مردان بزرگ با رویاهای بزرگ!

بسم الله الرحمن الرحیم

 

مردان بزرگ با رویاهای بزرگ!

نوشتۀ: انجنیر محمد نذیر تنویر، هالند

m.nazir.tanwir

به مناسبت افتتاح بزرگترین مسجد استانبول «Çamlıca Camii»

Istanbul Mosque

بلی! مردان بزرگ، بزرگ می اندیشند؛

نه اینکه می اندیشند، بلکه آنرا نیز بیان میدارند؛

و بیان ایشان در سخنرانی های تهی خلاصه نگشته، در عمل نیز تجلی می یابد؛

تجلی یکه مردم هر لحظه شاهد جد و جهدش هستند، و فضای استانبول را، نیروی عظیم کاری، شب و روز رقم زده است.

چنین است بزرگ مردان و چنین است وعده های راستین!

پروزه های عظیم (Megaconstruction) یکی پی دیگری آغاز و به بهره برداری قرار می گیرند، و دنیا شاهد رشد سریع اقتصادی این کشور اسلامی می باشد:

  • بزرگترین میدان هوایی که با ظرفیت 150 میلیون مسافر در سال، در کناره های «بحیره سیاه» در فاصله 35 کیلومتری از مرکز استانبول در حال اعمار است و سال آینده به اتمام میرسد؛
  • سومین پل از برای وصل استانبول اروپایی به استانبول آسیایی. این پل که به طول 1275 متر ساخته شده، بر بالای (Bosphorus) اعمار گردیده است؛
  • بزرگترین کانال بین «بحیره سیاه» و «بحر مرمره» به طول 50 کیلومتر در حال اعمار است که کانال های «سویز» و «پانامه» را عقب زده است؛
  • اخبار جهان از بزرگترین مرکز تجارتی (Gezipark) سخن گفتند، در حالی که این پروژه در ردیف ساختمان های عظیم نمی آید و مانند صدها پروژه دیگریست که در گوشه وکنار ترکیه ساخته شده و یا درحال ساختن می باشند؛
  • ساختن و تولید ملی «کشتی آناتولی» از نوع آمفیبی، و وعده ساخت کشتی هواپیمابر نظامی از برای قوای مسلح ترکیه ووو…

اما رویائی اردگان چیزی دیگریست!

عظمت مردان بزرگ، فراتر از ظواهر و رفاه مادیست!

هرچند رفاه مادی، نشان دهنده پشت کار و قدرت کاری ایشان بوده، و دستگیری مستمندان، هدف کاری ایشان می باشد، اما رویائی وی احیای سنت اجداد عثمانی اش بوده که پیوند عمیق با اسلام دارد.

بلی! قرار است رجب طیب اردگان در شب قدر (اول جولای 2016)، بزرگترین مسجد استانبول را افتتاح نماید.

نه اینکه تنها افتتاح نماید، بلکه با حضور 37500 نمازگذار، نماد «کبر و غرور» قدرت و قدرتمندان را در برابر سجده بشکند!

بلی! سجده از برای «خالق هستی» در مرتفع ترین نقطه استانبول، در قلعه کوه «چم لجه» که این مسجد نیز به آن مسمی گردیده است!

واقعاٌ ویژگی محل در عظمت این مسجد و در روان مردم نقش کلیدی را در تاریخ رقم خواهد زد.

مسجد «چم لجه» (Çamlıca Camii) به مساحت 125 هزار مترمربع در قلعه کوه «چم لجه» به ارتفاع 268 متر از سطح بحر، محل سجده گذاران «راه توحید» خواهد گشت. گنبد بزرگ با شش مناره های 107 متری، آئینه ای از مسجد آبی (The Blue Mosque) سلطان احمد پاچا رحمة الله؛ که در جهت اروپایی استانبول قرار دارد، گشته و درخشش این دو، فضای شهر شانزده میلیونی استانبول را رقم خواهد زد.

بلی! نقطه پایانی این مناره ها؛ که در 375 متری آسمان سرکشیده، شهری را که بیست درصد جمعیت ترکیه را تشکیل میدهد، زیر پوشش صدای بلال حبشی قرار خواهد داد و نوید نوادگان صالح این خطه را به سلطان احمد پاچا خواهد رساند.

مسجد «چم لجه» درست همانجای بنا یافته است که عساکر ترک تبار سلجوقیان بر عساکر صلیبی «بیزانت» ها سیطره یافت و آغاز شکست صلیبی ها را در قسطنطنیه (Constantinople) رقم زد. حالا نیز، مزاج احزاب لائیک و کمونیست را چنان بد و تلخ گردانید که با مجرد عکس العمل مخالفت، نفرت بیشتر عوام را به همراه داشت.

یقیناٌ که مردان بزرگ، بزرگ می اندیشند، و این دو بنای تاریخی، پیوند عقیدتی آن عصر (سلطان احمد) را با این عصر (رجب طیب اردگان) گره خواهد زد.

رئیس این پروژه عظیم «ارگن کولونک» (Ergin Külünk) از افتخارات این پروژه صحبت می کرد که تنها خلاصه به ساختمان مسجد نشده، و اساساتی را باخود دارد که در سه هزار مسجد دیگری استانبول کمتر وجود دارد:

مسجد «چم لجه» دارای موزیم و گالری هنر به مساحت 3500 مترمربع، صالون کنفرانس به مساحت 3500 مترمربع و کتابخانه به مساحت 3000 مترمربع می باشد که بیش از 100 کارمند در آن مصروف وظیفه خواهند بود.

وی در ضمن نیز اشاره نمود که دیگر ضرورت نخواهد رفت تا مردم در روزهای پُر ازدحام؛ که مساجد گنجایش پذیرایی شان را ندارد، در جاده ها سر به سجده بگذارند. و این چیزیست که رئیس جمهور ما در تاریخ آنرا ثبت داشت و خاطره خوش و نام نیک را برای حزب «حق» رقم زد.

وی همچنان گفت: این یکی از اهداف بزرگ و بزرگ اندیشی اردگان است که همچو اجدادش عثمانی ها، برایش تاریخ می سازد و به امور بزرگ بیشتر علاقه می گیرد، که حالا رویا هایش به واقعیت مبدل می گردد.

بلی! چنین است، پیوند تاریخ و سنن بر مبنای عقیده؛

و چنین است مردان بزرگ و حکیم!

عکس: نجم الدین اربکان رحمه الله با رجب طیب اردگان و نمای مسجد «چم لجه» (Çamlıca Camii)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *