انتخاب مجدد کرزی مبنای قانونی ندارد

 

انتخاب مجدد کرزی مبنای قانونی ندارد

 

شبکۀ خبرگزاری صدای افغان

داکتر عبدالله عبدالله، فیصله دو روز قبل کمیسیون مستقل انتخابات را غیرقانونی خواند.
آقای عبدالله امروز در یک کنفرانس خبری گفت: اعلام کرزی به عنوان رئیس جمهور از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، اساس قانونی ندارد و مشروعیت ندارد.
اما وی تصریح کرد: هرگاه کمیسیون مستقل انتخابات حامد کرزی را برنده اعلام نمی کرد، بر اساس فرمایش این تصمیم از سوی دادگاه عالی اتخاذ می شد.
وی می گوید در صورت که شرایط او پذیرفته می شد و دور دوم انتخابات برگزار می شد، نتیجه برآمده از این انتخابات را می پذیرفت و همچنین نظام برآمده از این انتخابات نیز مشروعیت خود را حاصل می کرد.
اما آقای عبدالله گفت که حرکت خود را در مسیر ایجاد تغییر و امید برای مردم افغانستان ادامه می دهد.
آقای عبدالله می افزاید: "این پایان حرکت تغییر و امید نیست، آغاز نو است، پروسه انتخابات با تصمیم کمیسیون انتخابات پایان یافت، اما فعالیت و کارمن در راستای کوشش برای نظام گرایی و قانونمندی در کشور و شفافیت در عملکرد نظام از همین زمان مبارزه درچاچوب قانون آغاز خواهد شد".
آقای عبدالله خاطر نشان ساخت که اهداف ایجاد نظام مردمی، قانونمداری، داشتن یک نظام عدلی و قضایی مستقل، تفکیک قوای ثلاثه، تقویت احزاب و نهادهای جامعه مدنی و اصلاح کمیسیون مستقل انتخابات را با تعهد استوارتر از گذشته ادامه می دهد.
آقای عبدالله همچنین از مردم خواست تا با حوصله مندی و قانونمداری رفتار
نند و از هیچ وسیله ی غیرقانونی در راستای تامین اهداف شان استفاده نکنند و به گفته آقای عبدالله "بگذارید یک نمونه قانون شکنی مانند تصمیم دو روز قبل وجود داشته باشد".
وی همچنین تاکید کرد تا زمانی که یک حکومت موثر که حمایت مردم را با خود
داشته باشد، در کشور وجود نداشته باشد، کمک های جامعه جهانی نیز نمی
تواند موثر باشد.
این درحالیست که حامد کرزی وداکتر عبدالله دو رقیب دور دوم انتخابات بودند، اما پس از اینکه شرایط آقای عبدالله از سوی رئیس جمهورکرزی پذیرفته نشد، آقای عبدالله اعلام کرد که در دور دوم انتخابات شرکت نمی کند.
پس از آن تنها حامد کرزی به عنوان نامزد در دور دوم باقی ماند و کمیسیون مستقل انتخابات نیز دو روز قبل حامد کرزی را رئیس جمهور اعلام کرد.
در حالی آقای عبدالله فیصله کمیسیون مستقل انتخابات را غیرقانونی می خواند که رئیس جمهور کرزی روز گذشته از این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات استقبال کرد و این فیصله را قانونی خواند

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *