چین و روسیه در مقابل امریکا متحد شدند — روزنامۀ 8 صبح

 

 

چین و روسیه در مقابل امریکا متحد شدند
 

روسيه و چين در جریان اولین سفر خارجی رییس جمهوری روسیه، طی يک بيانيه مشترک برنامه سپر دفاع موشکی امريکا را محکوم کردند.
ديميتری مدودف، رييس جمهور جديد روسيه که در اولين سفر خارجی خود به چين رفته است روز جمعه ، بيانيه مشترکی با هو جين تایو، رييس جمهور چين امضا کرد که در آن برنامه ساخت سپر دفاع موشکی توسط امريکا در اروپا محکوم شده است.
در اين بيانيه که در آن به صراحت نامی از امريکا برده نشده، آمده است: "روسيه و چين اعتقاد دارند که تاسيس و گسترش چنين سيستم هايی در جهان، توازن و تعادل استراتژيک را برهم می زند و تلاش ها برای خلع سلاح جهانی را به خطر می اندازد.
پيش از اين روسيه و چين به طور جداگانه با اين طرح مخالفت کرده اند، اما اين نخستين بار است که اين دو کشور دارای حق وتو در شورای امنيت سازمان ملل، به اتفاق برنامه دفاع موشکی امريکا را محکوم می کنند.
امريکا اين مذاکرات را کم اهميت خواند و گفت اين گفته ها، بازتاب نگرانی های قديمی است که واشنگتن در حال حل و فصل آن است.
همچنين دانا پرينو، سخنگوی کاخ سفيد گفت که انتشار اين بيانيه خللی در تصميم امريکا وارد نمی کند و اين کشور در صدد گفتگو در اين زمينه است.
امريکا قصد دارد يک پايگاه رادار در جمهوری چک و مجموعه ای از موشک های مرتبط با هم که در مجموع سپر دفاع موشکی ناميده می شود را در لهستان نصب کند.
امريکا می گويد دليل اين اقدام دفاع از متحدانش در اروپا در برابر تهديد های موشکی ايران و کوریای شمالی است.
روسيه اين برنامه امريکا را اقدامی عليه خود قلمداد کرده و گفته است در صورت عملی شدن اين برنامه، موشک های بالستيک خود را به سوی اروپا نشانه خواهد گرفت.
امريکا تاکنون موفق شده است موافقت جمهوری چک را به دست بياورد اما لهستان هنوز موافقت خود را با نصب اين موشک ها در خاک خود اعلام نکرده است.
دونالد تاسک، نخست وزير لهستان، روز جمعه در جريان يک کنفرانس خبری در ورشو گفت که کشورش در صورتی با نصب سيستم دفاع موشکی در کشورش موافت می‫کند که امنيت لهستان تضمين شود.

 

گرفته شده از: روزنامۀ 8 صبح

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *