برادر را بشکل تمثیل کرده اند که یکی در افغانستان و دیگری در خارج از افغانستان ( شرق و غرب ) تحصیلات عالی عدلی و قضائی را آموخته اند و در محاکم فامیلی, مدنی و جنائی افغانستان یکی بحیث مدعی العموم به نمایندگی از دولت و دومی بحیث وکیل مدافع مستقل به نمایندگی مؤکلین  خود در مقابل یکدیگر قرار میگیرند و دفاع میکنند , بالآخره علی الرغم اختلافات جدی شرقی و غربی بودنشان در دید و قضاوت به یک واقعیت تلخ فامیلی خود که مادر و یک پسر اطلاع دارند و پسر دومی از موضوع اگاهی ندارد اما مادر بنابر شفقت مادری نمیخواهد پسر دومی را از قضایا مطلع سازد بالآخره در جریان پیشبرد موضوع حاضرین صحنه در قسمتهای مختلف آهسته آهسته به مطلب پی میبرند. که من نمیخواهم در این فرصت به جزئیات موضوع بحث کنم. البته انشاءالله درلابلای نمایش فلم دیده خواهد شد که علی الرغم دخیل بودن دست زورمند و زردار در قضایا،  موضوع چه نوع حل و به چه نتیجه خواهد رسید.

سوال- شما از کدام مدت بدینسو اقدام عملی بر ساختن این فلم نموده اید و چه وقت به نمایش گذاشته خواهد شد.؟

جواب- کار این نمایشنامه یا فلم  از ماۀ مارچ سال جاری آغاز و در مدت هفت ماه تکمیل گردید که انشاالله در جنوری سال آینده در تلویزونهای افغانستان به نمایش گذاشته خواهد شد. اما نباید فراموش کرد که ما ازآغاز فلم  درافغانستان حرف میزنیم لهذا ممکن پیشتر و یا دیرتر از وقت معین به نشر برسد.

 

سوال– همکاران شما در فلم کدام اشخاص اند ؟

جواب– من شخصآ نویسنده تمام بیست قسمت  فلم  مسلسل(سریال) "بین من و تو" میباشم. با ید متذکر شد که درابتدا وقتی فلمساز ورزیده آقای احمد علمی با من در ارتباط  نوشتن و ساختن یک فلم  تماس گرفتند من چیز دیگری در سر داشتم. اما وقتی در صنف (یوگه) بودم دفعتآ نوشتن فلم " بین من و تو" در فکرم خطور کرد که از یکطرف نوشتن آن  برایم بسیار آسان و کارش برای ما علی الرغم مشکلات  آموزنده بود و از جانب دیگر تآثیرات اجتماعی آن برمردم افغانستان در سطح فامیلی و ملی مفید و مؤثر دیده می شد لهذا موضوع را پیشنهاد کردم که از طرف محترم آقای احمد علمی نیز پزیرفته شد.  

 

سوالفلمساز(دایریکتور)کی است؟

جواب سوال دلچسپ است. چنانچه قبلآ عرض شد که فلم  دارای بیست قسمت میباشد. با درک اینکه یک پروژه بزرگ است و از جانب دیگر من بحیث افغان کانادائی متأسفانه نوشتن و خواندن فارسی دری,همچنان رسم ورواجهای مختلف افغانستان را نمیدانستم و نیز به مقررات امنیتی شهرکابل معلومات دقیق نداشتم لهذا تصمیم بر این شد که کار را در دو قسمت انجام دهم  یعنی در ده قسمت اولی بحیث فلمساز نیز با آقای احمد علمی که فلمساز بسیار ورزیده اند و برادرشان آقای حامد علمی که فلمبردار ماهر اند مشترکآ کار نمایم و ده قسمت دومی را چون من بیشتر تحمل دوری از فامیلم را در کابل نداشتم لهذا بعد از بازگشت من به کانادا فلمسازی آنرا آقای احمد علمی به تنهائی با حامد علمی که دایرکتر فلمبرداری  بود بشکل بسیار عالی تکمیل نمایند و من کما فی السابق از کانادا به نوشتن نقش نویسی و انتخاب بازیگران به کار خود الی تکمیل  فلم دوام بدهم. و  نیز باید متذکر شد که ما در مجموع  گروپ FKH Media  ثابت ساختیم  که یک زن و یک مرد از دو قوم مختلف( پشتون و هزاره) علی الرغم تربیه شان در دو جامعه مختلف یعنی شرق و غرب و دیدهای متفاوت میتوانند بحیث یک افغان واحد  چون خواهر با برادر کارها و پروژه های بزرگ را برای انکشاف وارتقای کشور درفضای صمیمیت و دوستی  پیش ببرند.

 

سوال– کی ها بحیث بازیگران در فلم به حیث افراد مسلکی و غیر مسلکی کار می نمودند.؟

جواب– در این قسمت باید عرض شود که انتخاب بازیگران فلم که من مسؤول آن بودم بسیار مشکل بود اما خوشبختانه من با گروپ FKH Media  و همکار شان آقای ذاکر حسین بازیگران را برای فلم انتخاب نمودیم .

مشکل عمده یافتن هنرمند از طبقه نسوان بود چه اکثر فامیلها مخالف  اشتراک خانمها و یا دختران خود در فلم بودند و آناینکه علاقمند در کار فلم بودند متأسفانه بیسواد و خواندن و نوشتن را یاد نداشتند. تا بالاخره در اثر ارتباطات افغانهای داخل و خارج کشور هنرمند نهایت ماهر و مشهور افغان ما محترمه خانم میمونه (گلناز) که در سالهای 1970م ستاره سینمای افغانستان بود مجددآ بعد از سی سال به تلویزون افغان برگشت. محترمه میمونه گلناز بنام مادر خودم یعنی زهرا نقش مادر دو پسر را یکی آقای روح الله ظهوری که تحصیلات عالی خود را در افغانستان تکمیل نموده بنام اکمل خالقیار در نقش مدعی العموم و دیگری آقای سلیمان سنگر که تحصیلات عالی خود را در غرب تکمیل نموده بنام نور خالقیار در نقش وکیل دعوای شخصی بازی کرده که هردو برادران حیثیت بازیگران  اصلی را در فلم بنام اینکه یکی در داخل و دیگری در خارج تحصیل کرده اند دارند. همچنان بازیگران( اکتورهای) ورزیده ,پیشتاز و زیبای دیگری چون محترمه سحر پرنیان به نام عایشه جمالزاده در نقش ژورنالست محترمه فضه رضایی بنام مریم در نفش وکیل دعوا نیز رول بسیار مهم در فلم بازی کرده اند باید متذکر شد که در مجموع هریکی از بازیگران فلم نقش های خود را بشکل بسیار عالی و مؤفقانه پیش بردند که من به وجود هریک افتخار و آرزوی مؤفقیتهای مزید شان را میکنم. باید  متذکر شد که من بسیار علاقه داشتم که در محاکم فامیلی , مدنی و جنائی دو خانم را بحیث قاضی داشته باشم که متأسفانه مؤفق شده نتوانستم فقط یک زن را بحیث قاضی برای محاکمه فامیلی پیدا نمودم. 

 

سوال– فلم "بین من و تو" در کجا تکمیل گردیده؟

جواباین فلم در کابل به همکاری و نظارت مستقیم FKH Media به تصویر درآمده  باید یاد آور شد  که  کمپنی متذکره با داشتن اشخاص مسلکی, سامان و آلات مجهز فلمبرادرای عصری یگانه مؤسسۀ است که ازعهده چنین کار مهم و بزرگ برآمده میتواند.خوشبختانه من هنوزهم با این مؤسسه در نوشتن و ترتیب یک سریال یعنی  درامۀ دیگری رادیوئی نیز همکاری دارم . در واقعیت امرمن با کارکنان این مؤسسه در زمانی که فلمبرداری داکومینتری برقع (چادری) را که تمویل آن  از طرف مؤسسات ذیل.

National Film Board of Canada and Canada Arts Council, as well BC Arts Council.

 صورت گرفته و خوشتختانه در وهله ای اولی جائزه Superchannel Documentary Award   را از آن خود ساخته. در کابل شناسائی و تفاهم خوبی حاصل و با همکاری بیشترآنها در تکمیل پروژه " بین من و تو" نیز مؤفق گردیدم.

 

سوال– این فلم بار نخست در کجاها به نمایش گذاشته می شود؟

جواب– فلم در نشرات تلویزونهای داخل افغانستان به نمایش  گذاشته میشود.

 

سوال– تمویل مصارف ساختمان این فلم از کدام منابع  صورت گرفته؟

جواب– مصارف فلم  از طریق کمپنی FKH Media   که در فوق از آن نام بردم پرداخته میشود.

 

سوال– بیاد دارم در جشنوارۀ بین المللی  فیلم های مستند که در شهر ونکوور کانادا برگزار گردیده بود روز پانزدهم ماه می 2009 شما  با فلم مستند خود بنام" اعاده حقوق زنان افغانستان"  اشتراک نموده و با درخشش بسیار عالی توجه  بینندگان را جلب نموده بودید. فیلم مستند شما بنام" اعاده حقوق زنان افغانستان" بعدا در کجا ها به نمایش گذاشه شد؟ و خلاصه سرنوشت ان فلم چی شد؟ در مورد معلومات بیشتر بدهید. 

جواب-آقای معاشر سوال خوبی را مطرح فرمودید. باید عرض شد که فلم مستند من که تحت عنوان "اعاده حقوق زنان افغانستان" بود خوشبختانه در جشنوارهای مختلف در سراسری کانادا به نمایش گذاشته شد و مهمتر ازهمه که در   Marda Justice Loop Festival.    راه پیدا کرد چه این جشنواره بالاخص برای دفاع از قانون و زشت نشاندادن  بد رفتاریها  در جهان بود که راه یافتن فلم من در آن جشنواره برای من افتخار یزرگ است. و نیز باید متذکر شد که هدف فلم "اعاده حقوق زنان افغانستان" یک فلم تربیوی برای تلویزیونها بود که از طریق کمپنیهای بنامهای ذیل.

Moving Images in Vancouver     و  TPI

به سراسر جهان برای نمایش در تلویزیونها توزیع گردیده . اما در افغانستان تا حال به نمایش گذاشته  نشده است. ای کاش نشانداده میشد. من فکر میکنم  که بنا بر نا مساعد بودن شرایط تا حال در افغانستان نشان داده نشده.در آینده ممکن نشانداده شود.

 

سوال– خانم برشکی احمد در اخیر چه پیامی به هموطنان دارید؟

جواب– آقای معاشر ممنون از شما که با قبول زحمت این مصاحبه را با من انجام دادید.

  پیام من به هموطنان عزیز در داکیومنتری قبلی  من " مبارزه کنید در راۀ اعاده حقوق قانونی خود "  پیام من در فلم برقع (چادری) " مبارزه کنید در راۀ  حقوق انسانی خود". پیام من در سریال رادیوئی  آینده  " مبارزه کنید در راۀ حصول حق قانونی  و ارزشهای انسانی خود" هدف عمده من تنویر افغانها است که هویت خود را به امید وحدت , همزیستی و همنوعی بشناسند. من میخواهم افغانها با درک حقوق حقه خود با استفاده از فرصت داده شده از حقوق قانونی خود دفاع کنند. من بسیار مسرت دارم که برایم در پروژه یا فلم " بین من و تو" موقع مساعد شد که با مردان وزنان هموطن  پشتون, تاجک, هزاره و اوزبک , سنی و شیعه مشترکآ کار  بسیار زیبا را با پیام قوی انجام دادیم که امید افغانها از آن مستفید و به جهانیان نشان بدهند که کشورما علی الرغم مشکلات عدیده انکشاف میکند و به پیش میرود. من به آینده خوب ژورنالزم, تلویزون, فلم و افغانستان آزاد و مترقی  امیدوار میباشم. من منتظرم  که بینندگان هموطنم درآغاز 2012م فلم را در تلویزونهای خود تماشا کنند وبا آموزش از فلم چون ما بدون درنظرداشت اختلافات با یک مشت آهنینی و حدت و همبستگی  کشور عزیز خود را بطرف ترقی و تعالی به خوشی پیشبرند.

خانم برشکی احمد تشکر از اینکه حاضر شدید بخاطر اگاهی علاقمندان معلو مات دادید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *