گردش ایام و گردش ثروث ، قدرت ، مقام و حالت — الحاج احمد فرید عارفی

 

 

گردش ایام و گردش ثروث ، قدرت ، مقام و حالت

 

 

الحاج احمد فرید عارفی

 

 

تِلْكَ الْأَیَّامُ نُدَاوِلُهَا بَینْ‏َ النَّاسِ وَ لِیَعْلَمَ اللَّهُ الَّذِینَ ءَامَنُواْ … وَ لِیُمَحِّصَ اللَّهُ الَّذِینَ ءَامَنُواْ وَ یَمْحَقَ الْكَفِرِینَ(140و 141- آل عمران)

 

در این آیات به چند حکمت از اسرار گردش ایام و دست به دست شدن نام و نشانها، پست و مقام ها اشاره شده است :

یکی اینکه سره از ناسره مشخص شود.

دوم آنکه گوهر وجود مردان خدا از ناخالصی ها پاک شده و عیارش بالا رود.

سوم اینکه بی خدایان به تدریج نابود شوند.

 

 برای همین فرمود: ما این روزهاىِ پیروزى و ناكامى‏ را‏ در میان مردم مى‏گردانیم تا خدا كسانى را كه از روى حقیقت و خلوص ایمان آورده‏اند، مشخص كند … و نیز این پیروزى‏ها و ناكامى‏ها براى آن است كه كسانى را كه از روى حقیقت‏، ایمان آورده‏اند از عیوب و آلودگى‏ها پاك كند و كافران را به تدریج نابود نماید.

هر كارى كه در این جهان از انسان سر می زند آثار وسیع و گسترده‏اى در روح انسان باقى گذاشته و کم کم چهره جان او را صورتگری می کند. درک این تغییرات در دنیا برای اکثر مردم امری ناممكن است؛ ولى در قیامت که روز ظهور حق و حقیقت و آشکار شدن باطن افراد است. آن واقعیت نهفته در جان که در حقیقت چهره واقعی جان انسانهاست رونمایی شده و پدیدار می گردد.

 

پس از خواهر و ای برادر عزیزم!

زمانی که من و تو خوب میدانیم که این همه قدرت ها، زرق و برق ها ، شان و شوکت ها و مقام های دروغین دنیا ، زود گذر ، موقتی و فنا پزیر بوده و گردش آنها از یک دست به دست دیگر جزء سنت الهی بوده و هیچ چیزی دایمی نمانده و همیشگی نیست ،

 

 پس چرا بدانها دل بست ؟  

چرا بدانها مغرور گشت؟  

و چرا همه چیز خویش را در پای آنها باخت؟

  

عارفی

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *