ده سرباز فرانسه در شرق کابل کشته شدند

 

 

۱۰ سرباز فرانسه در شرق کابل کشته شدند

 

دفتر رییس جمهور فرانسه تایید کرده است که 10 سرباز فرانسوی در یک حمله شورشیان مربوط به گروه طالبان در شرق کابل، پایتخت افغانستان کشته شده اند.

در این درگیری که در منطقه سروبی در حدود پنجاه کیلومتری شرق کابل صورت گرفت، بیست و یک سرباز دیگر فرانسوی زخمی شدند.

ناتو می گوید درگیری زمانی آغاز شد که یک کاروان گشت امنیتی این نیروها مورد حمله شورشیان قرار گرفت.

این سنگین ترین تلفات سربازان فرانسوی در یک حمله واحد در افغانستان، از زمان حضور نیروهای بین المللی در این کشور برای مبارزه با طالبان بوده است.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه گفته است که قرار است نیکولا سارکوزی، رییس جمهور فرانسه بزودی به افغانستان برود.

آقای سارکوزی در یک اعلامیه گفته است که این سفر، نشان حمایت او از سربازان کشورش در افغانستان است.

سربازان فرانسوی که در این درگیری کشته شدند، مربوط نیروهای بین المللی یاری امنیتی – آیساف – بوده اند.

فرانسه سه هزار سرباز در افغانستان دارد و این سربازان اخیرا مسئولیت تامین امنیت پایتخت افغانستان را که منطقه سروبی را نیز شامل می شود، برعهده گرفتند.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده که تلفات تازه، تعداد سربازان فرانسوی را که در افغانستان از سال 2002 تا حالا کشته شده اند، به بیست و چهار نفر افزایش داد.

یک مسئول امنیتی در افغانستان به بی بی سی گفت که سربازان فرانسوی، از چندین جهت در منطقه سروبی مورد حمله قرار گرفتند.

 

تدابیر شدید امنیتی:

در درگیری زمانی صورت می گیرد که کابل، از دو روز گذشته به این سو به دلیل تجلیل از هشتاد و نهمین سالروز استقلال این کشور، تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد.

هزاران سرباز و پلیس افغان در خیابانهای کابل مستقر شده اند و وسایط نقلیه را بازرسی می کنند.

با این همه، بامداد امروز (سه شنبه، 29 اسد/مرداد) دو راکت به نزدیکی پایگاه ناتو در شهر کابل برخورد کرد که از تلفات و خسارات احتمالی ناشی از آن گزارشی منتشر نشده است.

در عین حال، در ولایت خوست، در شرق افغانستان، پس از آنکه یک گروه شش نفری بمبگذاران انتحاری به یک پایگاه نیروهای ناتو حمله کردند، درگیری سختی میان شورشیان و نیروهای افغان و خارجی در گرفت.

مقامات افغان می گویند گروه حدود سی نفری شورشیان مسلح با حمایت این بمبگذاران تلاش کردند پایگاه ناتو را در خوست در هم بکوبند اما ناتو گفت که تعداد مهاجمان، کمتر از این بوده است.

روز گذشته نیز یک حمله انتحاری در خوست ده غیرنظامی را کشت و حدود پانزده نفر دیگر را زخمی کرد و نیروهای امنیتی گفتند که دقایقی پس از این حمله، از وقوع حمله انتحاری دوم در همین محل جلوگیری کردند.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *