روز استرداد استقلال مبارک باد — ستار افغان

 

روز استرداد استقلال مبارک باد

 

 

         تو ای هموطن امروز با خانواده ات میبالی که از روز استقلال و آزادی کشورت تجلیل به عمل می آوری، از روزی که هزاران هموطنت جانهای شیرین خود را در برابر تجاوز انگلیسها فدا کردند تا استقلال کشورت را به دست آوردند و هزاران هموطن دیگرت هم بعد از حصول استقلال فدای توطئه ها و دسایس شوم دشمنان آزادی و استقلال کشورت شدند.

        بلی، روز استقلال! نودمین سالگرد استرداد استقلال کشور را در نخست به تمامی هموطنان در داخل و خارج کشور از صمیم قلب تبریک گفته و آرزو میکنم که مردم افغانستان با درک واقعیت های عینی جامعه و نیازمندی های خویش که همانا تامین صلح و صفا است کوشا بوده و نگذارند که این دستاوردهای اخیر در کشور قربانی اهداف شوم دشمنان شان قرار گیرد، که اولین گام استوار در این راه اشتراک و رای دادن در انتخابات است. با سهمگیری فعالانه به جهان نشان دهید که افغانها دارای فرهنگ عالی بوده، همانگونه که بینش آزادی خواهی از خود دارند، موضوع انتخابات، جرگه ها و مشوره پدیده جدیدی در این کشور نبوده بکله جزی از فرهنگ مردم ما به حساب میآید.

     بلی، درست استقلال سياسي افغانستان محصول و ثمره قريب به يك قرن مبارزات قهمرانانه و مقاومت جان بازانه فرزندان اين مرز بوم است كه در نتيجة جان فشاني هاي هزران شهيد گمنام اين سرزمين بدست آمده است. در اثر همين مقاومت و مبارزات بود كه ملت ما به تمام جوامع تحت سيطره و در بند بهترين نمونه والگوي آزاد منشي و عشق به ميهن و استقلال ثابت شده است.

  نود سال قبل از امروز شاه امان الله خان پس از وفات پدرش در خطابه خویش به مردم چنین گفت: «من این تاج را بخاطر آزادی های داخلی و خارجی بر سر می نهم، من امیدوارم تا شما مردم شریف مرا درین راه کمک نمایید». طوریکه آشکار است انگلیسها 3 بار به خاک ما لشکر کشی نمودند و سر انجام پس از جنگهای نابرابر که استعمار بریتانیا به منظور تحکیم سلطه خویش بر کشور ما تحمیل کرد، هرگز موفق به باداری دوامدار درین سرزمین نشده اند. تاریخ افغانستان مبین این واقعیت است که افغانها عاشق آزادی هستند و بخاطر آن پیوسته و بلاوقفه، ایثار و جانفشانی کرده اند و این امر باعث ان شده تا مطالب دیگر به حاشیه رانده شود. این ملت غیور  و سربلند غلامی کسی را نپذیرفته و سر تعظیم به کسی فرو نیاورده است.

 

       برای نسل جوان استقلال طلب افغانستان که همین اکنون در سراسر کشور آزادی و عدالت را شعار می دهند، این روز که توسط غازی امان الله خان علم برداری و اعلان گردید، یک روز بزرگ ملی و جشن ملی به حساب می آید. جوهر استقلال خواهی رهائی از اسارت و برده گی است و جنبشهای استقلال طلبانهء تاریخ پیوسته از تسلط استعمارگران و از امر و نهی شان به تنگ آمده و خواهان آزدای و حاکم بر سر نوشت خود میشوند. پس اگر به بهانهء استقلال {آزادی} نفی و محدود شود غرض اصلی استقلال خواهی نفی شده است، در نتیجه آزادی هرگز تابع متغیری از استقلال نمی تواند باشد. ولی بر خلاف در صورت پذیرفتنی و ممکن است که دولت خارجی و یا سازمان ملل از راه های مشروع بین المللی جامعه را برای خروج از اسارت و برده گی در برابر دولت مستبد کمک و پشتیبانی نماید.

         در این مرحله تاریخی حساس باید سلیقه ها، خط های فکری سیاسی، ایدیالوژیکی و دیگر امراض مهلک را به منظور صلح و صفا و استفاده از کمک های بین المللی کنار بگذارید و خود خواهی ها و خود بزرگ بینی ها را قربانی مصالح و منافع افغانستان کنید. بیائید به پاس حرمت روح پاک شهیدان راه آزادی، استتقلال و رفاه کشور و پرچمدار استرداد استقلال کشور شاه امان الله خان، شهدای مقاومت و …  به اعتقاد کامل به تمامیت ارضی کشور و استقلال همه جانبهء آن، حقوق انسانی و قومی، مردم افغانستان را در همه مناطق و ولایات کشور به دیده احترام و تکریم بنگریم و آداب و رسوم و لهجه های هر قوم و تبار را چون شاخه های پربار درخت کهن بنیاد فرهنگ و تمدن افغانستان به حساب آوریم و در پاسداری از آن در مسیر آمیزش و یگانگی ملت سرفراز افغانستان و بالنده گی کشور تلاش نمائیم و با باور مندی به این شعار پناه ناپذیر که هرنقطه خاک افغانستان خانه هر افغان است و میراث فرهنگی و تمدنی و اقتصادی کشور را از آن همه مردم این مرز و بوم بدانیم. تبلیغت شوم دشمنان وطن و وحدت ملی که گاه و بیگاه اینجا و آنجا زمزمه میشود، را محکوم نمائیم و به حکم تاریخ و رسم پر بار افغانها با همه مردم آزدایخواه و استقلال طلب افغانستان در بوجود آوردن آیندۀ درخشان و ایفای دین خویش تلاش نمائیم .

 

با احترام

ستار "افغان"

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *