حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اعلام شد

 

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اعلام شد

 

بی بی سی فارسی

 

کمیسیون انتخابات افغانستان حامد کرزی را برنده دومین انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرده است.

این تصمیم در حالی اعلام شد که مقامات این کمیسیون گفتند دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان برگزار نمی شود.

روز گذشته عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در اعتراض به برآورده نشدن شرایطش، از شرکت در انتخابات منصرف شد.

آقای عبدالله خواستار برکناری مقامات ارشد کمیسیون انتخابات به دلیل جانبداری از حامد کرزی در انتخابات بود.

دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در بیستم آگوست، به دلیل تقلب در آن به پیروزی هیچ یک از نامزدهای انتخابات منجر نشد و انتخابات میان دو نامزد پیشتاز – عبدالله و کرزی – به دور دوم رفت.

عزیز الله لودین، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل اعلام کرد که به دلیل انصراف آقای عبدالله از شرکت در دور دوم انتخابات، حامد کرزی، تنها نامزد دور دوم انتخابات را برنده اعلام می کند.

آقای لودین گفت: "ما حامد کرزی را برنده اعلام می کنیم، چون اکثریت آرا را در دور اول انتخابات بدست آورده و تنها نامزد برای دور دوم انتخابات است."

او گفت که این مسئله از یک سو خطر "حوادث ناگوار" امنیتی را در روز انتخابات از بین می برد و از سوی مردم افغانستان را از انتظار طولانی برای تعیین رئیس جمهوری بیرون می کشد.

مشروعیت؟

پس از حدود دو ماه بررسی ادعاهای تقلب در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی بخشی از آرای انتخابات را باطل اعلام کرد. به این اساس، آرای آقای کرزی که در نتایج ابتدایی حدود پنجاه و پنج درصد بود، زیر پنجاه درصد رفت.

رامین انوری، خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید، یکی از دلایل اصلی برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، مشروعیت دادن به این روند بود، اما او می گوید، حالا سوال اصلی این است که دوره پنج ساله ریاست جمهوری آقای کرزی از مشروعیت لازم برخوردار خواهد بود؟

حامد کرزی در حالی برنده دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام می شود که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ساعاتی پیش در یک سفر از قبل اعلام ناشده وارد کابل شده و با آقایان کرزی و عبدالله دیدار کرده است.

آگاهان مسایل سیاسی می گویند، بعید نیست که آقای بان در این دیدار توافق آقای عبدالله را برای اعلام چنین تصمیمی گرفته باشد.

ظرف روزهای اخیر، دیدارهای زیادی در کابل صورت گرفته تا به روند جنجال برانگیز انتخابات این کشور، در مطابقت با قوانین افغانستان پایان داده شود.

از یک طرف پیروزی آقای کرزی مردم افغانستان را از یک انتظار طولانی بیرون کشید، اما از سوی دیگر این نگرانی با قوت خود باقی است که واکنش هواداران عبدالله عبدالله به این تصمیم چه خواهد بود.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *