موسسهء «ایمرجنسی» ايتاليایی بازداشت کارمندانش را دسیسه خواند

موسسهء «ایمرجنسی» ايتاليایی بازداشت کارمندانش را دسیسه خواند

راديو آزادی

یک موسسهء صحی ایتالیا که به همکاری با شورشیان در افغانستان متهم شده است، حکومت افغانستان و نیرو های ناتو را به جلوگیری از فعالیت های این موسسه متهم می کند. رییس عمومی موسسه ایمرجنسی در ایتالیا گفته که حکومت افغانستان و نیرو های ناتو در تلاش اند تا این موسسه به خاطر شواهدی که از زخمی شدن غیرنظامیان در ولایت هلمند دارد، اختیار سکوت کند. جینو سترادا رییس این موسسه که دفتر مرکزی آن در ایتالیا مستقر است، به روز یکشنبه گفت:«نیرو های ناتو و حکومت افغانستان می خواهند، از شواهد ناراحت کننده این موسسه رهایی یابند

به گفته او کسی است که این سازش ها را انجام داده و از کارمندان شفاخانه ایمرجنسی می خواهد، افغانستان را ترک کنند. وی همچنان حکومت رییس جمهور کرزی را به اختطاف سه کارمند این موسسه به شمول یک داکتر، یک نرس و یک کارمند لوژیستکی این موسسه متهم ساخت. به گفته وی ناتو هم در این مورد با ادارهء کرزی همکاری کرده است. سه کارمند ایتالیایی شفاخانه ایمرجنسی با شش افغان به روز شنبه از شهر لشکرگاه بازداشت شدند. سخنگوی نیرو های ناتو در افغانستان گفته است که آن ها در این بازداشت نقشی نداشته اند.

اما رییس این موسسه گفته است:«تصاویر ویدیویی نشان می دهد که عساکر ناتو، هنگام بازداشت در شفاخانه حضور داشتند.» او به تلفات غیرنظامیان در افغانستان از سوی نیرو های بین المللی اشاره کرده، گفت:«چهل در صد زخمی های جنگی که مبارزه علیه تروریزم خوانده می شود، اطفال زیر سن چهارده سال استند.» آقای جینو سترادا رییس موسسه ایمرجنسی همچنان گفت که از موسسات بشری خواسته اند تا زخمی ها را نجات بدهند، اما کمربند های امنیتی از رسیدن مجروحین به شفاخانه جلوگیری کرده اند.

9 کارمند شفاخانه ایمرجسنی به انتقال مواد منفجره متهم شده اند، اما رییس آن ها در ایتالیا می گوید، همیشه این احتمال وجود دارد که کسی در جریان تلاشی، مواد منفجره را در داخل بسته های ادویه کارگذاری کرده باشد. آقای سترادا می گوید: «چطور امکان دارد، یک داکتر ایتالیایی برای منفجر ساختن دفتر والی هلمند، از کشورش به افغانستان بیاید؟»

وزارت داخله افغانستان می گوید، در حال حاضر موضوع را مورد بررسی قرار داده است. زمری بشری سخنگوی وزارت داخله افغانستان تایید کرد که تعدادی از کارمندان شفاخانه ایمرجنسی در شهر لشکر گاه بازداشت شده اند. صد ها تن از باشنده گان شهر لشکرگاه دیروز تظاهرات را علیه فعالیت های این موسسه ترتیب کرده، خواهان خروج تمام کارمندان شفاخانهء ایمرجنسی از ولایت هلمند شدند. ادعا شده است که تقریباً سه سال پیش، در جریان اختطاف دانیل ماسترو جیوکومو خبرنگار ایتالیایی روزنامهء له ریپوبلیکا و همکار افغانش اجمل نقشبندی، توافق های میان موسسه ایمرجنسی و مخالفین مسلح دولت افغانستان صورت گرفته، براساس ادعا، این همکاری از سوی شفاخانه ایمرجنسی هم پذیرفته شد.

حکومت ایتالیا که حدود سه هزار عسکر در افغانستان دارد، می گوید که این موضوع را بررسی می کند. از سوی دیگر سفیر ایتالیا در کابل با گلاب منگل والی هلمند ملاقات کرده است. محمد داود احمدی سخنگوی والی هلمند امروز گفت که هر دو جانب ناوقت دیروز با هم دیدار کرده، سفیر ایتالیا تعهد کرده است که روی مسالهء چند نفر، روابط هر دو کشور خراب نمی شود. به گفته وی ایتالیا به کمک هایش با افغانستان ادامه خواهد داد.

سخنگوی والی هلمند می گوید، والی این ولایت، به این مقام ایتالیایی گفته است که کارمندان شفاخانه ایمرجنسی براساس شواهد دستگیر و به مراجع قانونی سپرده شده اند. موسسه ایمرجسنی در جریان سال های جنگ افغانستان به شمول رژیم طالبان در افغانستان فعالیت کرده، یک بار در سال 2007 میلادی به خاطر بازداشت یکی از کارمندانش، فعالیت هایش را در افغانستان متوقف ساخته بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *