حملات یازده سپتامیر را چه کسی انجام داده است؟ — خان عزيزی

 

حملات یازده سپتامیر را چه کسی انجام داده است؟

 

نوشتۀ: خان عزيزی

 

 

«لوموند» روزنامه مشهور عصر پاریس روز یازدهم سپتامبر قسمتی ازنتایج نظر سنجی را نشر نموده که  جالب و حایز اهمیت است .

بر اساس این نظر سنجی که توسط دانشگاه معتبر ماریلاند امریکا از تاریخ پانزده جولای الی 31 اگست روی    16063 شخص در هفده کشور جهان انجام گرفته, نتایج بدست آمده نشان میدهد که افکار بین المللی تاهنوز هم به این باورندارند که حملات انتحاری یازده سپتامبرتوسط  شبکه القاعده صورت گرفته باشد.

 

 

فقط در9 کشور که تحقیق صورت گرفته اکثریت مردم به این باورند که سازمان القاعده مسوول حملات یازده سپتامبر است.    

در مجموع ,  46٪  آنها نام شبکه القاعده را , 15% حکومت ایالات متحده امریکا را , 7% اسرایل را و 7% یک جهت دیگر را مسوول این حوادث میدانند. یک چهارم شرکت کنندگان اظهار داشتند که نمیدانند در عقب این حوادث چه کسی نهفته است.

 

در اروپا,  56% مردم در بریطانیا وایطالیا , 63 % مردم  در فرانسه  و آلمان (…؟) نام القاعده را ذکر نموده اند .اما در عین حال 23% درآلمان و 15% در ایتالیا نام حکومت ایالات متحده امریکا را بعنوان عامل این حوادث یاد آور شده اند.

درکشور های  شرق میانه , اکثرمردم  شبکه القاعده را مسوول این حوادث ندانسته , بللکه نام اسرایل را متذکر شده اند. مثلا در مصر43% در اردن 31% و در فلسطین 19% دولت اسرایل را عامل اصلی این حوادث دانسته اند.  اما 36% ترکها و 27% فلسطینی ها دولت امریکا را مسوول این حملات معرفی داشتند.

 

30% در مکسیک گفته اند که حکومت امریکا عامل این حوادث بوده اما 33% آنها باور دارند که شبکه القاعده  این عمل را انجام داده است. یگانه کشورهای که با اکثریت , نام القاعده را تذکر داده اند کینیا (77%) و نایجریا (71%) هستند.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *