سازمان عفو بین الملل — محمد عزیز عزیزی

 

سازمان عفو بین الملل

ارسالی: محمد عزیز عزیزی

سایت خبری و تحلیلی سنى نيوز

در گزارش سالانه سازمان عفو بين‌الملل، بار ديگر به جنايات جنگي رژيم‌صهيونيستي در طول جنگ 22 روزه و همچنين محاصر همه‌جانبه غزه اشاره و اين رژيم به عنوان جنايتكار جنگي معرفي شده است.

به گزارش روزنامه عبري زبان "يديعوت آحارونوت "، در گزارش سالانه سازمان عفو بين‌الملل كه روز گذشته منتشر شد، اسرائيل بار ديگر به دليل جنگ غزه به عنوان جنايتكار جنگي معرفي شده است.

در اين گزارش 430 صفحه‌اي درباره رژيم‌صهيونيستي آمده است: نيروهاي اسرائيلي در جنگ 22 روزه عليه غزه مرتكب جنايات جنگي و همچنين نقض جدي قوانين بين‌المللي عليه بشريت شده‌اند.

در قسمت ديگري از اين گزارش آمده است: اسرائيل علاوه بر جنايات جنگي در اين جنگ، بدون هيچ‌گونه ملاحظه‌ و تناسبي مردم غير نظامي را هدف گلوله قرار داده است، به نيروهاي پزشكي حمله كرده، از غير نظاميان به عنوان سپر دفاعي استفاده كرده است و بدون هيچ ملاحظه‌اي در مناطق مسكوني پرجمعيت از تسليحاتي استفاده كرده است كه در آن فسفر سفيد بكار رفته است.

در اين گزارش همچنين به جنايات اين رژيم به بعد از جنگ غزه اشاره شده است و از آن به عنوان محاصره غير قانوني نواره غزه نام برده شده و آمده است: اسرائيل با محاصره نظامي و غير قانوني نوار غزه، به طور مؤثر يك و نيم ميليون انسان را در يك زندان قرار داه‌است و سبب يك بحران انساني در منطقه شده است.

اين گزارش همچنين به عدم اجازه براي ورود كمك‌هاي بشر دوستانه و بين المللي به نوار غزه اشاره كرد و مي‌نويسد: اسرائيل با وجود جنايات جنگي در جنگ غزه، از ورود كمك‌هاي بشر دوستانه و بين‌المللي به اين منطقه ممانعت مي‌كند و از سوي ديگر، اجازه خروج بيماران در شرايط اورژانسي از اين منطقه براي درمان در ساير مناطق را هم صادر نمي‌كند و تا كنون چندين نفر به هم همين دليل جان خود را از دست داده‌اند.

در اين گزارش درباره ربودن و زنداني كردن فلسطينيان و شكنجه اين افراد در زندان‌هاي رژيم‌صهيونيستي آمده است: اسرائيل بدون برگزاري دادگاه محاكمه فلسطينيان را زنداني كرده و آنها را در زندان شكنجه مي‌كند.

در قسمت ديگري از اين گزارش آمده است: اسرائيل به زور مردم فلسطين را از خانه‌هاي خود بيرون مي‌كند و خانه آنها را ويران كرده و مالكيت فلسطينيان در كرانه باختري و بيت‌المقدس را به زور سلب مي‌كند.

رژيم صهيونيستي از 27دسامبر سال 2008 تا 18 ژانويه 2009 ميلادي به مدت 22 روز نوار غزه را آماج حملات خود قرار داد كه در جريان آن بيش از يكهزار و 450 فلسطيني شهيد و پنج هزار و 500 نفر ديگر زخمي شدند و سه ميليارد دلار به ساختار زيربنايي اين منطقه زيان وارد شد.

رژيم صهيونيستي از سه سال پيش تاكنون با اعمال محاصره عليه نوار غزه گذرگاه‌هاي اين منطقه را به روي فلسطينيان بسته است. دولت مصر نيز با وجود درخواست‌هاي مكرر مردم كشورهاي عربي و اسلامي، از بازگشايي دائم گذرگاه رفح به عنوان تنها گذرگاه ارتباطي فلسطينيان با جهان خارج خودداري مي‌كند.

از سوي ديگر، دولت مصر درحال احداث ديواري فولادي با همكاري آمريكا در مرز خود با نوار غزه است كه اين ديوار با عمق بيش از 20 تا 30 متر در زير زمين ساخته مي‌شود و 9 تا 10 كيلومتر نيز طول دارد

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *